Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jennifer Jason Leigh

Good Time (2017) 2. Türkçe Altyazılı Fragman
Jennifer Jason Leigh profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
200 oy
126 kullanıcının favorisi

Jennifer Jason Leigh

ABD

5 Şubat 1962

Jennifer Jason Leigh Biyografisi

Jennifer Leigh Morrow, bilinen adıyla Jennifer Jason Leigh, Amerikalı aktris.

Henüz iki yaşındayken yıldız bir oyuncu olan babası Vic Morrow'la (1929-1982) senaryo yazarı annesi Barbara Turner ayrıldı. Bu olayların da etkisiyle etrafında biraz çekingen biri olarak bilindi. Leigh'in 1958 doğumlu Carrie Ann Morrow adında bir ablası, Mina Badie adında bir üvey kız kardeşi vardır. Aile dostu olan Jason Robards'ın anısına, kariyerinin başında 2. isim olarak 'Jason'ı kullanmayı tercih etmiştir.

Babasının zamansız ölümüne dek ondan uzak yaşayan Leigh, yine de ailesinin eğlence dünyasındaki konumlarından yararlanmayı bildi. Dokuz yaşında bir televizyon programında göründü, bundan birkaç yıl sonra da Lee Strasberg Oyunculuk Enstitüsü'ne girdi. 20 yaşındayken, babasının bir film setinde, çekim sırasında ölümüyle sarsılan Leigh, asi ve sorunlu kız kardeşinin etkisinde kaldığı yıllar boyunca, yani 30'lu yaşlarında oyunculuğu hep kişiliğinin dışavurumunda bir araç olarak kullandı. Kariyeri boyunca hep sıradışı, sorunlu karekterleri canlandıran Leigh zor rollerin oyuncusu olarak tanındı. Gerçek anlamda rol aldığı ilk film olan Eyes of a Stranger'da kör, sağır ve dilsiz bir kadını oynadı. Lise çağındaki genç kızların 'doğru dürüst' yaşayamadığı cinselliği dürüstçe anlatan 'Fast Times at Ridgemont High', Leigh'in cesur oyunculuğunun izlerinin bulunduğu ilk film olma özelliğini taşıyordu. 'The Men's Club'da bir fahişeyi, 'Under Cover'da bir polisi, 'The Big Picture'da ise genç bir yönetmeni canlandırdı. 1989 yapımı Brooklyn'e Son Çıkış (Last Exit To Brooklyn), Leigh'e büyük bir saygınlık kazandırdı, çünkü Uli Edel'in bu sosyo-politik çalışmasındaki rolü yine çok zorluydu. Bir çetenin insanları soymak için araç olarak kullandığı, çok zeki olmayan, ancak zaman geçtikçe kurtuluşu aramaya yönelen kadın rolünde Leigh'in performansı tek kelimeyle kusursuzdu. Finaldeki tecavüz sahnesi tüm bir 90'lı yıllar sinemasının en vahşi ve oynanması zor anlarını içeriyordu.

1992 yılında ünlü Fransız yönetmen Barbet Schroeder'in Single White Female'inde başrol oynadı. Ingmar Bergman'ın 'Persona'sından ilham alan filmde, sorunlu, nevrotik ve oda arkadaşını öldürmeye çalışan bir karakteri yine başarıyla canlandırdı. Filmde yine Hollywood filmleri için alışılmadık cinsel ilişki sahneleri vardı, hatta sansür korkusuyla, Leigh'in oral seks yaptığı bir sahne filmden çıkartıldı. 1993 yılında bir başka önemli yönetmenin, Robert Altman'ın Short Cuts'ında telefon seksi yapan bir kadını canlandırdı. Altman'la iyi bir dostluk kuracaklar ve 1996'da Kansas City'de de bereber çalışacaklardı. Coen Kardeşler'e bulaşmayı da ihmal etmeyen sanatçı, genç dehaların en az ilgi gören filmlerinden Bir Şirket Komedisi'ndeki (The Hudsucker Proxy) oyunculuğuyla hemen dikkat çekiyordu. Cronenberg'in Existenz’inde rol alan oyuncu, 2004'te de yükselen yıldız Christina Bale'in başrolünde olduğu The Machinist filminde oynadı.

Daha çok bağımsız filmlerde rol alan Leigh, Quentin Tarantino'nun 8. filmi The Hateful Eight'teki Daisy Domergue karakteriyle büyük beğeni topladı. En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar, Altın Küre ve BAFTA adaylıkları kazandı.

2001'de tanıştığı yönetmen Noah Baumbach ile 2005'te evlenen Jennifer Jason Leigh, 2010'da Rohmer Emmanuel adında bir erkek çocuğu sahibi oldu. 2013'te çift resmen boşandı.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

BatesNorman (Profesyonel) | 11 Ocak 2016, 03:32

Golden Globes'ta alenen hakkı yenen ve The Hateful Eight'te çığır açan bir performans sergilemiştir.

0
15
DthepYEK (Profesyonel) | 12 Ocak 2016, 00:15

Çok merak ediyorum ödülü kazanan Kate Winslet, Steve Jobs filminde ne yapmış. İzleyince göreceğiz. Jennifer Jason Leigh'ten iyi olmadığına eminim.

0
5

Tüm yorumlar (25)

Avatar
Mert1215Joker (Profesyonel) | 28 Eylül 2018, 03:18

o nasıl resim kadın genç kız gibi

Cevap Yaz
0
0
MINORTYREPORT6 (Artist) | 19 Aralık 2017, 17:39

The Hateful Eight filmindeki rolüne sinir olduğum başarılı aktrist

Cevap Yaz
0
0
serkan088 (Dublör) | 22 Ocak 2017, 03:35

The Hateful Eight filminde çok başarılıydı :D

Cevap Yaz
0
1
deckard (Artist) | 6 Mart 2016, 18:44

Amerikan sinemasının en yetenekli aktrislerinden biri olmasına rağmen daha çok yardımcı rollere mahkum edilmiş aykırı karakterleri oynamakta çok başarılı bir oyuncu.

Cevap Yaz
0
1
BatesNorman (Profesyonel) | 29 Şubat 2016, 04:45

Şimdi The Hateful Eight'te yaptığı oyunculuk ödülsüz kaldı ya bu dünyanın adaletine bir kez daha inanmadım. Oscar ona özel bir şeref ödülü açmalıydı. Tamam diğer adaylar çok iyi olabilir ama Leigh insanlık dışı bir şey yapmıştı. Çok yazık

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz