Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yeşim Ustaoğlu

Araf fragmanı
Yeşim Ustaoğlu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
43 oy
43 kullanıcının favorisi

Yeşim Ustaoğlu

Türkiye

18 Kasım 1960

Biyografisi

Yeşim Ustaoğlu, 1960 doğumlu yönetmen.

Ustaoğlu, Sarıkamış, Kars'ta doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Kısa filmlerle başladığı sinema yaşantısına uzun metrajlı filmlerle devam etti. Gerek kısa gerekse uzun metrajlı filmleriyle çeşitli yurtiçi ve yurtdışı festivallere katıldı, ödüller aldı.

Katkıda Bulunduğu Son 4 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (8)

Avatar
FbSinanSarp (Fenomen) | 10 Şubat 2015, 21:37

On parmağında on marifet olan ablamız İz ve Pandoranın Kutusu filmlerini izlediğim saygı değer insan. Türk ve dünya sinemasının yönetmen bazında da bayanların bu işi başarabileceğini gösteren örnek kişi.

Cevap Yaz
0
0
blackmetalistkrieg (Dublör) | 18 Kasım 2014, 22:37

yanlışlıkla oyuncu olmuş olan şahsiyet...

Cevap Yaz
0
1
Golge (Amatör) | 14 Şubat 2014, 00:09

bi filmini izlemiştim. Bir film bu kadar mı kötü olur. Bir yönetmen bir filme hiç mi yaratıcılık katamaz. Hiç mi heyecan katamaz. Yazıklar olsun

Cevap Yaz
0
1
togi1234 (Profesyonel) | 25 Mart 2015, 01:20

Golge amatörsün ve bu kafayla amatör kalmaya devam edeceksin

0
0
filmerkan (Efsane) | 24 Aralık 2010, 00:58

2011'de Araf filmiyle izleyeceğiz ve başrollerde Özcan Deniz ve Hazal Kaya olacak, merakla bekliyorum.

Cevap Yaz
1
0
siwan-perwer (Profesyonel) | 21 Kasım 2010, 11:54

20 yılı aşkın kariyeriyle başarısını kanıtlasa da bir türlü bir sinema kitabına konu olamamıştı Yeşim Ustaoğlu. Neyse ki bu durum Mizgin Müjde Aslan’ın gözüne batmış ve bize ‘Yeşim Ustaoğlu: Su, Ölüm ve Yolculuk’un sunulmasını sağlamış. Böylelikle yönetmenin auteur olup olmadığı gerçeğini sorgulayan kapsamlı bir çalışmayla yüzleşiyoruz. Ülkemizde sinema kitabı üretiminin azlığına karşı duruşuyla Agora Kitaplığı, elbette bu tez niteliğindeki çalışmanın basılması için en doğru yer. Dileriz daha önce ustalara da yer veren Agora, sinema dizisine emin adımlarla devam eder. ‘Yeşim Ustaoğlu: Su, Ölüm ve Yolculuk’ gibi aranan kitaplara destek olur ve kültür-sanat alanına desteğini sürdürür.Akademik çalışma niteliğinde bir kitap

Kitabın ise sadece Yeşim Ustaoğlu’nun hayat hikayesi ve filmografisine odaklanmaktan daha farklı bir işlev gördüğünü söyleyebiliriz. Öyle ki bir sinema yazarı güdüsüyle olaya yaklaşan Aslan, tez çalışması ya da akademik çalışma tanımlarıyla anabileceğimiz bir işe imza atmış. Bunun sonucunda yönetmenin dört uzun metraj, dört kısa metraj, bir de belgesel içeren filmografisinden ‘Yeşim Ustaoğlu auter mü?’ sorunsalına uzanmış.

Aslında bu soruya, ilk cevap olarak ‘dört uzun metraj filmle ulaşmak zor’ yorumu yapılabilir. Ancak böyle bir kanun da yok. Kariyerinin ilk bölümünde nasıl bir filmografi izleyeceğini belirleyen birçok yönetmen var öyle ki. Ancak ‘auteur’ dediğimiz yani bir yönetmenin her filmine aynı temalar, görsel estetik ve daha nice şeyle yaklaşması meselesi, kanımca Yeşim Ustaoğlu için beklenmesi gereken bir süreç. Fakat Aslan’ın bütün öne sürdüğü şeylere, özellikle minimalist duruş ile kimlik ve aidiyet gibi temalar açısından katıldığımı söylemeliyim.

En önemli kadın yönetmenimiz

Zaten kitabın beş bölüme ayrılıp (giriş, auteur kuramına bakış, Ustaoğlu biyografisi, filmler üzerinden auteur kuramına bakış ve sonuç) böylesi detaylı bir inceleme sunması karşısında boynumuz kıldan ince. Bunlara filmografi ve röportajın da eklendiğini unutmayalım tabii. Böylece saygı durmaktan başka çaremiz kalmıyor.

Hemen ekleyelim Ustaoğlu, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Derviş Zaim gibi isimlerle birlikte sinemaya 90’ların yeni kuşak Türk sinemasına dahil olsa da bunların arasında en az ele alınanıdır. Halbuki aynı dönemde çıktığı Tomris Giritlioğlu ve Handan İpekçi’nin üzerinde yer alan, en önemli kadın yönetmenimizdir kendisi. Bu sebeple de böylesi bir kitabın raflara girmesi şarttı. Üzerine ustalıklı bir inceleme eklenmesi de tuzu biberi olmuş.

Cevap Yaz
1
1
Görüşleriniz