Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dr. Phil

Dr. Phil profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
9 oy
1 kullanıcının favorisi

Dr. Phil

ABD

1 Eylül 1950

Biyografisi

Dr. Phil’in tam adı Phillip Calvin McGraw’du. 1 Eylül 1950′de dünyaya gelmişti. Amerikan televizyonlarında sıkça boy gösteren bir psikologdu. Kitapları vardı ve 2002′de yayına başlayan psikoloji temalı bir televizyon programının sunucusuydu. Programın adını mı merak ettiniz? Elbette Phillip Calvin McGraw’un sunuculuk yaptığı programın adı da Dr. Phildi.

McGraw, 1990′ların sonunda Oprah Winfrey’in programına sıkça katılarak ünlenmişti. Oprah Winfrey zaten bunu sıklıkla yapıyor, birilerinin aniden parlayarak “Amerikan rüyası”nı yaşamasına ön ayak oluyordu.

Türkiye’ye uğramamış olan Dr. Phil programı, pek çok ülkede yayınlanıyordu ve bu yıl 7. sezonu yayındaydı.

Phillip Calvin McGraw veya tanındığı isimle Dr. Phil, pek çok skandala da adı karışmış birisiydi. Hakkında davalar açılmıştı, etik olmayan hareketlerinden dolayı psikologluk yapması yasaklanmıştı. Bu yasaktan önce de, psikologluk yöntemleri, bazı meslektaşları tarafından eleştiriliyor, yeterli bulunmuyordu.

2003 yılında Dr. Phil, kilo vermeye yarayan yiyecek ve içecekler piyasasına girmiş, satışa sunduğu ürünlerin “Kilo vermeye yarayacak besin öğelerini içerdiğinin bilimsel olarak ispatlandığını” belirtmişti. Bu çalışmaları üzerine kendisinin bir doktor değil, psikolog olduğu, bu sözleri söylemeye yetkili olmadığı şikayetleri ayyuka çıkınca; Serbest Ticaret komisyonu konuyu incelemeye almıştı. Dr. Phil bunun üzerine bu piyasadan çekilmişti.

Britney Spears’ın hastaneye yatırıldığı dönemde, hastane odasında şarkıcıyı ziyaret etmişti. Ziyaretinin amacının şarkıcıyı ve ailesini TV programına çıkarmak olduğu söylentileri yayıldı. Phillip Calvin McGraw ziyaretin ardından değişik basın açıklamaları yaparak şarkıcının sağlık durumunu medyaya duyurdu. Fakat psikologluk yapma yetkisi yoktu ve ziyarette edindiği bilgileri medyaya açıklaması doğru görülmedi. Hakkında dava bile açıldı. Olaydan sonra Britney Spears ve ailesi, Dr. Phil’e olan güvenlerinin sarsıldığını söyleyen beyanlarda bulunmuşlardı.

Kimileri Dr. Phil’i çok başarılı bir psikolog olarak görüyordu. Kimileri ise alanı dışına çıkan hareketlerde bulunduğunu söylüyorlardı.

Yani sizin anlayacağınız, “Amerikan rüyası” Dr. Phil, pek tekin birisine benzemiyordu.

Ama ne olursa olsun, “Dr. Phil Testi” diye bir test gerçekten vardı ve anlaşılan ta Amerikalardan Türkiye’ye ulaşabilmişti.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
DidemCix (Profesyonel) | 4 Temmuz 2009, 12:49

korkunç bir film 4 ün testere taklidindeydi :D eğlenceli bir adam ama herşeyden önce çok ünlü bir psikolog ve çok ünlü bir kişilik testinin var edicisi

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz