Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Max von Sydow

Star Wars 7 (2015) Türkçe altyazılı fragman
Max von Sydow profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
182 oy
107 kullanıcının favorisi

Max von Sydow

İsveç

10 Nisan 1929

Max von Sydow Biyografisi

Max Carl Adolf von Sydow, İsveçli sinema oyuncusudur. Özellikle sinemanın üstad yönetmenlerinden İsveçli Ingmar Bergman'ın filmlerinde gördüğümüz , ve bu filmlerle meşhur olan Sydow , hem Bergman , hem de onun İsveç Film Enstitüsü tarafından keşfedilip çeşitli filmlerde başarılı bir şekilde kariyerine başlayınca , kısa zamanda tüm Avrupa ve dünya tarafından tanınan ve aranan isim olur. Çoğunlukla gizemli ve casus rollerinde onu görmemiz mümkün olduğu kadar , Bergman'ın dram filmlerinde de , nasıl ustaca oynayabildiğini görürüz.

Max Von Sydow , İsveçden çıkan tek ve en iyi erkek oyuncu ünvanını kazanmış bir isimdir. İsveçden doğup , adını kısa zamanda tüm Avrupaya yayan ve birçok başarının sahibi olan , dönemin çok önemli bir oyuncusudur. Kariyerinin en önemli filmlerinden olan 1957 yapımı Yedinci Mühür adlı Ingmar Bergman'ın filminde tüm dikkatleri üzerine çeker. 1950'li yıllarda sinema kariyerine başlayıp , günümüze kadar başarılı oyunlarıyla gelmiştir.

1950 ve 1960'lı yıllarda gençken ve fırtına gibi eserken , esas 1970 yıllara geldiğinde , tam olgun yaşında, en iyi filmlerini vermeye başlar. Ünlü Amerikalı Yönetmen Sydney Pollack'ın 1975 yılında The Condor of Three Days ( Akbabanın Üç Günü ) adlı filmde Robert Reford ve Faye Dunaway ile birlikte , kötü adam rolünü başarılı bir şekilde canlandırır ve burada bir casusu oynar.

Anlatılması ve değerlendirmesi gereken birçok önemli ve eşsiz filmi vardır. 1973 Senesinde , ünlü Yönetmen William Friedklin'in ilk Şeytan filminde , rahip rolünü üstlenmiştir. 1981 Senesine gelindiğinde ise , James Bond serisi filmlerinden olan , Never Say Never Again adlı filmde , Sean Connery ile başrolleri üstlenmiştir.

1981 Yılında , Escape to Victory filminde Michael Caine ve Slyvester Stallone ile başrolleri üstlenmiştir. 1982 senesinde , Barbar Conan filminde Arnold Schwazzaneger ile birlikte oynamıştır. 18-986 yılına gelindiğinde , Woody Allen'ın önemli filmleri arasında olan Hannah And Her Sister filminde , Michael Caine , Woody Allen ve Mia Forrow gibi önemli isimlerle başarılı oyunculuğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

1976 Yılında , Ünlü İtalyan Yönetmen Francesco Rosi'nin Cadaveri eccellenti filminde yine karanlık bir Adam rolünü ustaca canlandırmıştır.

Yine 1976 yılında , bir diğer önemli filmi ise Lanetliler Gemisi'dir ve burada da geminin hakimi ve baş kaptanını canlandırır. Bu film ise , o dönemin yıldız oyuncu kadrosundan oluşmaktadır. Faye Dunaway , Orson Welles ve Fernando Rey gibi...

 

1975 senesinde Rus Aktör Yul Bryner ile The Ultimate Warrior'da boy gösterir. 1972 de yine bir casus filmi olan Embassy de , ünlü oyuncu Ray Milland ile onu görmekteyiz.

 

1970 senesinde yine bir casus filmi olan ve Dünyaca ünlü Amerikalı Yönetmen John Huston'ın The Kremlin Letter filminde Richard Boone ve Orson Welles ise iyi bir performans sergilemektedir. 1968 yılında , ünlü İngiliz Oyuncu Alec Guinness ile birlikte The Quiller Memorandum filminde başarı ile oyunculuğunu sergiler. Yine 1968 yılında Ingmar Bergman'ın Vargtimmen adlı dram korku filminde , ünlü Norveçli güzel aktriss Liv Ulmann ile başrolleri paylaşır.

 

Yine sondan geriye doğru gittiğimizde dönemin önemli Yönetmenlerinden , George Roy Hill'in 1966 Yapımı Hawaii filminde , ünlü oyuncular Gene Hackman , Julie Andrewss ve Richard Harris ile başarılı bir şekilde Sydow'un rolümü görmekteyiz. 1965 yılında tarihi bir film olan , The Greatest Story Ever Told da İs rolünü başarılı bir şekilde canlandırırken , Caroll Baker , Martin Landau, Charlton Heston ve Van Heflin gibi dev isimlerde filme oyunculuklarıyla katkılarını sunmuşlardır.

İlk evliliğini 1951'de Christina Inga Britta Olin (1926–1998) ile gerçekleştirdi. Çiftin Clas ve Henrik adında iki çocuğu oldu. Bu evlilik 1979'da sonlandı. 1997'de Fransız yönetmen Catherine Brelet ile evlendi. 2002 yılında İsveç vatandaşlığından feragat ederek Fransız vatandaşlığına geçti.

1.93 metre boyundaki von Sydow, donuk ifadeli ve soğuk görünümlü karakterleri başarıyla canlandırmıştır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

deckard (Artist) | 16 Şubat 2013, 01:16

Gelmiş geçmiş en büyük aktörlerden İsveçli usta aktör.Yedinci Mühürün şövalye Block'u 83 yaşında hala ölümle satranç oynayarak çalışmakta.Umarım kazanmaya devam ederde onu daha çok izleriz.

0
6

Tüm yorumlar (18)

Avatar
iorigins (Dublör) | 21 Kasım 2018, 20:10

The Seventh Seal filminden sonra Avrupa'nın İsveç'inde bir yıldız doğar.

Cevap Yaz
0
0
goldmaxyldz (Dublör) | 8 Temmuz 2018, 14:45

boyu 1.94

Cevap Yaz
0
0
aliyildiz_53CP (Profesyonel) | 3 Temmuz 2017, 16:47

şeytan filminde döktürdü usta oyuncu

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 13 Eylül 2016, 14:38

boyu 1.93 efsane oyuncu

Cevap Yaz
0
0
BatesNorman (Profesyonel) | 24 Eylül 2014, 04:03

Zindan Adası,Şeytan,Vargtimmen,Yedinci Mühür.Ve diğer klasman üstü filmler.İsveç'ten Ingmar Bergman eliyle çıkan bir efsane 8.2 puan bence ona bir hakaret.Avrupa sinemasında yetişmiş gelmiş geçmiş en başarılı oyunculardandır.Yaşayan efsane.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz