Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Madonna

Arthur and The Invisibles Fragmanı
Madonna profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.8/ 10
289 oy
350 kullanıcının favorisi

Madonna

ABD

16 Ağustos 1958

Madonna Biyografisi

Madonna Louise Veronica Ciccone, sahne adı Madonna, Amerikalı şarkıcı. Pop müziğin en büyük ikonlarından bir tanesidir.

16 Ağustos 1958 yılında Michigan’da Katolik bir ailenin 8 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Okul yılları boyunca piyano, bale eğitimi alan yıldız, girişken yapısı ve kendini gösteren yeteneğiyle sınıfında sivrilmeyi başardı.

Her zaman için içinde bulunduğu grubun lideri olmayı tercih ettiğini belirten Madonna, özellikle dansa olan büyük yeteneğinin keşfedilmesiyle birlikte Michigan Üniversitesi'nde dans eğitimi almaya başladı. Henüz iki sene geçmemişken okuldan sıkıldı ve ünlü bir yıldız olma hayalleri ile New York'a gitmeye karar verdi. Bir süre düşük ücretli işlerle (bir tatlı fabrikasında çalıştı. Bir restoranda garsonluk yaptı ve koreografi asistanlığı yaptı.) yetinmek zorunda kalan Madonna, Times Square Dunkin' Donuts gibi yerlerin alt kadrolarında çalıştı. Bu sırada Alvin Ailey ile Martha Graham'ın dans grubuna katılarak bir çok dans gösterisinde isimsiz bir yüz olarak dans etti.

80'li yılarla birlikte ilgisi giderek danstan müziğe kayan ve kısa süreli kasetlerle şarkı denemelerinde bulunan ünlü sanatçı, bir taraftan gitar ve piyano dersleri alırken diğer taraftan da kendi başına şarkı sözleri yazmaya başladı. Yerel dans kulüplerinde şarkı söyleyerek bir yandan da geçimini sağlamaya çalıştı. Ateşli ses tonu ve yaramaz sahne gösterileriyle izleyenleri etkilemeyi başaran Madonna, 1982 yılında DJ Mark Kamins'in desteğiyle 'Everybody' isimli bir demo-single çıkardı.

New York'un gece kulüplerindeki etkileyici sahne gösterimleriyle müzik çevrelerinin dikkatini çekti ve bu sayede ilk single'ı olan 'Holiday'i piyasaya sürdü. Şarkının radyolarda dinlenmesi ve hatta Amerika TOP 20'lere girmesiyle hızla yükselen Madonna, daha sonraki 'Lucky Star' ve 'Borderline' şarkıları ile yeni bir dünyanın kapılarını araladı.

Bu sırada şarkılarına video yapılması ile birlikte kendini bütün dünyaya tanıtma yoluna giden yıldız, Warner Bros'un altında 'Like a Virgin'( 1984 ) albümünü çıkardı. 1985 yılında diğer bütün şarkıcılardan daha çok müzik yapan ve daha çok dinlenen bir şarkıcı sanatçı haline gelen Madonna, aykırı giyimi, dinsel ve yerel aksesuarları ve örgülü başlıkları ile özgün bir hava yarattı. Aynı yıl içerisinde sinemaya da yönelen şarkıcı, vasatı geçmeyen eğlence filmlerinde rol aldı.

İlk olarak 'Vision Quest' ve 'Desperately Seeking Susan' adlı filmlerde oynadıktan sonra sıradışı tavırlarıyla dikkat çeken aktör Sean Penn ile evlendi. Ertesi yıl David Rabe'in 'Goose and Tom-Tom' adlı bir tiyatro yapımında Sean Penn ile birlikte rol aldı. 16 Ağustos 1985 tarihinde California'daki evlilik törenleri medya tarafından büyük ilgi gören çift, 1986 yılında 'Shangai Surprise' adlı filmde yeniden birlikte rol aldılar.

1989 yılında çıkardığı 'Like a Prayer' albümünün müzik videosunda yanan bir kalabalığın önünde dans edip, bir rahibi öptükten sonra vücudunda yaralar ortaya çıkan ( stigmata ) Madonna, bu kliple birlikte büyük tepki topladı. Gelen talepler üzerine sponsorluğunu çekmek zorunda kalan Pepsi'den sonra birçok TV kanalı yaptığı anlaşmaları feshetti. Skandallar serisine devam eden Madonna, 1991 yılında 'Truth and Dare' adlı bir belgeselde oynadıktan sonra 'Sex' adlı bir kitap çıkardı. Ertesi yıl da 'Erotica' albümünü tamamladı.

1992 yılında Time Warner ile 60 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak yıldızlığını tescillendiren Madonna, sinemaya her zaman için yeşil ışık yakacağını oynadığı 'Blue in the Face' ve 'Four Rooms' gibi filmlerle gösterdi.

14 Ekim 1996 yılında erkek arkadaşı Carlos Leon'dan Lourdes Maria Ciccone Leon adında bir kız çocuğu dünyaya getiren star, anne olmasıyla birlikte sakinlik ve huzurun hakim olduğu bir yaşam biçimini benimsedi. Bu sırada 'Who's That Girl?' (Kim Bu Kız?) ( 1987 ) ve 'Body of Evidence' (Kanıt Vücutlar) ( 1993 ) adlı filmlerin özgün müziklerine imza attı. 1996 yapımı Amerikan filmi 'Evita' da Arjantin'in efsanevi ismi Evita'yı canlandıran Madonna, En İyi Kadın Oyuncu (müzikal) dalında Altın Küre'nin sahibi oldu.

Medya kültürünün en önemli fenomenlerinden biri olan Madonna, müzisyenliğin yanı sıra çeşitli filmlerde canlandırdığı aykırı tiplemelerle dikkat çekti. Tüm zamanların en çok iş yapan ender yıldızlardan biri olan yıldız, ruhunu kaplayan dinamikliği şarkı sözlerine yansıttığı kadar vücut diline de dökmeyi başardı. Gerek giyim tarzı gerekse de garip ve aykırı tavırlarıyla her daim gündemde kalmayı başaran Madonna, yaşadığı dönemin kültürel dönüşümlerini ve moda hareketlerini yakından etkiledi.

Kendini dinsel ve mitolojik ritüellere veren Madonna, Rupert Everett ile birlikte rol aldığı 'The Next Best Thing' (Tatlı Sürpriz) adlı filmde Abbie adlı bir yoga hocasını canlandırdı. Her ne kadar dingin bir yaşam sürse de haraketlilikten ve değişiklikten ödün vermeyen yıldız, 'Lock, Stock, and Two Smoking Barrels' adlı filmin İngiliz asıllı yönetmeni Guy Ritchie'den Rocco adında bir çocuk sahibi oldu. Daha sonra Madonna ve Guy Ritchie İskoçya Dornoch'da Skibo Kalesi'nde evlendiler. 2008'de ayrıldılar.

Sanat kariyerinde, 25. yılına giren Madonna, 6 Grammy, 1 Altın Küre, 2 Brit, 30 Billboard ve 24 MTV Video Muzik Ödülü, bunların yanı sıra müzik endüstrisindeki pek çok prestijli ödüller de kazanmıştır. Madonna, İngiltere Hall Of Fame'e kurucu üye olarak kabul edilen ilk kadın sanatçıdır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

soylenmesedeolurdu (Figuran) | 21 Eylül 2011, 16:32

berbat oyunculuğuna şimdi bir de berbat yönetmenliğini ekleyeceksin şimdi. ama sen benim kraliçemsin her zaman bunu bil!

0
5

Tüm yorumlar (88)

Avatar
Ramanda (Figuran) | 16 Ağustos 2015, 18:52

Kendisini severim sahne şovlarını gerçekten iyi yapıyor bence :)

Cevap Yaz
1
0
KartaI1903 (Figuran) | 17 Eylül 2014, 06:39

bir numaralalı islam düşmanı ve ayrıca ilimünaticidir kendisi onun arkassında kapılıp giden müslümanım diyenelre acıyorum. ülkemize geldi gs nin stadında sahnesinde hilal şekiline çizik atılmış resimler koydu yani islam olmasın şekilleriydi ilginç olan ise bunu sözde müslüma olan bi ülkede yaptı yani müslüman mahallesinde salyangoz sattı da kimse ona noluyo demedi yazıklar olsun. inanmayanlar googleen araştırma yapsın konuyla alakalı

Cevap Yaz
2
2
jljljljlkj (Artist) | 16 Ağustos 2014, 00:47

madonna mı? baydı cidden. yaptığı işin içinde artık hissiyat yok. tamamen sahne şovu üzerine kurulmuş dans gösterisi. parçaları eskisi gibi tat vermiyor. ayrıca belirtmek gerekirse istanbul konseri benim açımdan tam bir faciaydı. ses düzeni berbattı. yazık oldu verilen paralara

Cevap Yaz
0
3
Aleyna. (Figuran) | 9 Haziran 2014, 17:04

Bayılırım.

Cevap Yaz
1
1
IMnOTcrAzY (Figuran) | 11 Mart 2014, 12:07

kadın babamdan bile yaşlı hala sahnede ne şovlar yapıyo :/ ama mümkünse sahnede kalsın sinema işine hiç bulaşmasın. hele yönetmenlik...! evlerden ırak :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz