Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Sevin Okyay

Sevin Okyay profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9/ 10
8 oy
3 kullanıcının favorisi

Sevin Okyay

Bilinmiyor

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Sevin Okyay (d. 1942 , İstanbul ) Türk yazar , çevirmen , radyo programcısı.

Sevin Okyay Doğum tarihi Kasım 1942 Doğum yeri Türkiye / İstanbul Mesleği Yazar , Çevirmen , Sinema Eleştirmeni, Caz Eleştirmeni, Polisiye Eleştirmeni, Spor Yazarı, Radyo Programcısı

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji\'ni bitirdi. 1964 yılından beri çeviri, 1975’ten beri gazetecilik, 1984 yılından beri de sinema eleştirmenliği yapıyor. İlk sinema yazısısı 1984 Film Festivali’nde ’Ve Gemi Gidiyor’ (Fellini) adlı bir film içindi. O yaziyi da işten atılma tehdidiyle, Enis Batur ’un zorlamasıyla yazdı.

Türkiye\'nin ilk kadın sinema eleştirmeni olan Okyay\'ın yeri, “Bilge Olgaç Başarı Ödülü” aldığı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali tarafından

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (5)
Avatar
derinum (Figuran) | 17 Aralık 2012, 14:06

Bizim okula da geldi.Türkiye de ilk kadın sinema eleştirmeni sanırsam.Sempatik bir kişiliği var.Aynı zamanda çevirmenlik de yapıyormuş :)

Cevap Yaz
0
0
moviearts (Profesyonel) | 3 Kasım 2012, 11:15

"Eleştirinin kuralları var. En azından biraz sinema tarihi bileceksin, film analizi ve mukayese yapabileceksin, gerekçeli olarak beğenecek veya beğenmeyecek, değerlendireceksin." fikrinin sahibidir kendisi, çok özeldir, değerlidir, baştacıdır sinefillerin...

Cevap Yaz
0
0
area (Profesyonel) | 21 Temmuz 2011, 12:05

kendisi kutluhan kutlu (harry potter'ın öteki çevirmeni) ile beraber okulumuza gelmişti. tatlı bi kadın ama bu kadar başarılı olduğunu bilmiyodum.

Cevap Yaz
0
0
MinistryMagic (Jön) | 21 Temmuz 2011, 11:37

HP Severlerin ve Kitap Okurlarının Sevin Okyay a Yorum Yapmamalarına Açıkcası Şaşırdım Kendisi Film Eleştirmeni Olarak Kitap Çevirmeni  Olarak Yazar Olarak Türkiye nin iyi bir yazarı ve büyük bir kişisidir mesela örnek verelim Harry Potter serilerinin bir çoğunu o çevirmiştir kitap olarak ve YKY Basımı kitapları o çevirmiştir bir çoğunu ve daha birçok kitabı ve muhteşem bir kadındır kendisine 1 yorum yapılmasına bununla  birlikte 2 yorum yapılmasına  çok şaşırdım açıkcası . :)

Cevap Yaz
0
0
L5L (Artist) | 25 Kasım 2010, 17:35

BU KADINA BİTİYORUM. BENCE TÜRKİYEDEKİ  ŞU ANKİ EN İYİ FİLM ELEŞTİRMENİ.ÖNERDİĞİ FİLMLERİ MUTLAKA İZLERİM.TÜRKİYE'DEKİ BÜTÜN FESTİVALLERE GİTMEYE HER SENE ÇALIŞIR.KENDİSİYLE BİZZAT TANIŞMA FIRSATI BULDUM.ÇOK KENDİ HALİNDE, İÇTEN Bİ İNSAN.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz