Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jennifer Jason Leigh

Makinist
Jennifer Jason Leigh profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
198 oy
122 kullanıcının favorisi

Jennifer Jason Leigh

ABD

5 Şubat 1962

Biyografisi

Jennifer Jason Leigh\'in utangaçlığı, küçüklüğünde yaşadığı sorunların kişiliğinde bıraktığı izlerin bir kalıntısı aslında. Henüz iki yaşındayken yıldız bir oyuncu olan babasıyla senaryo yazarı annesi ayrılan Leigh, ailesinden uzak bir yaşam kurmasına rağmen onların eğlence dünyasındaki konumlarından yararlanmayı bildi. Dokuz yaşında bir televizyon programında göründü, bundan birkaç yıl sonra da Lee Strasberg Oyunculuk Enstitüsü’ne girdi. 20 yaşındayken, babasının bir film setinde,çekim sırasında ölümüyle sarsılan Leigh, asi ve sorunlu kız kardeşinin etkisinde kaldığı yıllar boyunca, yani 30\'lu yaşlarında oyunculuğu hep kişiliğinin dışavurumunda bir araç olarak kullandı. Kariyeri boyunca hep sıradışı, sorunlu karekterleri canlandıran Leigh zor rollerin oyuncusu olarak tanındı. Rol aldığı ilk film olan \'Eyes of a Stranger\'da kör, sağır ve dilsiz bir kadını oynadı. Lise çağındaki genç kızların \'doğru dürüst\' yaşayamadığı cinselliği dürüstçe anlatan \'Fast Times at Ridgemont High\', Leigh\'in cesur oyunculuğunun izlerinin bulunduğu ilk film olma özelliğini taşıyordu. \'The Men\'s Club\'da bir fahişeyi, \'Under Cover\'da bir polisi, \'The Big Picture\'da ise genç bir yönetmeni canlandırdı. \'Brooklyn\'e Son Çıkış/Last Exit To Brooklyn\', Leigh\'e büyük bir saygınlık kazandırdı, çünkü Uli Edel\'in bu sosyo-politik çalışmasındaki rolü yine çok zorluydu. Bir çetenin insanları soymak için araç olarak kullandığı, çok zeki olmayan, ancak zaman geçtikçe kurtuluşu aramaya yönelen kadın rolünde Leigh\'in performansı tek kelimeyle kusursuzdu. Finaldeki tecavüz sahnesi tüm bir 90\'lı yıllar sinemasının en vahşi ve oynanması zor anlarını içeriyordu. Üstesinden fazlasıyla gelmişti. 1992 yılında ünlü Fransız yönetmen Barbet Schroeder\'in \'Single White Female\'inde başrol oynadı. Ingmar Bergman\'ın \'Persona\'sından ilham alan yönetmen, sorunlu, nevrotik ve oda arkadaşını öldürmeye çalışan bir karakter yaratmıştı yetenekli oyuncu için...Filmde yine Hollywood filmleri için alışılmadık cinsel ilişki sahneleri vardı, hatta sansür korkusuyla, Leigh\'in oral seks yaptığı bir sahne filmden çıkartıldı. 1993 yılında bir başka önemli yönetmenin, Robert Altman\'ın Short Cuts’ında telefon-seksi yapan bir kadını canlandırdı. Altman’la iyi bir dostluk kuracaklar ve Kansas City’de de bereber çalışacaklardı.Coen kardeşlere bulaşmayı da ihmal etmeyen sanatçı, genç dehaların en az ilgi gören filmlerinden \'Bir Şirket Komedisi/The Hudsucker Proxy\'ndeki oyunculuğuyla hemen dikkat çekiyordu. Cronenberg’in Existenz’inde rol alan oyuncu şüphesiz sadece Amerika’nın değil, tüm dünyanın en iyi aktrislerinden biri. Ve tabii ki en iyi yönetmenlerin de tercihi. Daha çok bağımsız yapımları tercih eden oyuncunun bu nedenle bir Oscar’ı yok ama dünyanın çeşitli festivallerinden topladığı bir dolu ödülü var.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
BatesNorman (Profesyonel) | 11 Ocak 2016, 03:32

Golden Globes'ta alenen hakkı yenen ve The Hateful Eight'te çığır açan bir performans sergilemiştir.

0
14
DthepYEK (Profesyonel) | 12 Ocak 2016, 00:15

Çok merak ediyorum ödülü kazanan Kate Winslet, Steve Jobs filminde ne yapmış. İzleyince göreceğiz. Jennifer Jason Leigh'ten iyi olmadığına eminim.

0
5
Tüm yorumlar (23)
Avatar
serkan088 (Dublör) | 22 Ocak 2017, 03:35

The Hateful Eight filminde çok başarılıydı :D

Cevap Yaz
0
1
deckard (Artist) | 6 Mart 2016, 18:44

Amerikan sinemasının en yetenekli aktrislerinden biri olmasına rağmen daha çok yardımcı rollere mahkum edilmiş aykırı karakterleri oynamakta çok başarılı bir oyuncu.

Cevap Yaz
0
1
BatesNorman (Profesyonel) | 29 Şubat 2016, 04:45

Şimdi The Hateful Eight'te yaptığı oyunculuk ödülsüz kaldı ya bu dünyanın adaletine bir kez daha inanmadım. Oscar ona özel bir şeref ödülü açmalıydı. Tamam diğer adaylar çok iyi olabilir ama Leigh insanlık dışı bir şey yapmıştı. Çok yazık

Cevap Yaz
0
0
MrDreamer (Figuran) | 8 Şubat 2016, 21:30

80 li ve 90 lı yıllarda zor rollerin kadını olarak ünlenmişti flesh+blood filmindeki sahnelerin altından her oyuncu kolay kolay kalkamazdı 2000 li yıllarda unutulmaya yüz tutmuşken tarantino'un son filmi ile yeniden seyircinin ilgisini çekmeyeyi başardı

Cevap Yaz
0
1
BabaninOglu (Amatör) | 19 Ocak 2016, 16:24

The Hatefull 8 filminde müthiş oyunculuğuyla oscarda en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alacak olan aktristir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz