Leslie Nielsen

9,2 561 oy

Leslie Nielsen Biyografi

Leslie William Nielsen (1926-2010) Kanada asıllı Amerikalı aktör ve komedyen. “Çıplak Silah-The Naked Gun” serisindeki Frank Drebin, “Uçak!-Airplane!”deki Dr. Rumack ve “Scary Movie” serisindeki Başkan Harris rolleriyle dünya çapında tanınmıştır.

Kanada’nın Saskatchewan eyaletine bağlı Regina’da dünyaya gelen Leslie Nielsen’in annesi Galler’li, babası Danimarkalı’ydı. İki kardeşinden birisi olan Erik Nielsen, 1980’li yıllarda Kanada Başbakan Yardımcılığı yapmıştı.

Edmonton’daki Victoria Birleşik Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne katıldı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında uçaklarda makineli tüfekçi olarak görev yaptı; ama deniz aşırı ülkelere gönderilmedi.

Ordudan ayrıldıktan sonra Calgary radyo istasyonunda diskjokey olarak iş buldu. Aldığı bursla New York’un yolunu tuttu. Tiyatro ve müzik eğitimi aldı. Televizyon ekranında ilk kez 1948 yılında “Studio One” programının bölümlerinden birisinde göründü. Kariyerinin ilk yıllarında dramatik rollerde kamera karşısına geçti. Komediye geçiş yapmadan önce oynadığı filmler arasında “Yasak Gezegen-Forbidden Planet” adlı bilimkurgu filmi klasiği ile deprem dalgalarının kurbanı olan dev gemi kaptanı rolünde oynadığı “Poseidon Macerası-The Poseidon Adventure” gibi yapımlar vardı.

1980 yılında oynadığı “Uçak!-Airplane!” ise, Nielsen’in kariyerinde tam anlamıyla bir dönüm noktası oldu. O filmde oynadığı doktor rolü sayesinde film eleştirmeni Roger Ebert’in deyimiyle “Parodilerin Laurence Olivier’si” sıfatıyla ödüllendi. 1990'lı yılların başında ise Çıplak Silah serisinin 3 filminde Teğmen Frank Drebin rolüyle komedi tarihinin en önemli karakterlerinden birine hayat verdi. Daha sonraki yıllarda çeşitli komedi filmlerinde roller almayı sürdürdü. Korkunç Bir Film 3 ve 4'te oynadı.

2010 yılında Florida'nın Fort Lauderdale kentinde zatürree sebebiyle hayatını kaybetti. Aynı şehirde Evergreen Mezarlığı'na gömüldü. Ömrü boyunca 4 kez evlenen Leslie Nielsen'in ikinci evliliğinden Maura ve Thea Nielsen adında iki çocuğu bulunuyordu.

Devamını Oku