Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Renée Zellweger

Arı Filmi
Renée Zellweger profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
997 oy
1320 kullanıcının favorisi

Renée Zellweger

ABD

25 Nisan 1969

Renée Zellweger Biyografisi

Babası Emil Eric Zellweger İsviçreli bir mühendis annesi Kjellfrid Iren Andreassen ise bir Norveç göçmeniydi. İlk eğitim yıllarını Katy'de geçirdi. Okulda ponpon kız (cheerleader), jimnastik ve drama klubünün faliyetlerine katıldı. Daha sonra Austin'deki Teksas Üniversitesine gitti. Kredisini tamamlamak amacı ile aldığı drama dersleri sonrası sahne hayatını sevmeye başladı. Üniversite yıllarında geçimini sağlamak amacı ile garsonluk yaptı.

 

Önceki erkek arkadaşılaından biri Altın Küre Ödülü sahibi Jim Carrey olarak bilinmektedir. Onla ilişkisinin Aralık 2000'de bittiğini ifade etmiştir. Bir ara White Stripes grubunun gitaristi Jack White ile birlikte olmuştur. 9. Mayıs. 2005'de şarkıcı Kenny Chesney ile evlenmişdir. 2005 yılında bu ilişki de sona ermiştir. Zellweger bir Chelsea futbol klubü fanatiği olduğunu söylemişdir.Üniversite sonrası aktristlik kariyerini ilerletmek üzere Los Angeles'a gitti. Reality Bites, Empire Records, The Whole Wide World, 8 Seconds ve Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation gibi filmlerde yardımcı oyunculuklar yaptı. Dünya çapında ise ilk kez 1996 yılında Jerry Maguire filmi ile tanındı. Sonrasında William Hurt ve Meryl Streep ile One True Thing, Morgan Freeman ile Nurse Betty filmlerinde oynayarak kariyerini geliştirmeye devam etti.

 

Bridget Jones'un Günlüğü filmi ile sanat çevrelerinin de dikkatini çekti ve yalnız bir İngiliz kızı canlandırdığı bu filmdeki performansı ile "en iyi aktrist" dalında Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. 2002 yılında Rob Marshall'ın Chicago filminde Catherine Zeta-Jones ve Richard Gere ile oynadı ve bir kez daha Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Ödüle uzanması ise 2004 yılında oldu. Soğuk Dağ filmi ile "en iyi yardımcı kadın oyuncu" ödülünü elde etti.

 

Daha sonra sanat hayatına en bilinenleri Bridget Jones: The Edge of Reason, Cinderella Man ve Miss Potter olan filmlerle devam etti.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

Marionettee (Dublör) | 7 Aralık 2012, 09:53

Benim için Rene değil o Bridget Jones. O kadar sempatik geliyor ki oyunculuğu bana anlatamam. İngiliz aksanı, konuşurken dudaklarının aldığı o şaşkın ifade, değişik jestleri falan. Muhteşem bir aktris. Seni izlemeye devam etmek istiyoum :)

0
8
gogola (Artist) | 13 Aralık 2011, 00:32

Cinderella Man de çok iyi oyunculuk sergiledi, gerçekten gariban bir anne olduğuna sizi inandırıyor. Bence gittikçe iyi olacak bir sanatçı...

0
7

Tüm yorumlar (170)

Avatar
Hüseyin Çelebi (Dublör) | 30 Aralık 2017, 14:45

Sinema tarihinin çınarlarından, harika bir oyuncu..

Cevap Yaz
0
0
tomholland (Profesyonel) | 28 Ekim 2017, 19:50

Özlediğim bir oyuncu. Umarım eskisi kadar sık görebiliriz kendisini.

Cevap Yaz
0
0
MS (Dublör) | 28 Nisan 2017, 14:08

Pek bilinen bir oyuncu olmasa da izlediğim filmlerin hepsinde en iyi oyunculuk onun. Soğuk dağ filminde en iyi oyuncu.

Cevap Yaz
1
1
FORHAN (Jön) | 19 Eylül 2016, 14:36

Fotoğrafı nasıl değişiyor bilmiyorum ama bu fotoğrafın kesinlikle değişmesi gerekiyor.

Cevap Yaz
0
2
Palavan (Dublör) | 30 Aralık 2016, 23:41

Zaten bu sitenin en büyük saçmalığı bu herhalde... Hemen hemen bütün sanatçıların en kötü resimlerini nerden buluyorlarsa bulup özellikle onu koyuyorlar...
Şaka gibi... :)

0
1
dailer (Jön) | 9 Eylül 2016, 10:38

Ben bu profil fotosundakinin Reene olduğuna inanmakta çok zorlandım. Çok güzel bir kadındı yazık etmiş kendine.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz