Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Paul Thomas Anderson

The master fragmanı
Paul Thomas Anderson profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
49 oy
70 kullanıcının favorisi

Paul Thomas Anderson

ABD

26 Haziran 1970

Paul Thomas Anderson Biyografisi

Paul Thomas Anderson, Amerikalı yönetmen, senarist ve film yapımcısı.

1970'te Edwina ve Ernie Anderson (1923-1997) çiftinin çocuğu olarak Studio City, California'da doğdu. Çok küçük yaşlardan beri yönetmenliğe hevesi olan Anderson, babasının da desteğiyle kendi filmlerini çekmeye başladı. Çocukluk ve gençlik yılları, California'nın farklı bölgelerinde geçti. Henüz lisenin son sınıfındayken 30 dakikalık The Dirk Diggler Story adlı bir 'mockumentary' çekti. Santa Monica College ve Emerson College'da İngiliz Dili eğitimi aldı. Ancak sinemada şansını denemeye kararlı olan Anderson, filmlerde yapım asistanı olarak çalışmaya başladı. 1993'te çektiği kısa filmi Cigarettes & Coffee, Sundance Film Festivali'nde gösterildi ve yönetmene takdir getirdi.

1996'da ilk uzun metrajlı filmi Sydney'i (Hard Eight) yönetti. 1997'de 'The Dirk Diggler Story'nin uzun metrajlı versiyonu Boogie Nights'ı çekti ve bu filmle şöhret kazandı. Ünlü bir yetişkin filmleri oyuncusunun öyküsünü anlattığı filmin başrolünde Mark Wahlberg oynamıştı. 3 dalda Oscar'a aday olan film, aynı zamanda Anderson'a En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar adaylığı getirdi. 1999'da çektiği Magnolia ise aynı şehirde yaşayan bağımsız karakterlerin birbiriyle kesişen öykülerini başarıyla bir araya getiriyordu. Tom Cruise, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman gibi pek çok ünlü oyuncu filmde rol alırken, film 3 Oscar adaylığı elde etti. 2002'de Punch-Drunk Love filmini yazıp yönetti.

2007 yapımı Kan Dökülecek (There Will Be Blood) filmi, o yılın en beğenilen filmlerinden biri oldu. 8 dalda Oscar adayı olurken En İyi Erkek Oyuncu (Daniel Day-Lewis) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Robert Elswit) dallarında ödülü kazandı. Ardından 2012'de The Master ve 2014'te Inherent Vice filmlerine imza attı.

2017'de çektiği Phantom Thread, daha önce Kan Dökülecek filminde çalıştığı efsane İngiliz aktör Daniel Day-Lewis'in son filmi oldu. Filmde Londra'nın en takdir edilen terzisinin özel hayatına ve ilham perisi olan genç bir kadınla ilişkisine odaklanan film, 6 dalda Oscar adayı oldu ve En İyi Kostüm Tasarımı dalında Akademi Ödülü'nü kazandı.

2001'den beri aktris Maya Rudolph ile birliktedir. Bu birliktelikten Pearl Minnie (d. 2005), Lucille (d. 2009), Jack (d. 2011) ve Minnie Ida (d. 2013) adlı 4 çocuğu olmuştur.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (10)

Avatar
BatesNorman (Profesyonel) | 5 Mart 2018, 07:21

Sonsuza kadar hakkını yiyemezsiniz bu adamın. Çalıntı film çeken bir adama ödül verirken, Thomas Anderson'ın önceden olduğu gibi eli boş dönmesini hazmedemiyorum artık. Ahlaksız akademi.

Cevap Yaz
0
2
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 20:16

Paul Thomas Anderson : 20 yıllık sinema kariyerinde 7 adet sinema filmine imza atmış ve bana göre 3 tanesi katıksız başyapıt olup geri kalan dört filminin ne nitelikte olduğunu rahatlıkla tahmin edebilirsiniz.. Anderson 1996'dan itibaren ABD sinemasına şaheserler kazandırmış ve günümüzde halen D. Fincher, C.Nolan, W.Anderson, D.Arronofsky gibi ABD sinemasının nevi şahsına münhasır kişiliklerinden biridir..
Yönetmen günümüze değin yönettiği 7 adet sinema filminin senaristliğini üstlenmiştir.. 1996 yapımı Sydney (Hard Eight) Anderson'un ilk filmidir ve yönetmen ilk filminde tecrübeli karakter oyuncusu Philip Baker Hall'ın güçlü başrol performansı ile John C. Reilly'nin yrd. oyunculuğunun verdiği katkı ile gelecekte üst düzeye erişecel olan yönetmelik yeteneğinin ilk sinyallerini verir.. Sydney'in görüntü yönetmenliğini üstlenen usta görüntü yönetmeni Robert Elswit , Anderson ile gelecekte 5 filmde daha çalışacaktır.. Boogie Nights (1997) filminde Anderson 1970'ler - 1980'ler California eyaletindeki eğlence dünyasını beyazperdeye aktarır.. Mark Wahlberg, Julianne Moore, Burt Reynolds, Don Cheadle ve John C. Reilly gibi farklı kuşaklardan oluşan zengin oyuncu kadrosunu barındıran film en iyi orjinal senaryo, yrd. erkek oyuncu ve yrd. kadın oyuncu dallarında akademi adaylığına erişir , çeşitli festivaller ve eleştirmen birliklerinden de adaylık ve ödül alan Boogie Nights yönetmenin ilk büyük çıkışı olarak kabul edilir.. Magnolia (1999) filminde Anderson mekan olarak sıklıkla tercih ettiği California eyaletinde Boogie Nights de olduğu gibi San Fernando kentini seçer..Magnolia bana göre yönetmenin ilk başyapıt düzeyindeki filmidir..Film, orjinal senaryo,yrd erkek oyuncu ve müzik dallarında akademi adaylığı elde eder, Berlin Uluslararası Fİlm Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanır ve San Sebastian Film Festivali'nde Fipresci yılın filmi ödülüne layık görülür..Empire sinema dergisinin 2008 yılında düzenlediği tüm zamanların en iyi 500 filmi konulu ankette ise 89.sırada yer almıştır..
3 yıl sonra Punch-Drunk Love (2000) komedi-dram temalarını barındıran bir başka kaliteli film olacaktır..Başrolde Adam Sandler kariyerinin en iyi performanslarından birini verir ve komedi-müzikal türde en iyi erkek oyuncu dalında altın küre adaylığına layık görülür, ayrıca Cannes Film Festivali'nde Anderson en iyi yönetmen ödülünü kazanır..
There Will Be Blood (2007) Anderson'un ikinci başyapıtı, bana göre 2007 yılının en iyi filmi ve gene bana göre 21.yüzyılın en iyi 5 filminden biridir.. Anderson'un yönetmenlikte zirve noktasına ulaştığı bu eşsiz başyapıt, Daniel Day Lewis'in olağanüstü performansı, Robert Elswit'in muhteşem görüntü yönetmenliği, Radiohead grubu üyesi besteci Jonny Greenwood'un muhteşem müzik çalışması ile standart bir sinema deneyiminin çok ötesine izleyiciyi taşır.. There Will be Blood film ve yönetmen dallarında oscar'a aday olur fakat Coen kardeşlerin başyapıtı No Country for Old Men'e film ödülünü kaptırır.. en iyi erkek oyuncu ve en iyi görüntü yönetimi dallarında 2 oscar ödülünü kazanır fakat devamı gelecektir : Berlin film festivali'nde gümüş ayı ödülünü kazanır , Sight & Sound sinema dergisinin 2012 yılında 846 eleştirmen ve 358 yönetmenin katılımı ile gerçekleştirdiği tüm zamanların en iyi filmleri anketinde, yönetmenlerin katıldığı bölümde There Will be Blood ilk 100 film arasında 75.sırada yer alır ve BBC'nin 2016 ağustos ayında yayınladığı 177 eleştirmenin oyları ile belirlenen 21.yüzyılın en iyi 100 filmi anketinde en iyi 3.film olur ..
5 yıl sonra The Master (2012) sanatçının üçüncü başyapıtı olacaktır...Filmin en göze çarpan özelliği şüphesiz Joaquin Phoenix ve Philip Seymour Hoffman'ın muhteşem oyunculukları ayrıca Amy Adams'ın gerçekçi performansıdır. Anderson'un 65 mm kamera kullanmayı tercih ettiği bu filmde, kamera çalışması, görüntü yönetimi, ışık kullanımı neredeyse kusursuz ve elbette sanat yönetimi,Radiohead grubunun gitaristi Jonny Greenwood'un gene bir Anderson filmi için düzenlediği müzikler gayet başarılıdır.. The Master, 2012 yılının en iyi filmleri bireysel listelerinde aralarında Peter Bradshaw ve Peter Travers dahil olmak üzere 14 eleştirmen tarafından 1.sırada ,ve 30 eleştirmenin daha 2012 yılının en iyi 10 filminden biri olarak gösterilmiştir.. en iyi erkek oyuncu, en iyi yrd. erkek oyuncu ve en iyi yrd. kadın oyuncu dallarında akademi adaylığı kazanan The Master, 3 dalda altın küre, 4 dalda BAFTA ve Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan kazanmıştır.. BBC'nin 21.yüzyılın en iyi 100 filmi anketinde 24.sırada yer almıştır

Cevap Yaz
0
1
TarantiNolan (Figuran) | 10 Eylül 2015, 15:02

Günümüzün en iyi yönetmenlerinden birisi. Diğerleri kadar popüler olmamasının nedeni herkese hitap etmeyen filmler çekmesi sanırım.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 22 Haziran 2015, 17:04

Takip ve takdir ettiğim yönetmenlerden biri.

Cevap Yaz
0
0
coffeeGuruto (Figuran) | 19 Temmuz 2014, 20:19

"Ne kadar denerseniz deneyin, bir filmin sonunu getirirken çöken hüzne asla alışamazsınız." - Paul Thomas Anderson

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz