Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Bram Stoker

Dracula
Bram Stoker profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
30 oy
18 kullanıcının favorisi

Bram Stoker

İrlanda

8 Ağustos 1847

20 Nisan 1912

Biyografisi

Bram Stoker, 1847' de Dublinde dünyaya geldi. Yaşamının ilk yıllarında hiçbir doktorun teşhis edemediği bir nedenden ötürü yatalak hasta idi. Sekiz yıl sonra bir gün ayağa kalktı, yürümeye başladı. Zamanla vücudu gelişti ve Dublin Trinity Collage’ in en çok ödül alan sporcusu oldu. Babası tiyatro tutkunu orta halli bir devlet memuruydu. Öğrenimi bittikten sonra Abraham da 1890’da devlet memuru oldu. Aynı zamanda bu yıllarda başyapıtı Dracula 'yı yazmaya başladı. 10 yıl bu görevi sürdürürken ücret talep etmeksizin tiyatro eleştirileri yazarak babasının merakını da sürdürdü. Nihayet 1876' da yazdığı bir yazı ile dönemin ünlü oyuncusu Henr Irvıng tarafından keşfedildi. İki yıl sonra devlet memurluğundan istifa ederek Londra' ya yerleşti.Irving'in yanında çalışıp sahne amirliğinden özel sekreterliğe yükseldi ama yazarlığı da bırakmadı. 1897' de Dracula romanını baskıya verdi. ( Yayıncılar romanı çok uzun bulduğu için romandan çıkarttığı giriş kısmı Dracula' s Guest ilk basımlarda yer almamıştır. Stoker’ın ölümünden sonra eşi bu bölümü yayınlamıştır. )Bu roman çok tutulunca zaten acemi bir yazar olmayan Stoker, hayatının geri kalanını bir edebiyatçı olarak geçirir, evlenir ve çok sevdiği dostu olan Henry Irvıng’in yanından ayrılmaz. Kimilerine göre araları bu kadar iyi değildir; hatta Dracula’nın dış görünüşünün, hırsının, despotluğunu, kendini beğenmişliğinin de Irvin’den geldiğini iddia edenler de vardır.Stoker karakter olarak kontrollü, ciddi, kültürlü, yetenekli biridir. Davranışları ve dış görünüşü Victoria çağını temsil eden kibar bir centilmendir. Aynı zamanda maceraprest, heyecanlı ve tutkuludur da. Bunun en güzel örneği Thames Nehri' nde sandalı ile gezerken sulara atlayan birini görüp hemen suya atlaması ve erişip sahile çıkarmasıdır. Bu kişinin hayatını kurtaramasa da cesaretinden ötürü bir bronz madalya ile ödüllendiriliyor.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (5)

Avatar
deckard (Artist) | 17 Eylül 2014, 21:43

Uzun zamandır okumak istediğim Drakula romanını geçen Şubat okuma imkanı buldum.Dört dörtlük bir eserdi.Daha o zamandan Stoker vampirizmin temel özelliklerini ortaya çıkarmıştır.Sonraki 100 yılda yazarlar ve sinemacılar vampir mitinde onun temalarını kullanmıştır.Robotlar için Asimov neyse,vampirler için Stoker aynısıdır.

Cevap Yaz
0
0
FbSinanSarp (Fenomen) | 24 Şubat 2012, 02:56

Adam üstad beyler geri durun ve ayakta alkışlayın bu sihirli kalemi.

Cevap Yaz
0
0
Melomania (Profesyonel) | 12 Haziran 2010, 15:02

Fantastik edebiyatın babalarından sayılan, üstat Stoker. Dracula'non yaratıcısıdır. Kitapları da, uyarlanan eserleri de gayet güzeldir.

Cevap Yaz
0
0
elifkjh (Amatör) | 8 Eylül 2009, 01:18

kontes herşeyi tam anlamıyla özetlemişsin;)umarım sahteciliklte sınır tanımayanlara da ulaşır burdan(:yaşasın gerçek vampir severler;)

Cevap Yaz
0
0
meruchan (Artist) | 8 Eylül 2009, 02:00

Seni seviyorum gerçek vampir sever dostum Kontesim.. :D

0
0
meruchan (Artist) | 21 Ağustos 2009, 22:14

Binlerce oy almış olmasını beklerken sadece 1 oyla karşılaşmak beni  şok etti! Bu denli usta bir vampir yazarının benimkiyle birlikte 2 oy almış olması ve ilk-tek yorumun (umarım son olmaz) bana ait olması içler acısı bir durum! Son yılların ünlü vampir romanı yazarı Stephenie Meyer'in bile daha fazla oy aldığını,yorum aldığını ve hakkında sürüsüyle fan klüplerinin açıldığnı görüyorum! Bram Stoker dünya tarihindeki ilk vampir romanı yazarı belkide! Üstelik kitaplarıda gerçekten harikulade! Olması gereken vampir romanları! Bu ilgisizliği hakkettiğini düşünmüyorum!
Alacakaranlık serisini bende çok seviyorum ama bir Bram Stoker okumadan,bir Anne Rice okumadan veya filmlerini izlemeden gerçek bir vampir aşığı olunacağına da açıkçası hiç inanmıyorum! Başlarda 'vampir' kelimesinden bile tiksinen insanlar Alacakaranlık serisini okuduktan sonra  birden 'vampir aşığı'oldular! Hayret doğrusu! Yalanın Daniskası! Hayatlarında ilk kez vampir filmi izlemiş olan insanlar (ki o filmde tam anlamıyla vampir filmi sayılmaz daha çok romantizm ağırlıklı ) dillerinden 'vampir' kelimesini düşürmez oldular! Utanç verici!
Vampir kitapları,filmleri,oyunları gerçekten vampirseverlere layık! Bram Stoker'ın Dracula'sını okumalarını şiddetle tavsiye ederim. Filmi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim malesef! Ama yine de izleyebilirsiniz! Ama kitabını okumalısınız! Dünya'nın en korkunc oyunu ilan edilen Nosferatu'yu oynamadan geçmeyin derim..
Gerçek vampirsevmeyenler yalnızca Edward-severler veya kitaptaki herhangi birini sevenler uzak dursun lütfen !!!  En İçten Saygılarımla!..   8[ Kontes Dracula MRVampirella  8[

Cevap Yaz
0
0
halfxblood (Artist) | 21 Ağustos 2009, 22:35

wampir sevmeyenleride pek işi olmaz ztn cnm merak etme (: ama gerçekten çok yazık sadece 1 oy yakıştıramadım bu türk halkına hehehe (:

0
0
Görüşleriniz