Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Shirley MacLaine

Walter Mittynin Gizli Yaşamı Türkçe Altyazılı Fragman 2
Shirley MacLaine profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
106 oy
91 kullanıcının favorisi

Shirley MacLaine

ABD

24 Nisan 1934

Shirley MacLaine Biyografisi

Shirley Maclean Beaty, bilinen adıyla Shirley MacLaine, Oscar ödüllü Amerikalı aktris. 1960'lı yılların başından itibaren Hollywood'un en beğenilen kadın oyuncularından bir tanesi olan MacLaine, romantik ve komedi türündeki filmlerdeki rolleriyle tanınmaktadır.

Richmond, Virginia'da 1934'te, Baptist inançları olan İngiliz kökenli bir Amerikalı bir baba Ira Owens Beaty ile İrlanda ve İskoçya kökenli Kanadalı bir anne Kathlyn Corinne'den doğdu. Kardeşi Warren Beatty de kendisi gibi ünlü bir oyuncu olmuştur. Zayıf ayak bileklerini güçlendirilmesi amacıyla annesinin onu baleye göndermesi, oyunculuğa ilgisinin doğmasını sağlamıştır. Virginia'da Washington-Lee Lisesi'ni bitirdikten sonra Broadway'de oyuncu olabilme hayaliyle New York'a taşındı. The Pajama Game adlı oyunda Carol Haney'in ayağını burkup onun yerine geçmesiyle bu amacına ulaştı. Buradaki performansıyla dikkat çekmesinin ardından, 1955'te ilk sinema filminde, Hitchcock'un The Trouble With Harry'sinde oynadı. 1958'de Some Came Running filminde Ginnie rolünü aldı ve ilk Oscar adaylığını kazandı. 1959'da Ask Any Girl filmindeki rolüyle, Berlin Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı'nın sahibi oldu. 1960'da William Wyler'ın ünlü romantik komedisi Garsoniyer'de başrolü Jack Lemmon ile paylaştı. Fran Kubelik rolü ona Altın Küre ve BAFTA Ödülleri'ni getirdi. 1961'de bir başka Wyler filminde, bu kez dramatik bir yapım olan Tehlikeli Fısıltı'da Martha Dobie karakterini canlandırdı. Zamanı için oldukça tartışmalı bir konuyu ele alan filmde başrolü Audrey Hepburn ile paylaşmıştı. 1963'te Sokak Kızı Irma, 1966'da Gambit filmlerinde yer aldı. 1970'te başrolünü Clint Eastwood ile paylaştığı Two Mules for Sister Sara filmiyle, western türünde bir yapımda da oynamış oldu.

1979'da, ünlü İngiliz aktör Peter Sellers'ın son filmlerinden olan Being There'de Eve Rand rolüyle yine başroldeydi. 1983'te Jack Nicholson ile oynadığı Sevgi Sözcükleri (Terms of Endearment) filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'ın sahibi oldu. Yaşının ilerlemesiyle birlikte daha az filmde oynamaya başlasa da 1988'de Madame Sousatzka, 1989'da Steel Magnolias, 2008'de televizyon için çekilen Coco Chanel filmleri gibi yapımlarda yer almayı sürdürdü. 2013'te Ben Stiller'ın yönetip başrolünde oynadığı The Secret Life of Walter Mitty filminde Walter'ın annesi Edna karakterini canlandırdı.

1954'ten 1982'ye dek işadamı Steve Parker ile evli kalan MacLaine'in 1956 doğumlu Sachi adlı bir kızı vardır.

MacLaine, tanınmış bir oyuncu olmasının yanında New Age inançları üzerine yazdığı otobiyografik çok sayıda eserle New Age'i geniş kitlelere tanıtıp sevdirdi. Eşleri ve dostları aracılığıyla pek çok spiritualist ve din adamlarıyla biraraya geldi. Yaşadığı deneyimleri kitaplarında okuyuculara aktardı. Önemli kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevirilmiştir. Ancak metafizik konulardaki görüşleri, birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (11)

Avatar
HakunaMatata (Artist) | 27 Eylül 2018, 03:10

Affet beni anne! Bir kadının 60 yıl önceki haline aşık oldum..

Cevap Yaz
0
0
z (Dublör) | 9 Haziran 2016, 23:11

garsoniyer, sokak kızı irma, şahane dul... aklıma gelen filmleridir... gerçekten harika oyunculuğuyla , o tatlı simasıyla, sevimliliğiyle Hollywood un en iyilerinden birisidir... on numara beş yıldızz.:)

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 20 Mart 2015, 10:55

Çok tatlı bir oyuncu Sokak Kızı Irma , Garsoniyer , Sevgi Sözcükleri en çok sevdiğim fimleri .

Cevap Yaz
0
0
ShadyLady (Dublör) | 30 Mart 2014, 01:39

Bayılıyorum bu kadına ya :)

Cevap Yaz
0
0
morpheus79 (Artist) | 25 Ocak 2014, 16:22

özellikle 1955-1970 yılları arasında birçok filmde oynamış başırılı bir aktris ,yaşının ilerlemesiyle yan rollerde görünmeye başlıyor doğal olarak .Clint Eastwood'la başrolü paylaştığı Sara'ya İki Katır "Two Mules For Sister Sara" veya Jack Lemmon oynadığı "the apartmen" oyunculuğu hakkında size yeterli fikri verir.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz