Warren Beatty

8,3 39 oy

Warren Beatty Biyografi

Henry Warren Beaty, 1937 doğumlu Oscar ve Altın Küre ödülü sahibi Amerikalı oyuncu, senarist ve film yönetmeni. İlk Oscar adaylığı 1968 yılında Bonnie and Clyde filmi ile En İyi Film ve En İyi Aktör dalındadır. 1975 yılında Shampoo filmi ile En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Altın Küre Cecil B. DeMille Ödülü sahibidir. Ayrıca Heaven Can Wait filmi ile En İyi Aktör Saturn Ödülü'nü kazanmıştır. Aynı film ile En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Bu film ile ayrıca En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen ödüllerine aday olmuştur.

Reds filmi ile En İyi Film Akademi Ödülü, En İyi Yönetmen Akademi Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü ve En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday olmuş, En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır.

Bugsy ile En İyi Aktör ve filmin yapımcısı olarak En İyi Film ödüllerine aday olmuş, Bulworth filmi ile de bir kez daha En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

1992 yılından beri aktris Annette Bening ile evlidir. Çiftin Kathlyn Beatty (d. 1992), Benjamin Beatty (d. 1994), Isabel Beatty (d. 1997) ve Ella Corinne Beatty (d. 2000) isimlerinde 4 çocuğu vardır. Oscarlı aktris Shirley MacLaine'in kardeşidir.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!