Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Leslie Nielsen

Korkunç Bir Film 3
Leslie Nielsen profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.2/ 10
560 oy
715 kullanıcının favorisi

Leslie Nielsen

Kanada

11 Şubat 1926

28 Kasım 2010

Biyografisi

Leslie William Nielsen (1926-2010) Kanada asıllı Amerikalı aktör ve komedyen. “Çıplak Silah-The Naked Gun” serisindeki Frank Drebin, “Uçak!-Airplane!”deki Dr. Rumack ve “Scary Movie” serisindeki Başkan Harris rolleriyle dünya çapında tanınmıştır.

Kanada’nın Saskatchewan eyaletine bağlı Regina’da dünyaya gelen Leslie Nielsen’in annesi Galler’li, babası Danimarkalı’ydı. İki kardeşinden birisi olan Erik Nielsen, 1980’li yıllarda Kanada Başbakan Yardımcılığı yapmıştı.

Edmonton’daki Victoria Birleşik Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne katıldı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında uçaklarda makineli tüfekçi olarak görev yaptı; ama deniz aşırı ülkelere gönderilmedi.

Ordudan ayrıldıktan sonra Calgary radyo istasyonunda diskjokey olarak iş buldu. Aldığı bursla New York’un yolunu tuttu. Tiyatro ve müzik eğitimi aldı. Televizyon ekranında ilk kez 1948 yılında “Studio One” programının bölümlerinden birisinde göründü. Kariyerinin ilk yıllarında dramatik rollerde kamera karşısına geçti. Komediye geçiş yapmadan önce oynadığı filmler arasında “Yasak Gezegen-Forbidden Planet” adlı bilimkurgu filmi klasiği ile deprem dalgalarının kurbanı olan dev gemi kaptanı rolünde oynadığı “Poseidon Macerası-The Poseidon Adventure” gibi yapımlar vardı.

1980 yılında oynadığı “Uçak!-Airplane!” ise, Nielsen’in kariyerinde tam anlamıyla bir dönüm noktası oldu. O filmde oynadığı doktor rolü sayesinde film eleştirmeni Roger Ebert’in deyimiyle “Parodilerin Laurence Olivier’si” sıfatıyla ödüllendi. 1990'lı yılların başında ise Çıplak Silah serisinin 3 filminde Teğmen Frank Drebin rolüyle komedi tarihinin en önemli karakterlerinden birine hayat verdi. Daha sonraki yıllarda çeşitli komedi filmlerinde roller almayı sürdürdü. Korkunç Bir Film 3 ve 4'te oynadı.

2010 yılında Florida'nın Fort Lauderdale kentinde zatürree sebebiyle hayatını kaybetti. Aynı şehirde Evergreen Mezarlığı'na gömüldü. Ömrü boyunca 4 kez evlenen Leslie Nielsen'in ikinci evliliğinden Maura ve Thea Nielsen adında iki çocuğu bulunuyordu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (169)
Avatar
Ercaxy (Dublör) | 2 Ağustos 2017, 12:36

Çocukken çok filmini izlerdik

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 5 Aralık 2016, 21:14

çıplak silah filmlerini izlemeyi düşünüyorum

Cevap Yaz
0
0
AnlMeydan (Profesyonel) | 26 Eylül 2016, 11:34

Leslie Nielsen meslektaşlarıyla kıyaslandığında yaptığı işten en çok zevk alan kişidir. Savaş görmüş birisi olarak Dünya'daki en güzel şeyin gülmek ve güldürmek olduğunu anlaması kadar doğal bir şey yoktu. ZAZ ekibinin komedi de çığır açtığı dönemde kendisi bir mücevher gibi parlamıştır. Özellikle David Zucker'ın önderliğinde başlayan ''Komedideki aşırı absürtlükler'' Leslie ile beklenenden daha erken patlama yaşadı ve azınlık da olsa bir kesimin normal komedi filmlerinden zevk almasını zorlaştırdı.
Her ne kadar bazılarına saçma da gelse bu tarz filmler aslında büyük bir tutkunun sonucu olabilir ancak. Sebebi ise geçmişten beri hep azınlığa hitap etmesi ve bu yüzden hasılatın fazla olmaması... Hatta bazen iyi bir film bile yapsanız zarar edebilirsiniz. Zaten bu tarz filmlerin gerçek değerleri genellikle yıllar sonra anlaşılır. Leslie Nielsen da tıpkı o filmler gibi değeri ölünce anlaşılan sanatçılardan.
Beyaz saçları bile bana ayrı bir mutluluk verirdi. Zaten bildim bileli beyaz saçlıdır.) Onun dışında mimikleri ve ses tonu çok iyidir. Neredeyse her fotoğrafında güler, yanındakilere de neşe saçan birisidir. Değerini ne yazık ki birkaç istisna dışında sadece ZAZ ekibi anlamıştır. Çok daha iyi projelerde boy gösterebilecekken tutkunu olduğu türün yapımlarından vasat olduysalar bile vazgeçmemiş, şansını denemiştir. En sevdiğim tür absürt komedi olduysa bu onun sayesindedir. Ondan sonra zaten Parodiler beklenildiği gibi sıkıntılı bir süreç içine girdi. Tek veliahttı Marlon Wayans'dır kanımca. Onunda inişli-çıkışlı bir performansı var. Umarım ZAZ ekibi ile Leslie Nielsen ‘in başlattığı bu akım bir kenara atılmaz. Rahat içinde uyusun...

Cevap Yaz
0
1
Tyler_Durden (Dublör) | 21 Ağustos 2016, 04:58

Süper bir oyuncuydu, oynadığı filmler ayrı bir komik..

Cevap Yaz
0
0
oguzhank8 (Artist) | 9 Ocak 2016, 20:58

Ölmüş ve üzerinden 6 yıl geçmiş.Bende neden yeni filmlerde göremiyoruz diyorum.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz