Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dalida

Dalida profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3/ 10
7 oy
2 kullanıcının favorisi

Dalida

Mısır

17 Ocak 1933

3 Mayıs 1987

Biyografisi

Yolande Christina Gigliotti, bilinen adıyla sahne adıyla Dalida (1933 – 1987) Kahire doğumlu İtalyan asıllı şarkıcı, sinema oyuncusu. 1950'lerden ölümüne dek Avrupa'nın çok yönlü şarkıcıları arasında yer almıştır.

Italyan anne ve babasının meslekleri gereği bulundukları Kahire'de dünyaya gelmiş ve çocukluğu Mısır'da geçmiştir. Babası Kahire Opera Orkestrası'nda birinci kemancı olarak görev almıştır. Dalida daha çocukken viyolonsel ve şarkıcılık dersleri aldı. 1951'de bir güzellik ajansına girdi ve ardından da Kahire'de bir moda evinde model olarak çalışmaya başladı. 1954'de Mısır Güzellik Kraliçesi seçildi. Bu yıllarda bir yönetmen olan Marc de Gastyne ile tanıştı ve ardından asıl kariyerini yapacağı Paris'e gitti. Burada de Gastyne'in bağlantılarının da yardımıyla bazı filmlerde rol aldı. 55 altın plak alan Dalida, aynı zamanda "elmas plak" verilen ilk şarkıcıdır.

Güzelliğine rağmen, ilk filmlerinde pek başarılı olamadı ama varyete şovlar ve kabarelerde Fransızca, İtalyanca, Arapça ve diğer dillerde şarkılar söyledi. Özellikle müzik alanında Avrupa'nın önde gelen isimleri arasında gösterilen Dalida, özel hayatında ise pek çok sorun yaşadı. 3 Mayıs 1987'de Paris'teki evinde intihar etti. Montmartre Mezarlığı'na gömüldü.

Dalida'nın hayatı çeşitli filmlere aktarıldı, bunlar arasında Lisa Azuelos'nun yönettiği 2016 yapımı Dalida filmidir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
tarsuss (Jön) | 14 Ağustos 2010, 20:04

O muhteşem Bang Bang'i ve diğer dillerde söylediği tüm şarkıları.Dinlenmeye, sevilmeye o kadar değer ki Dalida.İntiharla (aşırı dozda uyku ilacı ile) aramızdan ayrılan çok değerli bir Sanatçı.
Benny Goodman, Peggy Lee yada Louis Armstrong gibi Dalida'da sitede unutulmaya bırakılmış buna sadece yazık denir.Yada geçmişi bilmemek ve sahip çıkmamak mıdır yoksa doğru kelime.Salma Ya Salama, Petit Bikini gibi eğlenceli-hoş şarkıları olan çok değerli sanatçı.Ama Bang Bang'in yeri farklıdır o ayrıdır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz