Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Charlie Chaplin

Chaplin 2. Fragmanı
Charlie Chaplin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.6/ 10
975 oy
1432 kullanıcının favorisi

Charlie Chaplin

İngiltere

16 Nisan 1889

25 Aralık 1977

Charles Chaplin 

Charlie Chaplin Biyografisi

Sir Charles Spencer Chaplin, kısaca Charlie Chaplin (1889-1977) İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu ve yazar. Yarattığı "Şarlo" (Charlot) karakteri ile özdeşleşen Chaplin, sadece sessiz sinema devrinin değil, tüm sinema tarihinin en önemli figürlerinden bir tanesidir.

Londra'nın fakir bölgelerinden birinde doğup büyüyen Chaplin, 1913' te gittiği ABD'de sinemaya başlamıştı. 1914'teki ilk filmi Making A Living 'in ardından çekilen Kid Auto Races in Venice filminde bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı, sürekli bastonunu çeviren ve sakar hareketleri ile gülünç mizansenler oluşturan "Şarlo" tiplemesini yarattı. Takip eden yıllar içinde aralarında The Immigrant (1917), The Adventurer (1917) gibi ünlü filmlerinin de bulunduğu altmıştan fazla kısa filmde oynayarak yeni gelişmekte olan sinemanın da etkisiyle dünya çapında görülmemiş bir üne kavuştu. 1918 yılında çektiği A Dog's Life filmi ile uzun metrajlı filmlere de başlayan Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks ve D. W. Griffith ile birlikte kurdukları United Artists film şirketinin ortağı olduktan sonra Altına Hücum, Şehir Işıkları, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk ve Sahne Işıkları gibi başyapıtlara imza attı.

Filmlerinde dönem koşulları için imkânsız görülebilen mizansenlere, koreografilere ve akrobatik hareketlere yer veren Chaplin, komedi sinemasının bütün örneklerini sonuna kadar korumakla birlikte, heyecanın ve hareketin asgari düzeye çekildiği sahnelerinde ise dramatik yapısını sergileyebilmiştir. Popülist yaklaşımlara, hiçbir zaman benimsemediği bazı yönetim biçimlerine ve teknolojiye yönelik ağır eleştirilerini ise yine bu komedi tarzının içinde eritmiş ve sessizce seyirciye ulaştırmayı bilmiştir.

Yarattığı 'modern palyaço' Şarlo ile dünya üzerinde filmlerinin gösterildiği her ülkede insanların hayranlığını toplamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını reddetmesi sebebiyle bu ülkede kendisine yönelik olarak başlatılan karalama kampanyası; kendisinden bir hayli genç olan kadınlarla yaptığı dört ayrı evlilik, Joan Berry adlı aktrisin kendisine açtığı babalık davası ve tıbbi testlerin tam tersini ispat etmesine rağmen mahkemenin Chaplin'in çocuğun babası olduğuna karar vermesi, The Immigrant filminde bir ABD memurunu tekmelediği sahne ve son olarak Altına Hücum filmindeki bazı sahnelerin komünizm propagandası olarak yorumlanması gibi olayların etkisiyle Chaplin'in ABD'ye girmesi yasaklandı. J. Edgar Hoover'ın yönlendirmesiyle Chaplin ABD'den uzaklaştırıldı.

Bunun üzerine karısı ve çocuklarıyla birlikte hayatının sonuna kadar yaşayacağı İsviçre'ye yerleşen Chaplin, ancak 1972 yılında Oskar Özel Ödülü'nü almak için yıllar sonra ABD'ye geri döndü. Takip eden yılda City Lights adlı filme bir kez daha Oscar ödülünü kazanmıştır. 1975 yılında 86 yaşında iken İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye unvanına layık görülmüştür. Chaplin 25 Aralık 1977'de hayatını kaybetti. Cenazesi, ömrünün son yıllarını geçirdiği Corsier-sur-Vevey şehrinin mezarlığına gömüldü. Ancak ölümünden 3 ay sonra cenazesi mezarından çalındı. Oona Chaplin'den fidye isteyen iki işsiz göçmen, Polonyalı Roman Wardas ve Bulgar Gantcho Ganev, bu olaydan 2 ay sonra yapılan operasyonun ardından yakalandı. Chaplin'in cesedi yeniden Corsier-sur-Vevey mezarlığına daha geniş güvenlik önlemleri alınarak gömüldü.

Ömrü boyunca birçok kadınla ilişkisi olan Chaplin, 4 kez evlendi. İlk evliliğini 1918'de aktris Mildred Harris ile yaptı, ancak evlilik sadece 2 yıl sürdü. Norman Spencer adını koydukları çocukları 3 günlükken öldükten sonra çift ayrıldı. 1924'te bu kez Lita Grey ile evlendi. Charlie Chaplin Jr. ve Sydney Chaplin (1926-2009) adlı iki erkek çocuğu olan çift, 1927'de ayrıldı. 1932'de bir diğer aktris Paulette Goddard ile tanıştı ve 1936'da evlendiler. Ancak Chaplin'in işlerinin yoğunluğu ve başka kadınlarla ilişkileri sebebiyle birbirinden uzaklaşan çift, 1942'de ayrıldı. Hayatının çok sorunlu bir döneminde karşılaştığı kendisinden 36 yaş küçük ve o dönemde sadece 18 yaşında olan Oona O'Neill ile 1943'te evlendi. Ölümüne dek O'Neill ile evli kalan Chaplin'in bu evlilikten Geraldine (1944), Michael (1946), Josephine (1949), Victoria (1951), Eugene (1953), Jane (1957), Annette (1959) ve Christopher (1962) adlı 8 çocuğu oldu. Charlie Chaplin'in ölümünden sonra alkol bağımlısı olan Oona O'Neill ise 1991'de pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybetti ve eşinin yanına gömüldü.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

Chaplin (Efsane) | 12 Kasım 2012, 22:17

Onunkisi yüzyılın yüzüydü, onunkisi yüzyılın hayatıydı.. Arzusu, enerjisi ve dehasıyla kendi zamanının sevinçlerini ve acılarını anlatmıştı.. Ve aşklarını, ve dehşetini ve tabi bulabildiği komik yanlarını.. Mükemmel değildi, huzursuz ve acı çeken bir adamdı kısaca o da bir insandı ama bize kendi insanlığımızı anlatma yetisiyle donanmış bir insandı.. (O ''Charles Chaplin'' idi)

0
19
Chaplin (Efsane) | 26 Ağustos 2012, 18:26

Üzgünüm ama ben imparator olmak istemiyorum.. Bu benim işim değil.. Kimseyi yönetmek ya da fethetmek de istemiyorum.. Herkese yardım etmek istiyorum.. Yahudi, Yahudi olmayan, zenci, beyaz.. Hepimiz başkalarına yardım etmeliyiz insanlık böyle başlar.. Birbirimizin mutluluğu için yaşamayı isteriz, kötülüğü için değil.. Bu dünyada yeryüzü zengindir ve bunu herkes paylaşabilir.. Yaşam tarzımız özgürlük ve güzellik olmalıdır.. Ama biz yolumuzu kaybettik.. Açgözlülük insan ruhunu zehirledi dünyayı nefretle kuşattı bazıları bizi üzüntü içinde bıraktı.. Hızlı geliştik ama bu sırada kendimize de zarar verdik.. İstediklerimizi elde etmek için makineleri kullandık.. Bilgimizi olumsuz, zekamızı sert ve kaba kullandık.. Çok fazla düşündük ama çok az hissettik.. Makinelerden çok insanlığa ihtiyacımız var.. Zekadan çok şefkat ve kibarlığa ihtiyacımız var.. Bunlar olmadan yaşam şiddet dolu olur ve her şeyi kaybederiz.. Uçaklar ve radyo bizi yakınlaştırıyor.. Bu icatların insanlığın erdemlerini etkileyecek ve insanlar arasındaki kardeşliği ve birliği gerçekleştirebilecek.. Şu anda sesim milyonlarca umutsuz insana erişiyor.. Sistemin kurbanlarına ve işkence çeken kişilere ve hapisteki insanlara.. Umutsuzluğa kapılmayın.. İnsanlığın nefreti geçecek diktatörler ölecek ve onların gücü insanlığa geri dönecektir.. Son insanlık ölene dek özgürlük asla yok olmayacaktır.. Askerler kendinizi bu zebanilere teslim etmeyin.. Sizleri küçümseyen sizleri köle yapan yaşamlarınızı sistematikleştiren ne düşüneceğinizi size söyleyen, sizi terbiye edip savaşa gönderen bu insanlara.. Kendinizi makine kalpli, makine düşünceli bu makine insanlara teslim etmeyin.. Sizler makine değilsiniz, sizler insansınız.. Kalbinizde insanlık sevgisine sahipsiniz sevgisiz ve nefret dolu olmayın.. Askerler kölelik için savaşmayın özgürlük için savaşın.. Aziz Luke der ki: ‘Tanrının krallığı insanın içindedir..’Sadece bir kişi veya zümrenin değil, bütün insanların.. Seninde! Makineleri yaratma gücüne sahipsin mutluluk yaratma gücüne de.. Yaşamı harika bir macera yapma gücüne sahipsin.. Demokrasi adına bu gücümüzü kullanalım.. Birleşelim yeni bir dünya için savaşalım.. İnsana çalışma şansının verileceği gençlere gelecek, yaşlılara güvence verilecek bir dünya.. Zalimler yükselirken parlak vaatler verirler.. Ama onlar yalancıdır sözlerini asla tutmazlar.. Diktatörlerin kendileri özgürdür ama onlar insanları köle yaparlar.. Özgür bir dünya, ulusal engelleri kaldırmak için savaşalım.. Bilimin ve ilerlemenin bize mutluluk getirdiği bir dünya için savaşalım.. Askerler, demokrasi adına birleşelim! Büyük Diktatör (1940), Charles Chaplin

0
17

Tüm yorumlar (208)

Avatar
Ibrahim Geçgel (Amatör) | 22 Ocak 2017, 21:37

mükemmel bir oyuncu

Cevap Yaz
2
0
ufukcamlibel (Dublör) | 25 Aralık 2016, 21:39

hiç gülümsemeden güldüren adam ...

Cevap Yaz
2
0
Film Eleştirmeni (Figuran) | 14 Mayıs 2016, 18:11

Charles Chaplin Tiyatrocu Yönetmen senarist oyuncu Daha ne olsun on parmağında on marifet İnsan Hayran kalıyor Büyük başarılarına

Cevap Yaz
1
1
OBirYildiz (Amatör) | 10 Mayıs 2016, 16:44

Ben bir tiyatrocu olarak büyük bir Charles Chaplin hayranıyım aşığım nederseniz artık çocukluğum onun filmlerini izlemekle geçti tiyatro eğitimimin ilk adımları küçüklüğümde onu taklit etmek oldu Charles Chaplin beğenmeyen ne sinema ne tv nede tiyatro kültürüm var demesin çok abes olur neredeyse her şey onunla başladı kendisi ölmüş olabilir ama sanatı hala yaşıyor asla eskimeyen gönüllerde büyük yeri olan ahlaklı romantik komik ve eşi bulunmaz bir sanatçı saygıyla anıyoruz seni Charles Chaplin çok güzel eserleri hep karşımızda keyifli seyirler Türkiyem ...

Cevap Yaz
0
1
DthepYEK (Profesyonel) | 12 Ocak 2016, 17:31

Hem mükemmel bir yönetmen, hem mükemmel bir senarist hem de olağanüstü bir oyuncudur. Her şeyden öte mükemmel bir insandır. Adamdır adam. Böyle insanlar yüzyılda bir gelir. Bunların sonuncusu da Chaplindir.

Cevap Yaz
0
4
Görüşleriniz