Doris Day

8,5 35 oy

Doris Day Biyografi

Doris Mary Ann Kappelhoff, bilinen adıyla Doris Day, Amerikalı şarkıcı ve aktris. Doris Day, 1950'li ve 1960'lı yılların Amerika'daki en popüler sanatçılarından biriydi.

Alman kökenli göçmen bir ailenin çocuğu olarak Cincinnati'de doğan Day, küçük yaşta dansa merak saldı ancak 1937'de geçirdiği bir trafik kazasında bacaklarından sakatlandı ve dansçılık hayallerini rafa kaldırmak zorunda kaldı. Ancak o andan itibaren müzikle ilgilenmeye başladı ve dikkat çeken sesiyle birlikte müzikhol ve büyük orkestralar ile çalışmaya başladı. 1948'den sinemaya da atılan Doris Day, kısa süre içinde Warner Bros ile kontrat imzaladı ve birçok filmde oynar. 1953'te Calamity Jane'de oynadı. 1956 yapımı Alfred Hitchcock filmi The Man Who Knew Too Much'ta başrolü James Stewart ile paylaştı ve filmde seslendirdiği 'Que Sera Sera' şarkısı unutulmazlar arasına girdi, ayrıca bir Oscar kazandırdı.

Doris Day 1959 yılında oynadığı Pillow Talk adlı filmdeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. 1968'de son sinema filmleri olan With Six You Get Eggroll ve Where Were You When the Lights Went Out?'ta oynayıp sinemadan tamamen uzaklaştı. Bu tarihten 1973'e dek başrolünde bulunduğu The Doris Day Show adlı dizide yer aldı. 1975'te 'Doris Day, Her Own Story' adlı otobiyografisini yayımladı.

Dönemin en revaçta oyuncularla birçok başrolü paylaşan Day, genellikle sağlıklı ve erdemli kadınları canlandırmıştır. Michael Curtiz, David Butler, Charles Vidor, Alfred Hitchcock gibi sinema dünyasının en önemli isimleri ile filmler çevirmiştir.

Sinemadan emekli olduktan sonra California'daki Carmel-by-the-Sea'ye yerleşen Day, zamanının önemli bir kısmını sokak hayvanlarına adadı. 1989'da onursal Altın Küre ödülünü (Cecil B. DeMille Ödülü) aldı. Toplam 4 kez evlenen sanatçının tek çocuğu Terry Melcher (1942-2004) albüm yapımcısıydı.

Devamını Oku