Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Baz Luhrmann

Muhteşem Gatsby Türkçe Altyazılı Fragmanı
Baz Luhrmann profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.6/ 10
71 oy
51 kullanıcının favorisi

Baz Luhrmann

Avustralya

17 Eylül 1962

Baz Luhrmann Biyografisi

17 Eylül 1962’de Avustralya’nın New South Wales bölgesinde dünyaya gelen yönetmen/ senarist/ yapımcı Luhrmann, sakin ve normal bir çocukluğun ardından Sidney’deki National School of Dramatic Arts’a kaydını yaptırdı. Buradaki eğitimi sırasında Peter Brook’un “ The Mahabarata ” oyunu için asistan olarak seçildi.
Ardından, “ Strictly Ballroom ”u 1985’te Çekoslovakya’daki Dünya Gençlik Tiyatro Festivali’ne götürdü ve bu oyunla “ En İyi Yapım ” ve “ En İyi Yönetmen ” ödüllerine layık görüldü. Aynı yıl, Avustralya’da bir taşra tiyatrosu olan “ New Moon Theater Company ” için “Crocodile Creek ” isimli müzikal bir oyun yönetti.
National School of Dramatic Arts’dan mezun olduktan sonra “ Six Year Old Company ” isimli bağımsız bir tiyatro topluluğu kurdu ve tiyatronun sanat yönetmenliğini üstlendi. “ Strictly Ballroom ”, Six Year Old Company tarafından yeniden sahnelendi ve Sidney’in Wharf Tiyatrosu’nda başarılı bir sezon geçirdi.
Tiyatro alanındaki çalışmaları son hızla sürerken bir yandan da sinema alanında şansını denemeye karar veren aktör, 1982 yılında Judy Davis’in “ Winter of Our Dreams ” isimli filminde kamera önünde yer aldıktan sonra, gerçek yerinin kamera arkası olduğuna karar vererek yönetmenliğe soyundu.
Luhrmann, ilk yönetmenlik denemesini, “ Strictly Ballroom ”u beyaz perdeye uyarlayarak gerçekleştirdi. ( 1992 ) 1980’li yıllar boyunca ve 1990’ların başlarında tiyatro ve opera ile ilgili çalışmalarını sürdüren yönetmenin bu çalışmaları arasında, Giacomo Puccini’nin “ La Boheme ” isimli oyununun 1950’li yıllara uyarlanmış hali de yer almaktaydı. ( 1990 )
Craig Pearce ve Catherine Martin ile uzun süre “ Strictly Ballroom ”u sinemaya uyarlamak için işbirliği yapan Luhrmann, film üzerinde büyük bir hassasiyetle çalıştı. Gösterişli renklerle ve coşkun danslarla dolu, ironik olmakla birlikte samimi bir romantik fabl olan “ Strictly Ballroom ”, Uluslararası Cannes Film Festivali’nin açılış filmi oldu ve özel Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (8)

Avatar
FORHAN (Jön) | 26 Ekim 2015, 07:22

İlk filmi hariç diğer bütün filmlerini seyrettim , başarılı bir kariyeri mevcut.

Cevap Yaz
0
0
BaXTeR09 (Figuran) | 17 Eylül 2015, 15:47

İyi bir yönetmen ve müzisyen.

Cevap Yaz
0
0
Ramanda (Figuran) | 17 Eylül 2015, 03:21

Yönetmenliğini senaristliğini yapımcılığını ve müzisyenliğini yaptığı kırmızı değirmen filmini izlemiştim 10/10

Cevap Yaz
0
0
zyacn (Amatör) | 11 Ağustos 2014, 00:47

Kalite kokuyor. Filmlerindeki müzikler takdire şayan oluyor hep.

Cevap Yaz
0
0
mevsimler (Profesyonel) | 24 Kasım 2013, 00:06

Çok film çekmektense az ama öz filmler çeken başarılı bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz