Aaliyah

9,1 238 oy

Aaliyah Biyografi

Aaliyah Dana Haughton, sahne adıyla Aaliyah (1979-2001), Amerikalı R&B şarkıcısı.

Michael ve Diane çiftinin 2. çocukları olarak Brooklyn, New York'ta doğdu. Ağabeyi Rashad, sinema kariyerini seçerek film yönetmeni ve yapımcısı oldu. 5 yaşında aile Detroit'e taşındı. Müzikle çocuk yaşlardan itibaren meşgul olan Aaliyah, 1994'te ilk albümü "Age Ain't Nothing but a Number"ın aynı adlı single'ıyla şöhrete ulaştı. 1996'da Atlantic Records'a geçerek çok daha ünlü yapımcılarla çalıştı ve "One in a Million" albümünü çıkardı. 1997'de Detroit Güzel Sanatlar Lisesi'nin drama bölümünden mezun oldu.

2000 yılında ilk önemli filmi Romeo Ölmeli'de (Romeo Must Die) Jet Li ile birlikte rol aldı. Trish karakterini canlandıran Aaliyah, ayrıca filmin müzik albümündeki bazı şarkıları seslendirdi. Özellikle Try Again şarkısı oldukça tutulan Aaliyah, MTV müzik ödüllerinde En İyi Video Klip ve Film İçinde En İyi Video Klip ödüllerini kazandı. 2001 yılında ise "Aaliyah" adındaki 3. stüdyo albümünü çıkardı.

25 Ağustos 2001 günü yeni çıkan albümünün Rock the Boat adlı şarkısının klip çekimi için bulundukları Bahamalar'dan Florida'ya dönmek üzere bindiği özel uçağın kalkıştan kısa bir süre sonra düşmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Uçaktan bulunan diğer 8 kişi de yaşamlarını yitirdi. Cenazesi Manhattan'da düzenlenen törenin ardından Ferncliff Mezarlığı'na defnedildi. Ölümünden önce rol aldığı Lanetliler Kraliçesi (Queen of the Damned) adlı film ise 2002'de vizyona girdi.

Aaliyah, Liyah, BabyGirl, Wonder Woman, Lee, Li Li gibi lakaplarla da anılıyordu.

Devamını Oku