Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

James Stewart

Vertigo Fragmanı
James Stewart profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
231 oy
314 kullanıcının favorisi

James Stewart

ABD

20 Mayıs 1908

2 Temmuz 1997

Biyografisi

James Maitland Stewart (1908-1997), Amerikalı tiyatro-sinema oyuncusu ve subay. Özellikle Alfred Hitchcock ile  birlikte yaptığı çalışmalar sayesinde efsaneleşmiştir. Alçakgönüllülüğü ile tanınan oyuncu, Amerika'da daha çok Jimmy Stewart adıyla ünlüydü. 

Indiana, Pennsylvania doğumlu Stewart, Princeton Üniversitesi'nde mimar olma yolunda ilerlediği sıralarda tiyatroya ilgi duymaya başladı. 1935'te başlayan Hollywood kariyeri öncesinde Broadway'de oyunculuğu ile bir hayli başarılı olmuştu. Hollywood'daki ilerleyişi Frank Capra ile yaptığı filmlerden sonra ivme kazandı ve 1939 yapımı Mr. Smith Goes to Washington filmi ile En iyi erkek oyuncu oscarını kazandı. Alfred Hitchcock'un Arka Pencere (Rear Window, 1954), Rope (1948), Çok Şey Bilen Adam (The Men Who Knew Too Much, 1956) ve Vertigo (1958) gibi gerilim unsuru yüksek macera filmlerinde ve The Man Who Shot Liberty Valance, The Naked Spur (1953) ve The Man from Laramie (1955) gibi westernlerde oynamasının yanı sıra komedi filmlerinde ve dramalarda da rol almıştır. James Stewart'ın iyi davranış biçimleri ve çizdiği iyi kalpli adam portresi onun Harvey (1950) ve You Can't Take It With You (1938) gibi filmlerde iyi adamları oynamasını sağladı. Yaşamı boyunca Alfred Hitchcock, John Ford, Billy Wilder, Frank Capra ve Anthony Mann gibi pek çok önemli yönetmenle çalışan Stewart, defalarca Akademi ve Yaşam Boyu Başarı ödülü kazanmış; Hollwood'un altın çağının en ünlü ve en çok tanınan oyuncularından biri haline gelmiştir.

9 Ağustos 1949'da Gloria Stewart'la evlendi. 1951'de Judy ve Kelly adında ikiz çocukları oldu. Ayrıca Michael ve Ronald adında iki çocuk evlat edindiler. Ronald, Vietnam Savaşı'nda 24 yaşında hayatını kaybetti. 16 Şubat 1994'te eşi Gloria vefat etti.

James Stewart, 2 Temmuz 1997'de Los Angeles, Kaliforniya'da kalp ve akciğer rahatsızlığına bağlı sebeplere yaşamını yitirdi. Forrest Lawn Memorial Park Mezarlığı'nda, karısının yanına gömüldü.

Oyunculuğunun yanı sıra II. Dünya Savaşı sırasında aktif askerlik de yapan Stewart, Amerikan Hava Kuvvetleri'nde tuğgeneral (brigadier general) rütbesine kadar yükselmişti. 27 yıl Amerikan Hava Kuvvetleri'nin mensubu olan ünlü aktör, 1968'de emekli olmuştu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

AyhanHulusi (Jön) | 29 Ocak 2013, 01:54

Başta Hitchcock olmak üzere çok iyi yönetmenlerle çalışan usta oyuncu, iyi, saf hatta komik karakterlerin jönü oldu ve hayatı boyunca sayısız başarı kazandı.

0
5
morpheus79 (Artist) | 6 Ekim 2014, 16:10

Kimi zaman muzip bakış görürsünün, içten bir gülümseme,dilinin altında sanki bir şeker var gibi biraz tuhaf ama etkileyici bir ses tonu.Bu özellikleri bütünlediğin zaman doğal ve sempatik bir o kadar da karizmatik bir oyuncu olarak durur karşında James Stewart .Seversin ,kanın kaynar Mimarlık okurken tiyatroya ilgisi nedeniyle oyunculuğa yönelmiş ve tüm zamanların en iyi aktör sıralamasında 3.sırada kendine yer açmış bir isim,keza gönüllü olarak katıldığı Amerikan Hava Kuvvetleri'nde tuğgeneral rütbesine kadar yükselmiş en üstün hava hizmet haçına iki kere layık görülmüştür . Eşi ölene kadar -45 yıl boyunca- Gloria evli kalmış olması da bulunduğu sektör ve bulunduğu konum ve karizmayı da hesaba katarsanız takdire şayan bir durumdur. Frank Capra'nın hem Alfred Hitchcock'un favori oyuncusu olmuş.En iyi oyuncu alanında 5 kere Oscar’a aday gösterilmiş “Philadelphia Hikayesi 1940” ile Ödül almıştır. Çok yönlü bir oyuncu olmuş dram,gizem duygusal-komedi,western ,savaş vb bir çok tür filmde rolünün hakkını fazlasıyla vermiştir bence. Stewart deyince ilk aklıma gelen filmler; Harvey Bir Cinayetin Anatomisi Arka Pencere Şahane Hayat Kahramanın Sonu Mr. Smith Washington'a Gidiyor Philadelphia Hikayesi Çok Şey Bilen Adam Ölüm korkusu (Vertigo) İp (Rope)

0
4

Tüm yorumlar (52)

Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 3 Nisan 2016, 00:21

Sinemanın en iyi aktörlerinden.

Cevap Yaz
0
2
sinemagoria (Efsane) | 19 Ekim 2015, 03:55

Denizden James Stewart çıksa yerim. Filmlerini her izlediğimde ben de huşu bırakan biri kendisi. O dönemlerde yaşamalıymışım geç olmuş

Cevap Yaz
0
1
RobertBresson (Figuran) | 28 Ağustos 2015, 15:23

En sevdiğim oyunculardandır özellikle Hitchcock yönettiği filmler harikadir

Cevap Yaz
0
1
Filmettin (Profesyonel) | 5 Haziran 2015, 01:02

"O Bir James Stewart" Harika bir Yıldız dı.

Cevap Yaz
0
1
deckard (Artist) | 31 Mayıs 2015, 12:07

Amerikan sinemasının gelmiş geçmiş en iyi aktörlerinden biridir.Vertigo,Şahane Hayat,Çok Şey Bilen Adam,Arka Pencere,Mr. Smith Washington'a Gidiyor başta olmak üzere birçok klasikte eşsiz oyunculuğuyla döktürmüştür.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz