Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Doris Day

The Man Who Knew Too Much Fragmanı
Doris Day profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
34 oy
38 kullanıcının favorisi

Doris Day

ABD

3 Nisan 1924

Biyografisi

Doris Mary Ann Kappelhoff, bilinen adıyla Doris Day, Amerikalı şarkıcı ve aktris. Doris Day, 1950'li ve 1960'lı yılların Amerika'daki en popüler sanatçılarından biriydi.

Alman kökenli göçmen bir ailenin çocuğu olarak Cincinnati'de doğan Day, küçük yaşta dansa merak saldı ancak 1937'de geçirdiği bir trafik kazasında bacaklarından sakatlandı ve dansçılık hayallerini rafa kaldırmak zorunda kaldı. Ancak o andan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı ve dikkat çeken sesiyle birlikte müzikhol ve büyük orkestralar ile çalışmaya başladı. 1948'den sinemaya da atılan Doris Day, kısa süre içinde Warner Bros ile kontrat imzaladı ve birçok filmde oynar. 1953'te Calamity Jane'de oynadı. 1956 yapımı Alfred Hitchcock filmi The Man Who Knew Too Much'ta başrolü James Stewart ile paylaştı ve filmde seslendirdiği 'Que Sera Sera' şarkısı unutulmazlar arasına girdi, ayrıca bir Oscar kazandırdı.

Doris Day 1959 yılında oynadığı Pillow Talk adlı filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. 1968'de son sinema filmleri olan With Six You Get Eggroll ve Where Were You When the Lights Went Out?'ta oynayıp sinemadan tamamen uzaklaştı. Bu tarihten 1973'e dek başrolünde bulunduğu The Doris Day Show adlı dizide yer aldı. 1975'te 'Doris Day, Her Own Story' adlı otobiyografisini yayımladı.

Dönemin en revaçta oyuncularla birçok başrolü paylaşan Day, genellikle sağlıklı ve erdemli kadınları canlandırmıştır. Michael Curtiz, David Butler, Charles Vidor, Alfred Hitchcock gibi sinema dünyasının en önemli isimleri ile filmler çevirmiştir.

Sinemadan emekli olduktan sonra California'daki Carmel-by-the-Sea'ye yerleşen Day, zamanının önemli bir kısmını sokak hayvanlarına adadı. 1989'da onursal Altın Küre ödülünü (Cecil B. DeMille Ödülü) aldı. Toplam 4 kez evlenen sanatçının tek çocuğu Terry Melcher (1942-2004) albüm yapımcısıydı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (5)
Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 8 Mart 2017, 08:36

Romantik komedi filmlerinin tatlı oyuncusu aynı zamanda güzel sesli sanatçı

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 25 Aralık 2016, 19:54

yastık sohbeti ve sıcak eller filmlerinin başarılı oyuncusu

Cevap Yaz
0
1
SeydaaM (Dublör) | 22 Temmuz 2014, 04:20

Sera sera!!!Ne kadar tatlı söylemiş,filmden pek tatmin olmamıştım açıkcası,parçayı söylemeye başlayınca öylece kalakaldım :) Koskoca filmi kurtardı,sırf o parça için çok şey bilen adm filmi izlenir diyim anlayın işte :)

Cevap Yaz
0
2
eruhan (Artist) | 17 Ocak 2011, 01:09

Müthiş bir sanatçı...Özellikle Alfred Hitchcock'un "Çok Şey Bilen Adam"ında Que Sera Sera şarkısını söylediği sahne sinema tarihine geçmiştir...

Cevap Yaz
0
3
PatchAdams (Efsane) | 12 Mart 2010, 07:09

Romantik komedi filmlerine bu denli yakışan çok az sayıda oyuncu vardır sanırım...Özellikle çocukluğumda izleyip hayran kaldığım ve geçtiğimiz günlerde yeniden izlediğim Pillow Talk filmini yeniden izleyince Doris Day'in güzelliği ve performansı beni bir kez daha büyüledi doğrusu...

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz