Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Vittorio De Sica

Bisiklet Hırsızları
Vittorio De Sica profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
47 oy
42 kullanıcının favorisi

Vittorio De Sica

İtalya

7 Temmuz 1901

13 Kasım 1974

Biyografisi

Vittorio de Sica (1902-1974), İtalyan yönetmen ve aktör. Yeni gerçekçilik (Neo realismo) akımının en önde gelen temsilcilerinden biridir. Bu akıma bağlı olarak çektiği Bisiklet Hırsızları (1948) ve Umberto D. (1952) sinema klasikleri arasındadır.

De Sica, Roma ile Napoli'nin arasında yer alan Sora'da doğdu. Yoksul ailesine yardım etmek için genç yaşta memurluk yapmaya başladı. Roma'daki Yüksek Ticaret Enstitüsü'ne gitti. Daha sonra Roma Üniversitesi'nden muhasebeci olarak mezun oldu. De Sica sahne kariyerine 16 yaşındayken Clemenceau Olayı'nda (Il processo Clemenceau) Clemenceau'yu oynamaya ikna edilerek oyuncu olarak başladı.

Askerliğini yaptıktan sonra, 1923'te Tatiana Pavlova'nın tiyatro topluluğuna katıldı ve garson rolüyle ilk kez sahneye çıktı. 1920'li yılların sonlarında da tiyatroda çalışmayı sürdürdü. 1933'te oyuncu eşi Giuditta Rissone ve Sergio Tofano ile birlikte kendi topluluğu ZaBum'u kurdu. Topluluk, genellikle hafif komediler sahneledi, ancak Pierre Beaumarchais oyunları da oynadı. Ayrıca Luchino Visconti gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı.

1931 ile 1940 arasında 23 filmde oynayan De Sica, o dönemde müzikaller ve hafif romantik komedilerde büyük başarı kazandı. Beyaz perdedeki popülerliği De Sica'ya, kamera arkasına geçip romantik bir komedi olan İki Düzine Kırmızı Gül (Due dozzine di rose scarlette - 1939) ile yönetmenliğe geçmesini sağladı. 2. Dünya Savaşı'nın ardından yönetmen kimliğiyle daha çok öne çıktı.

Yeni gerçekçi İtalyan senarist Cesare Zavattini ile karşılaşması önemlidir. Bu işbirliğinden, yeni gerçekçi sinemanın önemli eserleri arasında sayılan, yönetmenliğini Sica'nın yaptığı Kaldırım Çocukları (Sciuscià, 1946) ve Bisiklet Hırsızları (Ladri di biciclette, 1948) filmleri doğdu. 1952 yapımı Umberto D. yeni gerçekçilik akımının son örneklerinden biridir. Vittorio de Sica, bu filmdeki Umberto Domenico Ferrari karakterini kendi babasından esinlenerek yaratmış ve filmi babasına ithaf etmiştir. 2. Dünya Savaşı'nın ardından çok büyük maddi buhranlarla mücadele eden İtalya'daki orta sınıfın alt kesimindeki sıradan insanların çektikleri büyük zorlukları çok başarılı ve yalın bir gerçekçilikle beyazperdeye aktarabilmiştir. Bu akım, Yılmaz Güney gibi kendisinden sonra gelen birçok yönetmeni de derinden etkilemiştir.

De Sica oyuncu olarak da önemli işlere imza attı. 1957'de Charles Vidor'un çektiği Silahlara Veda uyarlamasındaki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. 1970 yılında ise Finzi Contini'lerin Bahçesi (Il Giardino dei Finzi Contini) filmiyle En İyi Yabancı Film Oscarı'nın sahibi oldu.

En beğenilen filmlerinden biri de, Alberto Moravia'nın romanından uyarlanan, başroldeki Sophia Loren'in Oscar'ı kazandığı ve bugün bir klasik kabul edilen İki Kadın'dır. (La Ciociara, 1960)

150'den fazla filmde oynamış ve 34 film yönetmiş olan De Sica, Paris yakınlarındaki Neuilly-sur-Seine'de 13 Kasım 1974'te öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
in-the-mood-for-love (Artist) | 3 Kasım 2010, 21:22

\"görmek, bir sanatçı için çok yararlıdır. birçokları görmek istemez, çünkü çoğu kez başkalarının dertleri onları tedirgin eder. biz, tersine görmek istiyoruz. amacımız kendimizi de görmektir.\" diyerek yeni gerçekçi kuramın özünü ortaya koyan değerli yönetmen.

0
4
Tüm yorumlar (4)
Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 19:40

Vittorio De Sica (1901-1974) , İtalyan sinemasının Michelangelo Antonioni , Roberto Rossellini , Luchino Visconti , Federico Fellini ve Bernardo Bertolucci gibi büyük yönetmenlerinden biri idi..
Bicycle Thieves (1948) yönetmenin ilk başyapıtı olup, ardından Umberto D. (1952) adlı ikinci başyapıtını yönetir ve Two Women (1961) , Yesterday, Today and Tomorrow (1963) , The Garden of the Finzi-Continis (1970) gibi başarılıl filmlere imzasını atmıştır..
Bisiklet Hırsızları , 1944-1952 yılları arasında var olmuş ve Ossessione (1942) , Roma Açık Şehir (1945) ,Almanya Sıfır Yılı (1948), Yer Sarsılıyor (1948) gibi örnekleri barındıran İtalyan Neorealist sinema akımının has örneklerinden biridir.. 2.Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında yönetmen, savaşın ardından Roma’nın içinde bulunduğu çaresizliği, bir ailenin gözünden anlatır... Antonio Ricci'nin çalışmak için sahip olması gereken bisikletinin çalınmasını , baba oğulun çalıntı bisikleti arayışlarını anlatan filmde babanın bisikletini oğlu ile Roma şehrinde arama süreci Neorealist stilin en güzel biçimi ile sinemaya aktarılmıştır... Antonio Ricci ve oğlu Bruno rollerinde amatör oyuncular seçilmiş ve bu tercih filmin daha da dokunaklı ve etkili olmasını sağlamıştır..
Bisiklet Hırsızları ; La Dolce Vita (1960) , 8½ (1963) , Almanya Sıfır Yılı (1948) , Yer Sarsılıyor (1948) ve Umberto D. (1952) gibi filmlerle birlikte tüm zamanların en iyi İtalyan filmlerinden biri olmasının yanı sıra , 1940'lar döneminin de en iyi 5 , en iyi 10 filmi arasında rahatlıkla gösteribilecek , Dünya sinemasının en önemli yapımlarından biridir...
Ayrıca İngiliz Fİlm Enstitüsü'nün yayın organı Sight & Sound dergisinin '''' 1952 yılında düzenlediği tüm zamanların en iyi filmleri soruşturmasında Bisiklet Hırsızları henüz 4 yıllık bir film olmasına rağmen bu ankette 1.sırada yer alır.. 1962 yılında düzenlenen ikinci soruşturmada 7.sırada , 2012 yılında ise 33.sırada yer almıştır ''''... ''' Aynı soruşturmanın yönetmenlerin katılımı ile gerçekleşen bölümünde ise Bisiklet Hırsızları , 2002 yılında tüm zamanların en iyi 6.filmi ve 2012 yılındaki ankette ise 10.filmi seçilmiştir ''' ..
Sinema tarihindeki en doğal , yalın ve dokunaklı umut hikayelerinin birinin işlendiği bu muhteşem filmi arşivinize almanızı tavsiye ederim..

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Profesyonel) | 1 Aralık 2015, 23:07

İtalyan sinemasının en büyük yönetmenlerinden . Bisiklet Hırsızları , Umberto D.
İki Kadın seyrettiğim filmleri.

Cevap Yaz
0
1
in-the-mood-for-love (Artist) | 3 Kasım 2010, 21:22

"görmek, bir sanatçı için çok yararlıdır. birçokları görmek istemez, çünkü çoğu kez başkalarının dertleri onları tedirgin eder. biz, tersine görmek istiyoruz. amacımız kendimizi de görmektir." diyerek yeni gerçekçi kuramın özünü ortaya koyan değerli yönetmen.

Cevap Yaz
0
4
evilhazal (Jön) | 10 Temmuz 2009, 16:07

sinema kariyerine oyunculukla başlamıştır...hafif komedilerin zarif oyuncusu...kadın seyircilerin favorisi... ikinci dünya savaşından sonra yönetmenliğe merak sarmıştır ilk filmlerinin ardından bisiklet hırsızları filmiyle yeni gerçekçiliğin sembol filmlerinden birine imzasını attı...

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz