Kaan Ertem

7,2 15 oy

Kaan Ertem Biyografi

Kaan ERTEM, (1968- )


1968 yılında istanbul\'da doğan Kaan Ertem, küçük yaşlarından itibaren elinden kalem düşürmemesinin karşılığını 1983\'de ünlü karikatürist Semih Balcıoğlu\'nun eleştirisiyle beraber Bulvar Gazetesi\'nde yayınlanan ilk karikatürüyle almıştır.

Kaan ErtemLimon mizah dergisinde başladığı 1988 yılına değin beş yılını kendisini karikatür çizme konusunda geliştirmeye ayırmıştır. Bu tarihten itibaren önce Limon, ardından da Leman ve L-Manyak dergilerinde çalışmaları yayınlanmıştır. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü\'nden mezun olmuş ve İstanbul Teknik Üniversitedeki yüksek lisans eğitimini tamamlamadan buradan ayrılarak eğitimine nokta koymuştur.

 

Ertem, çizdiği karikatür ve çizgiroman öykülerinde ağırlıklı olarak şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış insanların yaşantılarını ve yaşama bakışlarını konu edinmiştir. Yarattığı pek çok karakter ve başlıkta toplumun hemen her kesimden insan tipleri yer almıştır. 1992 yılında Limon\'da hazırlamaya başladığı Öğreten Adam ve Oğlu, kendi tecrübelerine dayanarak hayatın detaylarını oğluna ısrarla öğretmeye çalışan bir baba ve onu pek umursamayan oğlu karakterize edilmiştir. 1994\'den itibaren çizdiği Erkut Abi ve ilk kez 1996 yılında yayına giren Zıçan Adam tiplerinde ise, yapılan bireysel ve toplumsal hataları cezalandırma içgüdüsü öne çıkartılmıştır.

 

Ertem\'in bir diğer başarılı bant karakteri ise Leman\'da uzun yıllardır çizdiği Erdener Abi olmuştur. Marjinal bir karakterizasyonla sunduğu bu karakterini yanı sıra, L-Manyak dergisi için yarattığı Ezik Şarkıcı Altuğ adlı birer sayfalık maceralar yaşayan bir| başkası izlemiştir. Ayrıca Ocak 1996 tarihli ilk sayısından itibaren yaklaşık bir yıl boyunca L-Manyak dergisinde 2001 Feza Fatihleri başlıklı devamlı öyküsü olan mizahi bir bilimkurgu çizgiroman| hazırlamıştır.

Çizerin yayınlanmış üç karikatür albümü vardır: 1995\'de Dengeli Beslenme, 1997\'de Öğreten Adam ve Oğlu ile 2001\'de basılan Erdener Abi.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!