Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Miloš Forman

Goya'nın Hayaletleri
Miloš Forman profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
97 oy
102 kullanıcının favorisi

Miloš Forman

Çekya

18 Şubat 1932

13 Nisan 2018

Miloš Forman Biyografisi

Jan Tomáš Forman, bilinen adıyla Miloš Forman, (1932-2018) Çek-Amerikalı yönetmen, senarist, aktör ve akademisyen.

1932'de o zamanlar Çekoslovakya sınırları içindeki Čáslav'da doğdu. 1951-1956 yılları arasında Prag'daki Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisi ile Film Akademisinde (FAMU) eğitim gördü. 1960'lı yılların başındaki Çekoslovak sineması bağlamında, Milos Forman'ın ilk filmleri olan Černý Petr (Maça Ası) ve Konkurs bir devrim olarak nitelendi. Bu filmlerde Çek yazarlarının ve geç yeni gerçekçilik akımının, özellikle Ermanno Olmi'nin etkileri oldukça belirgindi. Forman bu ilk filmlerinde sosyalist sanat kavramının ifadeleri olarak benimsendi. Mevcut şartlar Forman'ı Çek Yeni Dalgası'nın tartışmasız yıldızı haline getirdi. Üslubu, aktör-dışı faktörlerin duyarlı kullanımı; canlandırma, doğal seslendirme ve yarı doğaçlama diyaloglar ile Çek folk-rock'ı ve genel anlamda müziğe yönelik şaşmaz bir kulak şeklinde karakterize edilebilir. Bütün bu temel özellikler Bir Sarışının Aşkları ile Koşun İtfaiyeciler adlı filmlerinde daha da belirgindir. 1968 sonrasında Koşun İtfaiyeciler yasaklanmış ve Forman Batı'da kalmaya karar vermişti. Burada, kendi özgün fikrinden kaynaklanarak yapmış olduğu tek Amerikan filminin senaryosu üzerinde çalışmaktaydı; diğerleri edebiyat uyarlamasıdır.

Amerika öncesi Forman'ın izleri, en başarılı filmi olan ve Ken Casey'in öyküsünü kökten değiştirerek kendi objektif ve komik vizyonuna getirdiği Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest) filminde kolaylıkla gözlemlenebilir. Bu film 1975 yılında En İyi Yönetmen de dahil 5 Oscar kazandı. Aynı yıl Forman, Amerikan vatandaşlığına geçti. 1984'te yönettiği Amadeus filmleri ona 2. kez En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü getirdi. 1989'da Valmont filmini yönetti.

1996 yapımı Skandalın Adı Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt) filmiyle Oscar Ödülü'ne aday gösterildi. 1999'da Andy Kaufman'ın hayatını anlatan ve Jim Carrey'nin başrolde oynadığı Aydaki Adam (Man on the Moon) filminin yönetti. Bu filmden 7 yıl sonra, 2006'da bu kez İspanyol ressam Francisco Goya'nın yaşam öyküsünden uyarlanan Goya'nın Hayaletleri (Goya's Ghosts) filmini yönetti. Filmin başrolünde Javier Bardem ve Natalie Portman yer aldı. 2009'da son filmi olan Çek müzikali Dobre placená procházka'yı, oğlu Petr ile birlikte yönetti.

Forman, ömrünün son yıllarını geçirdiği Connecticut'ın Warren şehrindeki bir hastanede 13 Nisan 2018'de hayatını kaybetti.

Forman toplam 3 kez evlendi. İlk evliliğini aktris Jana Brejchová ile 1958'de yaptı. 1962'de ayrıldılar. 1964'te bir başka oyuncu Věra Křesadlová ile evlendi. Aynı yıl Petr ve Matěj adlı ikiz erkek çocukları doğdu. 1999'a kadar, toplam 35 yıl bu evliliği devam etti. 1999'da Martina Zbořilová'yla evlenmiş, ölümüne dek onunla evli kalmıştır. Bu birliktelikten de 1999'da James (Jim) ve Andrew (Andy) adlı yine ikiz erkek çocukları dünyaya gelmiştir.

Forman sinisizimle suçlanmıştır; ancak Forman'ın vizyonu Bohumil Hrabal, Hasek veya Skvorecki gibi Çek edebiyatının siniklerinin ideoloji karşıtı, realist ve hümanist geleneğinden gelmektedir. Forman'ın yönetiminin etkisi bazı Kuzey Amerika filmlerinde bile hissedilebilir; ancak kalıcı önemi, yapmış olduğu üç Çek filminden kaynaklanmaktadır. Bu filmlere, Amerika'yı Amerikalılara duyarlı bir yabancının gözlerinden göstermek amaçlı cesur bir çaba olan Taking Off adlı filmi de eklenmelidir. Forman, çalışmalarını en çok satan kitap ve oyunların uyarlamaları yönünde sürdürmüştür.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (14)

Avatar
FORHAN (Jön) | 16 Nisan 2018, 13:37

Gukuk Kuşu , Amadeus filmlerinin başarılı yönetmeni , huzur içinde uyusun .

Cevap Yaz
0
0
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 19:19

Milos Forman, Çek Yeni Dalga (1962-1968) akımına bağlı olarak Vera Chytilova, Ivan Passer, Jiri Menzel ve Jan Kadar gibi nitelikli yönetmenlerden biri olmuş ve uluslararası ölçüde Çek sinemasının en popüler yönetmeni haline gelmiştir.... 1964 yılından günümüze 13 adet sinema filmi yönetmiştir..
Loves of a Blonde (1965) hem Forman'ın çıkış filmi hem de Çek Yeni Dalga akımının önemli filmlerinden biri olur ve Çekoslavakya'yı yabancı dilde en iyi film oscar adaylığı kazandırır...The Firemen's Ball (1967) yabancı dilde en iyi film oscar adaylığı kazanır...
Milos Forman'ı sanatsal olarak Avrupa'nın ötesinde Amerika'nın da tanıyacağı ilk başyapıtı ise 1975 yılında gelecektir...Ken Kesey'in 1962 tarihli aynı adlı romandan uyarlanan One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) , hem çevrildiği yılın hem de 1970'ler sinemasının en unutulmaz yapımlarından birisi haline dönüşür... Jack Nicholson ve Louise Fletcher gibi usta aktörlerin müthiş performanslarına ; Brad Dourif, Christopher Lloyd, Danny DeVito gibi tecrübeli oyuncuların gerçekçi performansları da destekleyici olmuştur... Guguk Kuşu 9 dalda oscar adaylığına sahip olur ve film,uyarlama senaryo,yönetmen,erkek oyuncu,kadın oyuncu dalları olmak üzere 5 ana dalda birden oscar kazanan üç filmden birisi olur - diğer iki film : It Happened One Night (1934) ve The Silence of the Lambs (1991) - Ayrıca film, 6 dalda Altın Küre ve 6 dalda BAFTA ödülü kazanır.. Guguk Kuşu, Ameirkan Film Enstitüsü'nün 1998 yılında gerçekleştirdiği en iyi 100 ABD filmi anketinde 20.sırada , 2007 ylındaki anketinde ise 33.sırada yer almıştır.. Empire sinema dergisinin 2008 tarihli tüm zamanların en iyi 500 filmi anketinde 105.sırada yer almıştır.. 1979 yılında ise Forman, ünlü bir Broadway müzikali Hair'i başarılı bir şekilde beyazperdeye uyarlar..
E. L. Doctorow'un 1975 tarihli romanından aymı adla sinemaya uyarlanan Ragtime (1981) , James Cagney ve Brad Dourif gibi usta oyuncuları barındıran oyuncu kadrosu ile 8 dalda akademi adaylığına erişir.. Peter Shaffer tarafından 1979 tarihli oyundan sinemaya uyarlanan Amadeus (1984), yönetmenin ikinci başyapıtı ve en görkemli filmi olacaktır.. Wolfgang Amadeus Mozart rolünde Tom Hulce ve Antonio Salieri rolünde usta oyuncu F. Murray Abraham karşılıkı olarak müthiş performanslar sunarlar..
Miroslav Ondricek'in harika görüntü çalışmasını barındıran film, 11 dalda oscar adaylığına erişir ve en iyi film , yönetmen , erkek oyuncu (F. Murray Abraham) dahil 8 dalda oscar ödülü , 4 dalda Altın Küre ve 4 dalda BAFTA ödülü kazanır.. Empire sinema dergisinin 2008 tarihli tüm zamanların en iyi 500 filmi anketinde 136.sırada yer alan Amadeus, 1980'lerin en iyi filmlerinden biri olma payesine zamanla erişecektir.. Valmont (1989) 18.yüzyılda geçen Colin Firth ve Annette Bening gibi oyuncuların performansları destekli , düzeyli bir dönem filmidir..

Cevap Yaz
0
0
TarantiNolan (Figuran) | 30 Eylül 2015, 08:40

''Ben yönetmenliğe 2 değişik yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Bir tarafta büyük sinemadan etkilendikleri için sinema yapmaya karar verenler var. Fellini, Welles ya da Bergman'ın yapıtlarını görmüşler ve kendilerine '''Ben de aynı şeyi yapmak istiyorum.'' demişler. Diğer tarafta ise kötü sinemaya tepki olarak film yapmaya karar verdikten sonra kendilerini bir devrimin içine atar gibi yönetmenliğe saldıranlar var.''

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 9 Mayıs 2015, 17:14

Guguk Kuşu ve Amadeus adlı iki başyapıtı sinemaya kazandırmış sonrasında her daim kaliteli filmler çekmiş usta yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
elvan_dagguden (Figuran) | 9 Ocak 2014, 18:27

Amadeus ile tanıdığım, sinemanın devlerinden biridir. Amadeus'u aynı hafta içinde 4 kez seyretmeme neden olmuş hayranlık uyandıran yönetmendir. Sonrasında ise guguk kuşu ve goyanın hayaletleri ile beni benden almış, kendisine duyduğum hayranlığı katlayarak hastası olmamı sağlamış kişidir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz