Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Sting

Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana
Sting profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.8/ 10
104 oy
68 kullanıcının favorisi

Sting

İngiltere

2 Ekim 1951

Biyografisi

Asıl adı Gordon Sumner olan Sting 1951 yılında İngiltere'de sütçü bir baba ile kuaför bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kuaförlüğünün yanısıra aldığı klasik piyano eğitimi ile Sting'in müzikkal kariyerinde önemli isimlerden biri olan annesi aynı zamanda onun ilk öğretmeni. Müziğe ilgisini farkeden annesinden aldığı klasik piyano eğitimi sayesinde kazandığı müzik bursuyla aynı alanda eğitimine okullu olarak devam etti.. Ama gözü hep gitardaydı. Yine de piyano eğitiminin üretkenliğinde ve yarattığı müzikal çeşitlilikteki etkisi yadsınamaz. Eğitimini tamamladıktan sonra Londra yollarına düşen Sting burada tanıştığı baterist Stewart Copleand ve gitarist Andy Summers ile birlikte ünlü The Police grubunu kurdu. 1977 yılında kurdukları Police'i 1983 yılına kadar sürdüren grup yaptıkları birçok parçayla müzik listelerini altüst etti. Keskin duruşları ve şarkılarının içerdiği sözler nedeniyle dönem dönem BBC tarafından çalınması yasaklanan parçalara imza attılar. Tüm bu sürece ve Police grubunun gördüğü ilgiye rağmen Sting'in solo kariyerinde aldığı başarılar bu yıllardaki popülaritesiyle dahi ölçülemez. Grup müziğinden solo albümlere geçen birçok müzisyenin eski başarısını yakalayamadığı müzik piyasasında Sting adeta yeniden doğdu.

The Police'le yollarını ayırdıktan sonra engellenemez bir yükselişe geçen sanatçı daha sonra yaptığı albümlerle müzik listelerinde her zaman istikrarlı bir duruş sergiledi ve ciddi bir hayran kitlesi edindi. Müzik dünyasının COOL starlarından olan Sting bu dönemde yaptığı 'Eglishman In New York, Shape of my heart, Mad About You' gibi artık klasikleşmiş bir çok parça ile müzik dünyasında hatırı sayılır bir yer edindi. Çok yönlü kişiliği rock'çı çevreci, politik eylemci, tantrik yogacı gibi bir çok sıfatın üzerine yapışmasına neden olsa da Sting'in özellikle son yıllarda meditasyon ile olan içli dışlı ilişkisi müziğini de derinden etkiliyor. Özellikle Brand New Day albümünde New Age'ın rock'la bağlantısını yakınlaştıran, hip hop'la caz, country'le dub gibi türlerin akrabalıklarını sorgulayan Sting farklı sesinin yarattığı buğulu atmosfer ve zengin içeriğiyle bizi kendine hayran bırakmıştı.

 

The Phoenix Jazmenn grubunda çalarken giydiği sarı-siyah çizgili kostümü nedeniyle tromboncu arkadaşı Gordon Salomon'un kendisini arıya benzetmesi Stinger lakabını almasına neden oldu. Ünlü şarkıcı daha sonra bu lakabı biraz daha kısaltarak kullanmaya başladı. O gün bugündür Sting adını kullanıyor. Gün geçtikçe duyma yetisini kaybeden kulaklarının müzik yapmasına engel olmadığını söyleyen şarkıcının piyano, saksafon, flüt, mandolin ve armonika gibi birçok entrümanı çalıyor olması sanıyorum albümlerindeki müzikal çeşitliliği nasıl yakaladığını merak edenlere iyi bir cevap olur. The Police 'e solist olmadan önce bir süre ingilizce ve futbol öğretmenliği de yapan şarkıcının iki de fahri doktorluk ünvanı var. 1982 yılında Pinochet sonrası isyanlarını dünyaya duyurmaya çalışan Şili halkının sesine kulak veren Sting şimdi gelecekten, hayallerden ve yağmurdan bahsediyor. Ve hala 50'sini deviren bir müzisyen olarak kendisine yakışan şarkılar yapıyor.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (19)

Avatar
MaHi (Jön) | 21 Kasım 2016, 18:14

Shape of my heart..

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 30 Ekim 2015, 19:08

desert rose benim favorimde süper şarkıcı

Cevap Yaz
0
0
MinorityReport6 (Dublör) | 3 Haziran 2015, 12:54

bu adamın sesi ayrı bir güzel shape on my hearth

Cevap Yaz
0
0
biizahmet (Figuran) | 17 Şubat 2013, 21:09

Sting ayrı bir müzik türü. Ona farklı kategori açılabilir.

Cevap Yaz
0
3
erdi_cercetin_1 (Profesyonel) | 6 Eylül 2012, 13:14

çok iyi bir sesi var en sevdiğim şarkıları desert rose ve shape on my hearth

Cevap Yaz
1
3
Görüşleriniz