Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Zbigniew Preisner

When A Man Loves A Woman Fragmanı
Zbigniew Preisner profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
25 oy
15 kullanıcının favorisi

Zbigniew Preisner

Polonya

20 Mayıs 1955

Biyografisi

Zbigniew Preisner  Polonyalı besteci, kompozitör. Vatandaşı olan usta yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin filmleri için yaptığı bestelerle tanınmaktadır.

1955'te Bielsko-Biała'da doğan Preisner, Polonya devlet televizyonu için hazırlanan Dekalog adlı kısa film serisi, Veronika\'nın İkili Yaşamı, Üç Renk: Mavi, Üç Renk: Beyaz ve Üç Renk: Kırmızı için yaptığı bestelerin yanı sıra, pek çok film ve belgesel için besteler yaptı. Louis Malle’in Damage, Luis Mandoki\'nin When A Man Loves A Woman, Agnieszka Holland’ın Secret Garden ve Charles Sturridge’ın Fairytale: A True Story filmlerine müzikler besteledi. İş arkadaşı ve yakın dostu Krzysztof Kieslowski için bestelediği Requiem For My Friend, bir ağıt niteliği taşır. Pek çok festivalde ödüller alan Zbigniew Preisner yaşamını Polonya\'nın başkenti Varşova\'da sürdürüyor.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (5)
Avatar
ezimberat (Efsane) | 8 Ekim 2013, 08:37

En iyi film müziği yapan müzisyenler sıralaması yapılırsa, bana göre ikinci sırada yer alması gereken büyük müzisyen. (Birincisi; Bir Zamanlar Amerikada, İyi Kötü Çirkin, Cennet Sineması gibi filmlerin müziğini yapan Ennio Morricone'dur.)
Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin filmlerine yaptığı müziklerle tanıdım. Kieslowski'nin filmleri zaten çok çok iyiler, Zbigniew Preisner'in müzikleri ile bir başka boyuta geçiyorlar.

Cevap Yaz
0
0
LuisBunuel (Artist) | 4 Şubat 2011, 00:37

Polonyali dahi yönetmen. Tamamen hayal ürünü olan ve Kieslowski nin filmlerinde 200 yıl önce yaşadığı rivayet edilen hollandalı besteci Van den Budenmayer'in -ki bu isim hayal ürünüdür- müziklerinin gerçek sahibidir. O kadar muhteşem müzikler yapmıştır ki, Oxford Sözlüğü'nde böyle br kişi varmışçasına budenmayer hollandalı besteci olarak geçmektedir. ÖZellikle dekaloglar ve veronika'nın ikili yaşamı filmlerinde sizi mest eden müziklerini bulabilirsiniz. puanım 10/10

Cevap Yaz
0
0
eruhan (Artist) | 30 Aralık 2010, 12:41

Kieslowski filmlerine anlam katan,o filmlerde ismi filmle birlikte anılan ender kompozitörlerden...Bir film yapacak olsam gözüm kapalı Zbigniew Preisner'ı isterim...

Cevap Yaz
0
1
Pekmezdekisinek (Profesyonel) | 7 Aralık 2010, 15:23

Zbigniew'i alarm kurup sabahın köründe uyanıp kendimi ağlatana dek dinlerim sonra yorgunlukla tekrar uyurum. Her sabah yapıyorum bunu, alışkanlık oldu.

Cevap Yaz
0
1
amok (Figuran) | 1 Mart 2010, 10:20

 
Zamanın en iyi kompozitörü.
Aslında müziklerini bir çok insan bir yerlerden duyuyordur ya da biliyordur.Adını bilmiyor olabilirler.Uzun zamandır dinelenecek müzik bulamazken ve eskilerle yetinirken keşfetmiştim Zbigniew 'i...Müziklerin hangi filmlere ait olduğunu merak ettiğim için filmleri de izlemişimdir :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz