Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Barbara Steele

Piranha
Barbara Steele profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3/ 10
23 oy
8 kullanıcının favorisi

Barbara Steele

İngiltere

29 Aralık 1937

Biyografisi

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (3)
Avatar
aliyildiz_53CP (Dublör) | 6 Mart 2017, 21:22

çok güzel kadın sexy de

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 15 Haziran 2015, 18:32

60 lı yıllarda gotik korku filmlerinin kraliçesi olan çok güzel seksi İngiliz aktris.

Cevap Yaz
0
0
ArsivlikFilmler (Profesyonel) | 12 Haziran 2012, 13:49

Tam İsmi : Barbara Steele
Doğum Tarihi: 29 Aralık 1937
Doğum Yeri: Birkenhead, Merseyside, İngiltere
Boyu:168 cm

Dünya dışı güzelliği sayesinde Klasik ve Gotik korku sinemasının efsanevi çığlık kraliçesi ünvanını hak eden Barbara Steele, kocaman gözleri, küçücük ağzı, uzun gür ve simsiyah saçlarıyla halen bu janrın en sevilen bayan oyuncularından biridir. Masumiyet ve şeytaniliği bir arada ve büyük yetkinlikle sergileyen surat ifadesi, oyunculuğunun kalitesini gösteren unsurları oluşturuyor.

1938 İngiltere doğumlu aktrist aslında resim eğitimi aldı. Fakat oyunculuğa da meraklıydı ve bir oyunculuk okuluna dahil oldu. Bazı tiyatrolarda oynarken yüzünün garip aurası Mario Bava’nın oldukça dikkatini çekti. Daha önce çeşitli filmlerde sinematografi çalışmaları olan ama henüz bir film yönetmemiş olan Bava, filmi için uygun kadını bulmuştu. Bu gencecik kız, “Black Sunday (La Maschera del Demonio, 1960) filminde oynadığı antik dönem cadısı ve onun lanetli mirasçısı prenses rolüyle bir patlama yaptı (bu film kendisinin ilk filmi değildi). Özellikle eski tapınak yıkıntılarının arasından siyah köpekleriyle ve yüzünde korkunç/güzel bir ifadeyle belirdiği sahnede bir kült figür oluşturduğunu bilmiyordu bile. Fakat her ne kadar iyi bir oyuncu da olsa bu filmde poz vermesinin yeterli olabileceği bir rolü vardı ve en önemlisi gerçek sesi yerine başkasının dublajı kullanılmıştı.

Korku filmlerinde uğursuzluk getiren kadın profili için biçilmiş kaftan olduğunu keşfeden başka bir yönetmen, Roger Corman’ın Poe uyarlaması “Pit and the Pendulum (1961)”da efsane aktör Vincent Price’ın karşısında yer aldı. Film çekimleri esnasında bazı tatsızlıklar da yaşanmadı değil. Bir sahnede Price rolünü abartarak Steele’in boğazını gereğinden çok sıktı. Neredeyse boğulan aktristin bu sahnesi, fazla şiddetli olduğu gerekçesiyle filmden çıkarıldı. Sonuçta Steele, İngiltere’den Hollywood’a transfer olmuş oldu.

60′lı yıllarda neredeyse her korku filminde başrol alan Barbara Steele, her ne kadar bir çok kaliteli yönetmenle çalışmış olsa da (Fellini de dahil), İtalyan Goth korku sineması kraliçeliğinden sıkılmaya başladı. Arada zaten bazı dizilerde ve filmlerde daha normal rollerde oynuyordu fakat, 70′lerde daha çok bu “korku dışı” rollere ağırlık verdi. 80′li yılların başından itibaren kamera arkasına geçti. Yapımcılığı seven aktrist halen bu alanda projelerde çalışıyor.

Peki korku kraliçeliği imajı yok oldu mu? Hayır. Yönetmenler bu kadının donuk güzelliğinden ve korkunç vizyonundan yararlanmak istiyorlardı. David Cronenberg’in ilk uzun metrajı, tartışılan filmi “Shivers (1975)” ve Joe Dante’yi küçük çaplı bir üne kavuşturan “Piranha (1978)”da yardımcı rollerde göründü. Bu dönemde korku türünün dışında da değişik karakterleri canlandırdı. Mesela Jonathan Demme’in istismar filmi “Caged Heat (1974)”de bir kadın hapishanesi gardiyanını, Louis Malle’ın çocuk pornografisiyle suçlanan “Pretty Baby (1978)”sinde bir fahişeyi oynadı.

Ayrıca “War and Remembrance” dizi yapımcılığıyla Emmy aldığını da belirterek korku filmlerinden seçmeleri sıralayalım:

Black Sunday (La Maschera del Demonio, 1960)
Pit and the Pendulum (1961)
L’orribile segreto del Dr. Hichcock (The Frightening Secret of Dr. Hichcock, 1962)
The Ghost (Lo Spettro, 1963)
Castle of Blood (Danza Macabra, 1964)
Le Monocle Rit Jaune (The Monocle, 1964)
The Long Hair of Death (I Lunghi Capelli Della Morte, 1964)
Cemetery of the Living Dead (Terror-Creatures from the Grave, 5 Tombe per un Medium, 1965)
Lovers Beyond the Tomb (The Faceless Monster, Amanti d’oltretomba, 1965)
An Angel for Satan (Un angelo per Satana, 1966)
Revenge of the Blood Beast (La sorella di Satana, 1966)
Curse of the Crimson Altar (1968)
Shivers (1975)
Piranha (1978)
The Silent Scream (1980)
Dark Shadows (TV dizisi, 1990)
Tief Oben (Deep Above, 1994)
Her Morbid Desires (2008)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz