Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Öztürk Serengil

Öztürk Serengil profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
122 oy
84 kullanıcının favorisi

Öztürk Serengil

Türkiye

3 Mayıs 1930

11 Ocak 1999

Biyografisi

Öğretmen Turgut Beyin oğlu olarak Artvin’de doğdu. Lise ikinci sınıftan sonra öğrenimini bırakarak geleceğin ünlü bankeri Banker Kastelli Cevher Özden ve geleceğin ünlü ressamı Cemal Akyıldız ile birlikte 1949'da İstanbul'a geldi. 1953’te Oğlum Edvard adlı oyunla sanat hayatına başladı. 1958’de Oda Tiyatrosu, 1959’da İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1950’li yılların başlarında Babıali’de ressamlık yaptı. 3. Kat Cinayeti filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. İlk dönemlerde 142 filmde ‘kötü adam’ tiplemesi yapan ve daha sonra da argolu komedilerin değişmez oyuncusu haline geldi ve 300’e yakın filmde rol aldı. "Adanalı Tayfur" tiplemesi ile ün yaptı. 1966’da sinema oyunculuğunun yanı sıra sahneye de çıkarak şovmenlik yapmaya başladı.

 

Televizyonda "Gülünüz Güldürünüz" adlı yarışma programını hazırladı ve sundu. Bu yarışma sayesinde birçok kişi sahne ve sinema dünyasına adım attı. Çeşitli TV dizilerinde rol aldı. Politik güldürü tarzında çeşitli 45’lik plaklar yaptı. Güldürü plaklarından birisi de Timur Selçuk'un "İspanyol Meyhanesi" adlı şarkısının parodi versiyonu olan "İsmail'in Meyhanesi" idi. Ancak bu plak çıkınca araları bozuldu. Timur Selçuk, daha sonra mahkeme kararıyla bu plakları toplattı. Bir de kendi yaşamının özeleştirisini yaptığı Yeşilçam'ı Benden Sorun adlı kitabı yayınlandı.

 

Dört kez evlendi. Ses sanatçısı Seren Serengil'in (d. 1971) babasıdır.

 

Beyin ödemi sebebiyle iki kez ameliyat oldu. Geçirdiği felç nedeniyle ömrünün son bir yılında yürüyemez, konuşma merkezi hasar gördüğü için de son günlerinde konuşma yeteneğini kaybetmişti. Solunum sisteminin durması sonucu 11 Ocak 1999 tarihinde İstanbul-Kozyatağı’ndaki evinde vefat etti. Öldüğünde 68 yaşındaydı. Çengelköy mezarlığına defnedilmiştir.

 

Serengil, hayatın çeşitli konularına özgün bakış açısı ve Türkçe’ye kazandırdığı ifade ve kelimelerle büyük tartışmalara yol açtı. Bazıları tarafından eleştirilen bu kelimeleri halk benimsemişti. Değişik, kendine has vurgulamalarıyla söylediği "yeşşe", "kelaj" gibi yeni deyişleri Türk argosuna soktu. Şen şakrak sesiyle "yeşşe" diyerek halkın gönlünde taht kurmuştu. Bu "yeşşe" kelimesi o kadar meşhur olmuştu ki İsmet İnönü bile bir olay karşısında kendini tutamayıp "yeşşe" deyivermişti. Bu durum onun her kesimden insana hitap eden bir sanatçı olduğunu gösteriyordu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
Equal (Artist) | 17 Kasım 2011, 22:42

savaskaruz abicim benden 10 yaş büyük olduğun için siz bana göre bir önceki nesil diye adlandırılan 80'lerin çocukları biz ise 90'ların çocuklarıyız eminim öztürk serengili bizden daha çok benimsediğin için zirveye yerleştiriyorsun saygı duyuyorum buna lakim KEMAL ABİ'MİZEDE haksızlık etmeden zirveye koysak daha güzel bir bakış açışı koymuş oluruz diye düşünüyorum SAYGILAR :)

0
4
Tüm yorumlar (22)
Avatar
ahmetmenges (Amatör) | 15 Kasım 2016, 11:09

Bıyıklarını koluma dolayım ağam diye bir repliği vardı. O filmi hangi filmiydi bilen var mı? Ayhan Işık'la olan bir filmi olması lazım.

Cevap Yaz
0
0
BaRDaS (Profesyonel) | 18 Ağustos 2013, 13:43

Abidik gubidik kelaj melaj sözleriyle hafızama kazınmış oyuncu.Seren Serengil'in babası.

Cevap Yaz
0
0
kavaguchi (Figuran) | 3 Mayıs 2013, 18:39

tartismasiz cok iyi bir oyuncuydu

Cevap Yaz
0
2
savaskarauz (Figuran) | 28 Temmuz 2011, 14:19

şener şenden sonra tartışmasız en başarılı  komedyenimizdir. kemal sunal, ilyas salman, levent kırca, eline su bile dökemez. ferhan şensoy, nejat uygurla kıyaslanması küfür gibidir. tolga çevik ve yılmaz erdoğan grubu ise komedi bakımından bu adamın yedi ceddine hakarettir.

Cevap Yaz
9
0
ekrem_aydindak (Amatör) | 3 Mayıs 2014, 10:47

Güldürdün beni :)

0
0
Equal (Artist) | 17 Kasım 2011, 22:42

savaskaruz abicim benden 10 yaş büyük olduğun için siz bana göre bir önceki nesil diye adlandırılan 80'lerin çocukları biz ise 90'ların çocuklarıyız eminim öztürk serengili bizden daha çok benimsediğin için zirveye yerleştiriyorsun saygı duyuyorum buna lakim KEMAL ABİ'MİZEDE haksızlık etmeden zirveye koysak daha güzel bir bakış açışı koymuş oluruz diye düşünüyorum SAYGILAR :)

0
4
fhvzep (Profesyonel) | 11 Nisan 2011, 18:09

ben küçüklüğümden beri yeşilçam izlerim ve yeşilçamdaki neredeyse tüm filmleri izlemiş ve sevmişimdir tüm sanatçılar olmasada ustalar gerçekten emek vermiştir yeşilçama benim çocukluğumdan beri en hayran olduğum ve her şeyiyle seve seve izlemeye doyamadığım karakterlerden biridir hele o mimikleri yokmu allah rahmet eylesin gerçekten çok güldürdü allah tüm yeşilçam ustalarını korusun iyisiyle kötüsüyle neredeyse hepsi gerçekten usta denebilecek düzeydedirler.ölenlerin ruhu şad olsun ne diyelim.eğlence tufanıydı hepsi.sözlerim o günleri bilene ustaları bilene ve emekçilere saygı duyanlaradır kimse yanlış anlamasın

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz