Duygu Sağıroğlu

8,1 8 oy

Duygu Sağıroğlu Biyografi

Duygu Sağıroğlu, yönetmen ve senarist.

Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde eğitim gören Sağıroğlu, 1956 yılında Ankara Küçük Sahne'de dekorcu ve grafiker olarak çalışmaya başladı. Uzun süre tiyatroda dekor tasarımı yaptı. Tiyatrocular Derneği ve Cep Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

1959'da Atıf Yılmaz'ın yönettiği 'Karacaoğlanın Kara Sevdası' isimli filminde asistan olarak, sinema alanında çalışmaya başladı. Bu dönemde bir çok filmde dekor tasarımı, sanat yönetmenliği, yönetmen asistanlığı yaptı.

1965'te ilk filmi Bitmeyen Yol'u yönetti. Anadolu insanının dramının toplumsal gerçekçi bakış açısıyla aktarıldığı bu film büyük ilgi topladı. Sinemanın 'Altın Çağı' olarak tanımlanan 1960 - 1967 döneminin en önemli yönetmenlerinden biri olan Duygu Sağıroğlu, 1976'ya kadar sinemada yönetmen, senarist ve sanat yönetmeni olarak çalıştı.

1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema - TV Enstitüsü'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990'lı yıllardan itibaren profesyonel çalışmalarını dekor konusunda yoğunlaştıran Duygu Sağıroğlu, 1990 - 97 yılları arasında 'Derin Bir Soluk Al', 'Bir Delinin Hatıra Defteri', 'İnsanlarım', 'Çöplük', 'İçimdeki Çığlık', 'Hysteria', 'Abelard et Heloise', 'Oyun Karıştı' adlı oyunlara yaptığı dekorlarla En İyi Dekor ödülleri kazandı.

Mart 2000'de İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından 'Muhsin Ertuğrul Emek Ödülü' verilen Sağıroğlu, Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema-TV Bölümü'nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!