Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Oprah Winfrey

Zamanda Kıvrılma (2018) Türkçe Dublajlı Fragman
Oprah Winfrey profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
40 oy
30 kullanıcının favorisi

Oprah Winfrey

ABD

29 Ocak 1954

Oprah Winfrey Biyografisi

Oprah Gail Winfrey, ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show un sunucusu olan sunucu ve aktris.

29 Ocak 1954 günü ABD'nin Mississippi eyaletindeki Kosciusko kasabasında doğdu. Çok sayıda Emmy ödülü kazanmış olan sanatçı sunuculuğunun yanısıra kitap eleştirmenliği, Oscar ödülüne aday gösterilmiş olması ve tirajı yüksek bir derginin yayımcılığıyla da tanınmıştır. Forbes dergisine göre 20. yüzyılın en zengin siyahi Amerikalısı ve 2004 yılı itibarıyla dolar bazında Michael Jackson ile birlikte dünyadaki tek siyahi milyarderdir.

Winfrey Protestan bir mezhep olan Baptist mezhebinden bir çiftin kızı olarak doğdu. Anne ve babası evlenmemiş gençlerdi. Aslında doğduğunda İncil'de adı geçen Orpah ismiyle isimlendirilmişti. İsminin nasıl Oprah'a dönüştüğüne ilişkin çelişen rivayetler vardır. Academy of Achievement’le 1991'de yaptığı bir söyleşide doğduğu günlerde hiç kimsenin Orpah’ın nasıl doğru telafuz edileceğini bilmediğinden doğum sertifikası dışında her yerde p harfinin yanlışlıkla r harfinden önce yazıldığını ifade etti. Oysa doğumu yaptıran ebenin nüfus bildirimini harfleri yanlış sırada yazarak doldurduğu da öne sürülmüştür. Annesi, Vernita Lee bir hizmetçi, babası Vernon Winfrey ise bir madenciydi ve daha sonra belediye konseyi üyesi olmadan önce berberdi. Winfrey’nin babası Oprah doğduğnda silahlı kuvvetlerin bir üyesiydi. Doğumundan sonra, Oprah’ın annesi eyaletin kuzeyine taşındı ve Oprah yaşamının ilk altı yılını kırsal kesimde büyükannesi Anita Mae’nin yanında yoksulluk içinde geçirdi. Winfrey’nin büyükannesi Oprah'a üç yaşındayken okumayı öğretti ve onu semtin kilisesine beraberinde götürmeye başladı. Ezberden İncil ’deki ayetleri okuyabildiğinden daha küçük yaşta ‘vaiz’ lakabı ile tanınırdı. Oprah küçükken ev işlerini yapmadığı ya da bir şekilde yaramazlık yaptığında büyükannesi onu ince bir ağaç dalıyla döverdi.

Altı yaşındayken büyükannesinden daha az destekleyici ve teşvik edici olan annesi Oprah'ı yanına alıp Milwaukee kentinin yoksul bir mahallesine taşındı. Evdeki sağlıksız koşullara rağmen Oprah iki sınıfı (2. ve 8.) okumadan atladı ve on üç yaşına geldiğinde kentin banliyölerinde beyaz öğrencilerin gittiği prestijli bir lisesinin bursunu almaya hak kazandı. Okulda başarılı olmasına karşılık isyancı bir tutum gösterdi. Defalarce evden kaçtı. Sonunda on dört yaşındayken annesi onu babasının yanına Nashville, Tennessee ’ye gönderdi. Vernon sert fakat teşvik edici bir insandı ve eğitimini bir öncelik haline getirdi. Winfrey iftiharlı bir öğrenci oldu. Winfrey lisesinin konuşma takımına katıldı ve ülke çapında dramatik yorumda 2.lik aldı.

2018 Altın Küre Ödülleri'nde Cecil B. deMille Onur Ödülü'nü aldı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (3)

Avatar
in-the-mood-for-love (Artist) | 26 Ekim 2010, 19:38

Amerika'nin ilk dolar milyarderi zenci kadini.
Ayrıca;
Siyahi oldugu icin Paris teki Hermes magazasina alinmayan bayandir.Daha sonra defalarca kez kendisinden ozur dilenmis, Oprah i taniyamayan, yalnizca yonergeleri izleyen tezgahtar kovulmus. Oprah ise bunu kabul edemiyormus, ve oldukca buyuk bir olay cikarmis. Bunun sonucunda tezgahtara kapiyi gostermisler. İyi de yapmışlar.

Cevap Yaz
0
2
PatchAdams (Efsane) | 13 Mart 2010, 00:16

Morrie İle Her Salı filminde de beğenmiştim ancak Mor Yıllar filmindeki performansı olağanüstüydü doğrusu...

Cevap Yaz
0
0
FACU (Star) | 10 Eylül 2009, 03:29

Dünya'nın en iyi sunucularından biridir güzel bir program sunar ve rahmetliden sonra en çok kazanan afro-amerikalıdır kendisi

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz