Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Christy Brown

Christy Brown profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
11 oy
7 kullanıcının favorisi

Christy Brown

İrlanda

5 Haziran 1932

6 Eylül 1981

Biyografisi

Yirmi iki çocuklu bir ailenin, hayatta kalabilen 13 çocuğundan biri olarak Dublin\'de doğmuştur.Beyin felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetileri olmadan yaşamıştır. Doktorlar başlangıçta Brown\'ın zihinsel olarak da özürlü olduğunu düşünmüşlerdir ve öleceğini söylemişlerdir. Fakat annesi doktorların sözüne aldırmayarak oğlunun eğitilebileceğine inandı. Annesinin bu çabaları sonuç verdi ve Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı. Konuşmaya başlaması ile birlikte, doktorlar tedavi biçimini değiştirerek fizyoterapiye ağırlık vermişler, böylelikle yazar daha rahat hareket edebilmeye başlamıştır.

Yaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması onun İrlanda\'nın tanınmış yazarları arasına girmesini engellememiştir. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler, onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağlamıştır.

Kendi hayat hikâyesini yazdığı Sol Ayağım (My left Foot) adlı eseri filme alınmıştır. Baş rolünü Will Smith\'in oynadığı Sol Ayağım filmi büyük bir başarı kazanmıştır. Bu tarzda yazdığı diğer kitabı da (Dream All The Days) en çok satanlar listesine girmiştir.

Londra\'ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kere de Amerika\'ya giden yazar, tüm yaşamını Dublin\'de geçirdi.

Christy Brown 1981\'de öldü. Christy Brown hayat hikâyesinin bulunduğu Sol Ayağım kitabında annesine sık sık teşekkür etmektedir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
berkay_liman_3 (Figuran) | 4 Ekim 2013, 13:36

İbretlik bir yaşam öyküsüne ve de hiç bitmek bilmeyen bir mücadele gücüne hırsa sahip saygıyla andığım kendi ibretlik yaşamını anlattığı "Benim Sol Ayağım alı eserinin yeri apayrıdır benim için.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz