Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Kerime Nadir

Kerime Nadir profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
6 oy

Kerime Nadir

Türkiye

5 Şubat 1917

Biyografisi

5 şubat 1917’de İstanbul’da doğan Kerime Nadir’in soyadı Azrak. Saint Joseph Kız Lisesi’ni bitirdi (1935), ayrıca özel dersler aldı. İlk şiir ve öykülerini \'Servetifünun-Uyanış\' ve \'Yarımay\' dergilerinde yayımladı. Aşk ve serüven konulu öykü ve romanları \'Yedigün\', \'Aydabir\' ve \'Hayat\' gibi dergilerde ve bazı gazetelerde tefrika edildi.
Döneminin çok okunan romancılarından biri olan Kerime Nadir, neden aşk romanları yazdığını bir röportajında şöyle açıklar: \'Hayatta üzerime en fazla tesir eden ve beni yazmaya sevk eden amil, insanların aşk konusundaki vefasızlığı, egoizmi, anlayışsızlığı olmuştur.\' Kerime Nadir’i kimi eleştirmenler \'Yazarlığını topluma ve gerçeklere sırt çevirerek kendi dünyasında sürdürmekle\' eleştirmiştir. Kimi eleştirmenlerse yazdığı romanların geniş yığınlar tarafından kabul görmesi nedeniyle onu \'halka okuma sevgisi aşıladığı ve okuyucuyu gerçekçi romanlara hazırladığı için\' dikkate değer bulmuştur.
Kerime Nadir’in \'Posta Güvercini\' adlı romanı Fransızca’ya çevrilmiş, kırkın üzerindeki romanı iki yüzden fazla baskı ve beş milyondan fazla satış yapmıştır. Eserlerinden bazıları filme de alınmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz