Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Fadik Sevin Atasoy

Ay Lav Yu Teaser Fragman
Fadik Sevin Atasoy profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
301 oy
276 kullanıcının favorisi

Fadik Sevin Atasoy

Türkiye

1 Ekim 1975

Fadik Sevin Atasoy Biyografisi

Fadik Sevin Atasoy, tiyatro ve sinema oyuncusu.

Adını babası Sönmez Atasoy'un, o doğduğunda sahnelediği Fadik Kız adlı oyundan alan sanatçı, henüz dört yaşındayken Selçuk Tiyatro Festivali'nde Devlet Tiyatrolarınının "Teneke" adlı oyununda rol aldı. Bu roluyle henüz dört yaşında en iyi oyuncu ödülünü aldı. TRT'de çocuk programlarında sunuculuk yaptı. İlköğrenime başlayana kadar, ailesiyle birlikte turnelerde ve sahne arkasında yetişti. Önce İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almaya başladıysa da, daha sonra Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümü sınavlarında birinci olarak burs kazanıp, bu okuldan mezun oldu. Yine aynı Üniversitede Yüksek lisansını burslu olarak tamamladı. Oyunculuk Sanatında Diksiyon ve Fonetik üzerine tez vermiştir. Annesi Emel Göksu Devlet Tiyatrosu sanatçısı olan Atasoy, Devlet Tiyatroları'na girdi. İngiltere, Fransa, Rusya ve Bulgaristan'da tiyatro üzerine eğitim aldı ve araştırmalar yaptı. Bulgaristan Devlet Tiyatrosu’nda Carmen’i oynadı ve tiyatro yönetmenliği yaptı. İngilizce, İtalyanca, Almanca, Fransızca ve Bulgarca da konuşabilmektedir.

Oyun Atölyesi'nde Haluk Bilginer'le birlikte Moliere'in "Cimri" adlı oyununda da rol alan sanatçı, kamera karşısına da geçerek, sinema ve dizi filmlerde de oynadı. 2008 yılında, Sönmez Atasoy yönetiminde, ABD'de yaşayan bir grup Türk sanatçı ile New York Şehri Türk Amerikan Sanat Topluluğu'nu kurdular. ABD'deki Türkler'e çağdaş Türk Tiyatrosu'nu sevdirmek ve yetenekli gençleri eğiterek tiyatro dünyasına kazandırmak için ilk oyunları 'Kanlı Nigar'ı Broadway Town Hall Tiyatrosu oynadılar. Dört yabancı dil bilmektedir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (49)

Avatar
BaXTeR09 (Figuran) | 1 Ekim 2015, 08:16

İyi bir oyuncu ama hep dandik filmlerde oynamış.Zaten Türkiyedeki 100 filmden 95 tanesinin dandik olduğunu düşünürsek dandik filmlerde oynaması normal.

Cevap Yaz
0
2
Philadelpphia (Dublör) | 1 Ekim 2014, 01:31

Güzelliği ile oyuncu olan bu yüzden bir yerleri kalkan oyunculardan değil. Örnek Beren Saat. Fadik çok iyi oyuncu. Güzel olsa neler olurdu neler.

Cevap Yaz
1
1
ebru212 (Figuran) | 22 Ağustos 2014, 09:31

Fadik Sevin Atasoy oyunculuğunu çok beğeniyorum, oynadığı rollere yakıştığını düşünüyorum.

Cevap Yaz
0
1
soldier613 (Figuran) | 15 Temmuz 2014, 17:53

hollywoodda ünlü felan deniliyor hollywood yıldızlarıyla partilere felan gidiyor ama hiç bir hollywood yapımında görmedim

Cevap Yaz
0
1
ozgurengin (Efsane) | 2 Ekim 2013, 16:43

Mavi Pansiyon filminde başarılıydı...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz