Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Garo Mafyan

Garo Mafyan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.6/ 10
15 oy
5 kullanıcının favorisi

Garo Mafyan

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Garo Mafyan Biyografisi

1951 yılında İstanbul Erenköy\'de doğmuştur. 3,5 yaşından itibaren piyano eğitimi almaya başlamıştır. 1955 yılında ilk kez sahneye çıkarak bir resital vermiştir. 1967 yılında konservatuarın armoni, 1968 yılında da yüksek kısımlarından üstün başarı ile mezun olmuştur. 1969\'da Selçuk Başar ile birlikte İstanbul Gelişim Orkestrası\'nı kurarak cover dönemine damgasını vuran gruplardan biri olmuştur. 1980\'de ise Gelişim stüdyosunu oluşturdu. İlk profesyonel albümünü aynı yıl içinde sırasıyla Zerrin Özer ve Tanju Okan ile yaptı. Türkiye\'nin önde gelen müzik projelerinde, müzikallerde(Ajda Pekkan\'ın Büyük Kabare Şov-1983, Gülriz Sururi-Engin Cezzar\'ın Kabare-1984), eurovision elemelerinde(1982 Neco ile aranjör ve orkestra şefi, 1985\'de MFÖ ile orkestra şefi, 1987\'de Seyyal Taner ile aranjör ve orkestra şefi) önemli bir yer edindi. Popüler müziğin darlık yıllarında önemli yorumcularla, gerek Türk bestecilerin gerekse yabancı bestecilerin şarkılarını düzenleyerek önemli bir açılım yarattı. Sezen Aksu ile Ajda Pekkan\'ın atbaşı gittiği bu yıllarda çoğu pop albümünü Selçuk Başar, Uğur Başar, Onno Tunç, Attila Özdemiroğlu ve Asım Ekren ile birlikte İstanbul Gelişim Stüdyosu\'nda hazırladı.

1980\'lerde az da olsa popüler müzikte beste denemeleri oldu. Ancak asıl üretkenliliği 1990\'lardan sonra ortaya çıktı. Türk pop müziğinin patladığı, genç yorumcuların belirmeye başladığı süreçte önemli bir misyonu üstlenerek gerek beste gerekse düzenlemeleri ile kendinden çok söz ettirdi. Her ne kadar bu üretkenliliği çok eleştirilse de 1990\'ların sonuna dek yüzlerce çalışmada hep O\'nun adı vardı. Halis Bütünley ile oluşturdukları MB Stüdyosu bu süreçte çoğu gence kapılarını açtı. Türk Pop Müziğinin kilometre taşları ile olan bağlantısı hiç kesilmedi. Ajda Pekkan, Barış Manço, İlhan İrem, Zerrin Özer, Nükhet Duru gibi devlerle aralıklarla albümler yaptı. Popüler müzik piyasasında olan çoğu ünlü onunla müzik dünyasına girmiştir. MFÖ, Ayşegül Aldinç, Leman Sam, Yonca Evcimik, Nalan, Bendeniz, Niran Ünsal, Reyhan Karaca, Tayfun, Jale, Kerim Tekin, Ozan Orhon, Taner, Burcu Güneş, Bora Gencer, Nadide Sultan, Aydın bunlardan bazılardır. Tek albümlük ya da kitleselleşememiş albümlerde de imzası olduğu gibi Erol Evgin, Emel Sayın, Yüksel Uzel ve Nükhet Duru ile Türk Sanat Müziği alanında; Gülden Karaböcek ile fantezi alanında çalışmalar yapmıştır.

2000\'lerden itibaren Attila Özdemiroğlu ile birlikte İstanbul Gelişim Orkestrası\'nı yeniden oluşturmuş ve hocalık yönünü ortaya çıkarak Bahçeşehir İstanbul Gelişim adıyla 2005 yılında açılan okulla genç müzisyenlere yön vermeye başlamıştır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
alexseeler (Profesyonel) | 21 Mayıs 2009, 13:46

Garo Mafyan Türk Pop Müziği' nin en değerli müzisyenlerinden biridir. Özellikle Eurovision denilince akla o gelir. Biyografisinde sözü geçen ilk aranjörlük çalışmalarından olan Zerrin Özer' in " Seni Seviyorum" albümünü ve özellikle de o albümdeki Garo Mafyan bestelerini muhakkak dinleyin.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz