Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Robert E. Howard

Conan the Barbarian Fragman
Robert E. Howard profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4/ 10
18 oy
3 kullanıcının favorisi

Robert E. Howard

ABD

22 Ocak 1906

11 Haziran 1936

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (2)

Avatar
OmerY (Amatör) | 28 Ağustos 2014, 12:43

Filmi soluksuz izledim diyebilirim. Kesinlikle tavsiye ediyorum heyecanlı aksiyonlu ve güzel görselleri olan bir film. Hikayeside gayet güzel. Sıkılmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz..

Cevap Yaz
0
0
TheDarknesS (Dublör) | 30 Temmuz 2010, 18:17

Conan'ın yaratıcısı Robert Ervin Howard 22 Ocak 1906'da Teksas 'ın Peaster kentinde doğdu. Tarihi hikayelere, mitlere, eskiye ait şeylere karşı büyük bir ilgisi vardı. Çocukluk yıllarından başlayarak bu alanda derin bir kültür sahibi oldu. Edgar Allan Poe ve H.P.Lovecraft en çok etkilendiği yazarlar arasında sayılabilir. Bu bilgiler ileride çok işine yarayacaktı. Kendi yolunu buluncaya dek gazetelerde yazarlık, avukat katipliği gibi işlere girdi çıktı. 18 yaşına ulaştığında bildik kılıçlı barbarlık öykülerini yazmaya ve yayınlatmaya başladı. İlk öyküsü ünlü "Weird Tales" dergisinde yayınlandı. Bu dergi o zamanlar fantastik, korku ve kurgu dallarının en önemli yazarlarını sayfalarında barındırıyordu.
Howard 'ın Conan 'ı günümüzden 20.000 yıl önceki "Hiborya Çağı" adını verdiği bir dönemde yaşıyordu. Howard böylece yazının icadından 15.000 yıl, tufandan 10.000 yıl öncesine gidiyor, bilinen tüm tarihi gerçeklerin dışına çıkıyordu. Bu da ona hayal gücünü sınırsızca kullanma imkanı veriyordu. Büyü, vahşi canavarlar, Atlantis efsaneleri, uygarlık yolunda karşılaşılan gelişmeler gibi pek çok farklı alandan besleniyordu. Tolkien 'in evren yaratma başarısını ondan çok önce gösteriyordu. Hiborya çağının coğrafyası da bilinen dünya gibi değildi. Bugünkü ülkelerin atalarını bulmak mümkündü, örneğin Conan 'ın ülkesi Cimmeria , Hiborya çağının sona ermesi ve karaların yer değiştirmesi ile bugünkü İngiltere ve İskoçya olacaktı. Stigya Mısır , Vanir Danimarka haline gelecek, Turan 'lılar ise eski Türkler 'in ataları olacaktı.
Robert E.Howard , kısa sürede Conan , Kull , Red Sonya ve benzeri hikayeleri ile büyük bir başarıya ulaştı, eserleri büyük ilgi gördü. Kısa süren yaşamına pek çok öykü sığdırmayı başarmış, bütün öykülerini Weird Tales 'de yayınlatmıştır. Conan öyküleri daha sonra "Conan the Conqueror" (Fatih Conan) aslı bir kitapta toplanmıştır.
Howard , fantastik edebiyatın "Kılıç ve Büyü" adı verilen alt türünün yaratıcısı olarak kabul edilir. Bu türün dışında Solomon Kane gibi farklı türlerde de eserler vermiştir. Solomon Kane , 17.yüzyılda yaşayan bir puritandır ve dünyadaki kötülüklerle (kara büyü, vampirler vs vs) savaşmaktadır.
11 Haziran 1936 günü, annesinin öldüğü gün, Howard da bir bunalım anında tabancası ile kendini öldürmüştür. Yazı makinesine takılı kağıtta şu son sözlerinin bulunduğu rivayet edilir:
"All fled, all done So lift me on the pyre The feast is over And lamps expire"
"Herşey olup bitti, Ölüleri yakacak odunların üstüne yatırın beni, Ziyafet sona erdi, söndürün kandilleri..."

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz