Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Karl Freund

Metropolis Fragmanı
Karl Freund profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
7 oy
1 kullanıcının favorisi

Karl Freund

Almanya

16 Ocak 1890

3 Mart 1969

Biyografisi

Karl Freund, (d. 16 Ocak 1890 - ö. 3 Mayıs 1969) Oscar ödüllü Alman görüntü yönetmeni ve yönetmen.

1910'lardan 1950'lere kadar uzanan uzun ve verimli sanat hayatı boyunca 150 kadar filme görüntü yönetmeni olarak imza attı, 11 filmi yönetti, 5 filmin yapımcılığını üstlenirken 2 filmde de oyuncu olarak yer aldı. Bu arada bir filmin de senaryosunu yazdı.

Bu yaratıcı sinemacı sessiz sinema döneminden başlayıp televizyon dönemine kadar yayılan ve neredeyse sinemanın tarihiyle paralel seyreden uzun meslek yaşantısında sinemaya birçok yenilikler kazandırdı. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi o zamanlar sabit bir üçayak üzerine kurulan kameraya hareket ve özgürlük kazandıran (unchained camera) dolly cihazının ilk prototiplerini kullanmış olmasıdır. F. W. Murnau'nun yönettiği 1924 tarihli Der Letzte Mann (Son Adam) filminde bebek arabasından bozma bir taşıyıcı üzerine kamerasını yerleştirerek sinemada büyük bir devrim yarattı. Bu film birçok Alman sinemacıyla beraber ona ABD'nin yolunu açtı. Metropolis'i (1927) de çektikten sonra 1929'da ABD'ye göç etti.

Televizyon şovlarının çekimlerinin eşzamanlı olarak 3 kamera kullanılarak yapılması da 1951 yılında onun bir buluşudur ve halen kullanılmaktadır.[1]

1937 yılında

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (1)
Avatar
morpheus79 (Artist) | 7 Ekim 2014, 13:23

Oscar ödüllü Alman görüntü yönetmeni ve yönetmen.sessiz sinema döneminden başlayıp televizyon dönemine kadar yayılan ve neredeyse sinemanın tarihiyle paralel seyreden uzun meslek yaşantısında sinemaya birçok yenilikler kazandırmıştır .
Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi o zamanlar sabit bir üçayak üzerine kurulan kameraya hareket ve özgürlük kazandıran (unchained camera) dolly cihazının ilk prototiplerini kullanmış olmasıdır. F.W.Murnau’nun yönettiği 1924 tarihli Der Letzte Mann(Son Adam) filminde bebek arabasından bozma bir taşıyıcı üzerine kamerasını yerleştirerek sinemada büyük bir devrim yaratmıştır. Metropolis(1927) çektikten sonra ABD davet edilmiş be bir çok filmde görüntü yönetmenliği ve kimi zamanda yönetmenlik yapmıştır.
Sinema sektörü ile ilgili teknik çalışmalarına devam etmiş ışıkölçer cihazını yapmış, günümüzde de kullanılan 3 kamera sistemini bulmuştur.
Yapımcıları “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” filminin memnun olmadıkları final bölümünü yeniden çekmesini istemişler bildiğimiz o çarpıcı final sahnesi ortaya çıkmıştır..
The Good Earth (1937) "en iyi görüntü yönetmeni" Oscar’ını almıştır. 1941’de hem siyah beyaz hem renkli film dallarında 2 Oscar adaylığı söz konusudur. 1955 yılında kendi tasarımı olan Norwich doğrudan ışıkölçer cihazı için "Teknik Başarı Akademi Ödülü" nü almıştır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz