Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

İbrahim Tatlıses

Ayağında Kundura (1978)
İbrahim Tatlıses profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
5.0/ 10
197 oy
59 kullanıcının favorisi

İbrahim Tatlıses

Türkiye

1 Ocak 1952

Biyografisi

1954 yılında yedi çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olarak Şanlıurfa da dünyaya geldi. 70 li yılların ortalarında inşaat işçiliği, demir ustalığı ve leblebicilik gibi işler yapan İbrahim Tatlıses, 80\'lerin başında kendisini şöhret basamaklarını tırmanmırken buldu. Müzik çevrelerince çok özel kabul edilen sesi sayesinde, kısa zamanda İstanbul Kanatlarımın Altında\'da sahne almaya başladı. 1977 de \"Ayağında Kundura\" albümü ile müzik piyasasına giriş yapmış oldu. \"Sabuha\", \"Dom Dom Kurşunu\", \"Bir Mumdur\" türküleri halk tarafından çok beğenildi ve uzun yıllar popülerliğini korudu.

Seksenli yıllarda çıkardığı \"Allah Allah\", \"Kara Zindan\", \"İnsanlar\" ve \"Fosforlu Cevriyem\" albümleriyle satış rakamları milyonları buldu.

Tatlıses\'in, müzik hayatındaki başarısı ve popülerliği kısa süre sonra kendisine sinema kapılarını açtı. Hayatı boyunca örnek aldığı Yılmaz Güney gibi o da çok başarılı filmlerde rol aldı. Yılmaz Güney ile diğer bir ortak noktaları, Yeşilçam\'ın şöhret tacını, yakışıklı jönlerden almaları olmuştu. \"Yılmaz\'ın yerine oynuyor\" başlıklı haberde şöyle diyordu:

 

Beni Yılmaz Güney\'e benzetenler var. Belki tipim fazla benzemiyor, ama onun yolundan gidiyorum. Onun tavırlarını kullandım son filmimde.

90 lı yıllarda olgunluk dönemini yaşayan sanatçı, artık müzik dünyasında sarsılmaz bir yere sahip olmuştu. Aynı yıllarda tarzında değişiklik yaparak arabesk müziğe geçiş yaptı. Bu yıllarda \"Ah Keşkem\", \"İki Gözüm İki Çeşme\", \"Yar Diline\" gibi popüler parçaların dışında kendi ürünü olan eserleri seslendirdi. 1983 yılında çıkardığı \"Mega Aşk\" adlı albümde Selami Şahin\'e ait \"Seni Sevmediğim Yalan\", \"Akşamdan Akşama\", \"İçem Diyorum\", \"Bu Nasıl Güzel\" gibi dönemin beğeniyle dinlenen eserlerini yorumladı.

Aynı albümde yer verdiği Yusuf Hayaloğlu\'nun \"Dağlarda Kar Olsaydım\" türküsü, o dönemden günümüze kadar gelen uzunca bir süre popülerliğini koruyacaktı. 1996 da \"Ben De İsterem\" albümüne bulunan \"Fırat\" türküsüyle listelerde uzun süre kaldı. Hemen ertesi yıl \"At Gitsin\" albümünü piyasaya sürdü. Bu albümünde de Sezen Aksu, Kayahan gibi pop müziğin usta isimlerinden eserleri yorumladı.

Son yıllarda televizyon programcılığı ve klip yönetmenliği gibi çeşitli işlerin yanısıra, siyasetede de atılma kararı aldı. Genç Parti\'den 2007 seçimlerinde aday olan şarkıcı, partisi seçimi kazanamayınca meclise giremedi. Tatlıses, ticaret yaşantısında her geçen gün daha çok yol katediyor.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (76)
Avatar
yasak1 (Profesyonel) | 6 Haziran 2017, 16:30

kişikiksiz karektersiz herifin teki 0.0/00

Cevap Yaz
0
0
MaHi (Jön) | 11 Mart 2016, 23:16

Oyunculuğu benim diyen çoğu kişiden daha iyi.Müziğiniyse Türkiyede dinlemeyen biri yoktur diye düşünüyorum.Mavi mavi filminde çok başarılıydı,şarkılarını da severek dinliyorum.O olaydan sonra yaşaması gerçek bir mucize...

Cevap Yaz
0
0
mhndsgtrst (Profesyonel) | 2 Ocak 2016, 22:35

verilmiş sadakası vardı

Cevap Yaz
0
0
polatwrong18 (Dublör) | 4 Kasım 2015, 16:17

O dönemi yaşamadım ama çok çok çok iyi araştırdım Bir FERDİ TAYFUR kadar sevilemedi dinlendi ama sevilemedi KRAL FERDİ BABA DAHA BÜYÜK SANATÇI

Cevap Yaz
1
0
ckmk21 (Figuran) | 29 Eylül 2014, 10:27

Bence dünyanın sayılı seslerinden.efsane bir isim.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz