Johnny Cash

9,0 24 oy

Johnny Cash Biyografi

J.R. Cash, sahne adıyla Johnny Cash (1932-2003) Amerikalı müzisyen, söz yazarı. Amerikan rock ve country müziğini önemli ölçüde etkilemiş bir sanatçıydı.

Derin ve özgün sesi, 'yük katarı' diye de anılan Tennessee Üçlüsü adlı orkestrası, kendisine 'siyah giysili adam' ün kazandıran kara giysileri ve tavırlarıyla ünlüydü. Tüm konserlerini sade bir takdimle başlatırdı: 'Merhaba, ben Johnny Cash'. Özellikle kariyerinin sonlarında doğru ana teması hüzün ve çile çekmek olan müzikler yaptı. 'I Walk the Line', 'Folsom Prison Blues', 'Ring of Fire', 'Man In Black' ve 'Hurt' en ünlü şarkılarındandı. 'One Piece At A Time', 'The One on the Right is on the Left' ve 'A Boy Named Sue' gibi esprili, eğlenceli şarkılar da yazdı.

Kendisi gibi bir müzisyen olan June Carter Cash'le 1968'den 2003'e kadar evli kaldı. Johnny Cash, eşinden 4 ay sonra hayatını kaybetti. Bu evliliğinden 1970'te olan oğlu John Carter Cash de anne ve babası gibi müzik dünyasında yer aldı.

2005 yılında Johnny Cash ve eşi June'un hayatından bir dönemi anlatan 'Walk the Line' filmi gösterime girdi. Filmde kendisini oynayan Joaquin Phoenix ile eşi June Carter'ı oynayan Reese Witherspoon'u ölümlerinden önce eşiyle birlikte seçmişlerdi.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!