Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Zeki Demirkubuz

Kor (2016) Fragman
Zeki Demirkubuz profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.8/ 10
334 oy
522 kullanıcının favorisi

Zeki Demirkubuz

Türkiye

1 Ekim 1964

Zeki Demirkubuz Biyografisi

1 Ekim 1964 tarihinde Isparta'da doğdu. Lise yıllarında okuldan atıldı, hazır giyim atölyesinde ütücü olarak çalıştı, işportacılık yaptı, 1980 ihtilali sonrası siyasi suçtan cezaevine girdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten'in asistanı olarak başladı. 1994 yılında ilk filmi 'C Blok'u çekene kadar yönetmen yardımcılığı yaptı. Asistanlık döneminde Türk sinema sektörünü iyi tanıması ve deneyimleri sonucu, zor koşullarda ve de kısıtlı imkanlarda projeler oluşturmuştur. Venedik Film Festivali'nde gösterilen Masumiyet (1997) ve Locarno ile Rotterdam da dahil olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilen Üçüncü Sayfa (1999) ile eleştirmenlerin ve izleyicilerin dikkatini çekti. Ardından 'Karanlık Üstüne Öyküler' üçlemesinin ilk filmi olan ve her ikisi de Cannes'da 'Belirli Bir Bakış' bölümünde gösterilen Yazgı ve İtiraf'ı 2001 yılında çekti. 2003 yılında ise Bekleme Odası'nı yönetti. Demirkubuz'un, yönetmenliği sırasında sinema yapma tutkusunu ve ego noktasını en azından senaryo üzerinde dengelemiş ve samimi bir sinema dili yapmaya çalıştığı dile getirilir. Bunun yanında oyuncu yönetimi tarzı ile oyuncularla verimli çalışmalar yapmış olduğu görüşü kabul görür. Demirkubuz, sinema izleği olarak Dostoyevski'nin kendisi için temel referans olduğunu belirtmiştir. İnsanın temel ahlaki sorunları olan; aşk, feragat, yenilgi, kötülük, absürt ve ölüm gibi temaları birbiri ardına işleyen senaryolarını sinemaya aktarmıştır. Zeki Demirkubuz'un 'Kader' adlı filmi 2006 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Film' ödülünü almıştır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

godmoneynathan (Profesyonel) | 11 Kasım 2013, 19:48

bana göre türkiyenin en iyi yönetmeni . bütün filmlerini izledim . hepsi birbirinden değerli hepsi bana göre bir başyapıt . son filmi Yeraltı ' ndan sonra beklentim yeni filmi için iyice arttı . sabırsızla bekliyorum . çok çok değerli bir adam muhteşem insan Zeki Demirkubuz . Umarım bir gün seninle tanışma fırsatı bulurum . iyi ki varsın üstad !

3
7

Tüm yorumlar (92)

Avatar
Göztepe (Amatör) | 16 Şubat 2019, 23:26

Çok iyi filmleri olan filmlerinde psikolojik derinliklere giren usta bir yönetmen Allah uzun ömürler versin.

Cevap Yaz
0
0
MINORTYREPORT6 (Artist) | 2 Ocak 2018, 20:08

“Sinema bana ortaya bir mesele koyma, hayat hakkında anlatılması da biraz zor, belki genel anlamda çok kabul edilmeyen, ideolojik ve kabul görmüş egemen algıların dışında, bir şeyler yapma fırsat ve özgürlüğü veriyor. Bunun için sinema yapıyorum. Ve sinemanın benim için en değerli, mucizevi yanı da bu. Ortaya bir mesele koyup, bir şeyler anlatabilmek için bir anlamda, yol olarak karakter ve öykü yazıyorum. Belirli bir şeyi anlatmak çok da bana göre bir şey değil. Ki yeterince anlatılıyor. Zulümler, sınıfsal konular vs sinemada yeterince anlatılıyor. Ben de belki bunların arkasında olabilecek, daha muğlâk, daha benim de anlayamadığım şeyleri anlatmaya çalışıyorum. Bir tür anlama çabası gibi…”

Zeki Demirkubuz

Cevap Yaz
0
1
umut bulutu (Dublör) | 28 Haziran 2017, 14:02

Tüm filmlerini izledim ve favori listeme ekledim.Kader,Masumiyet ve Yazgı favorilerim...

Cevap Yaz
0
0
MS (Dublör) | 20 Nisan 2017, 14:51

Çoğu filmini izleyen birisi olarak çok beğendiğim bir yönetmen. Bütün filmlerindeki kadınlara benzer roller biçmesine rağmen yine de filmlerinin her biri birbirinde değerli.

Cevap Yaz
0
0
Tyler_Durden (Dublör) | 21 Ağustos 2016, 05:03

Bu adamın filmleri bi farklı, acayip bir gerçekçilik ve etkileyici diyaloglar var, filmlerinde hoş bir sakinlik var, kesinlikle iyi bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz