Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Bret Easton Ellis

Amerikan Sapığı
Bret Easton Ellis profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
8 oy
2 kullanıcının favorisi

Bret Easton Ellis

ABD

7 Mart 1964

Biyografisi

Bret Easton Ellis, 1964 doğumlu Amerikalı yazar. Generation X yazarları olarak tanımlanan grubun en dikkat çekici yazarlarından biridir.

Ellis California'da doğup büyümüştür. Babası zengin bir emlakçıydı. Parlak bir öğrencilik dönemi yaşamamış, Vermont'ta müzik eğitimi görmüştür. 1980'lerde bazı müzik gruplarında yer aldı, henüz 21 yaşındayken Los Angeles'ın zengin ve gayesiz gençlerini anlattığı ilk romanı Less Than Zero basıldı. Bu sayede genç yaşında büyük şöhret kazandı. 1987'de ikinci romanı The Rules of Attraction, 1991'de üçüncü ve çok bilinen romanı Amerikan Sapığı (American Psycho) yayımlandı. 1997'de Glamorama adlı romanı basıldı. 2000 yılında American Psycho romanı sinemaya uyarlandı ve başrolde Christian Bale oynadı. 2005'te Lunar Park, 2010'da Less Than Zero'nun devamı niteliğindeki Imperial Bedrooms yayımlandı.

Romanlarının tarzı ve içeriği taban tabana zıt olabilen yorumlara konu olmaktadır. Farklı eleştirmenlerce, hem 'derin ahlaki mesajlar taşıdığı' hem de 'nihilist olduğu' değerlendirmeleri yapılabilmiştir. Romanlarının kahramanları genelde boşluk içinde, sefih bir hayat sürdürdüklerini bilen, ve bundan tat alan, genç ve yalnız kimselerdir. Romanları genelde 1980'li yıllarda, büyük şehirlerde (Los Angeles veya New York) geçmekte, tüketim toplumu fonunu yoğunlukla işlemektedirler. Aynı kahramanlar yazarın farklı romanlarında, hikâyenin içinde farklı önem derecelerine sahip olacak şekilde, okurun karşısına çıkabilmektedirler.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 4 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (0)
Avatar
Görüşleriniz