Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Khaled Hosseini

Khaled Hosseini profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
51 oy
50 kullanıcının favorisi

Khaled Hosseini

Afganistan

4 Mart 1965

Biyografisi

halit hüseyni. afgan asıllı amerikalı yazar.

kendisi insanın canını yakan insanlığını sorgulatan (şimdilik ve sadece) iki kitap yazmıştır. yazarlık kariyerinin aslında daha başında olan yazar best seller olmuş, kitapları onlarca dile çevrilmiş, kitaplarından biri- uçurtma avcısı- filme çekilmiş, ayrıca time dergisinin en etkili 100 kişi listesine yazarlık kontenjanından girmiştir.

kitaplarında son otuz yıldır dünya tarihinde belki görülmemiş zulme maruz kalan afgan halkını anlatır. iki kitabında da aynı sırayla gitmiştir (şah dönemi şahın yıkılması ve komünist dönem, rus işgali, rusların ülkeyi terk etmesi, taliban , son olarak isaf dönemi). iki kitabında da kendi kahramanlarına etmediği eziyet kalmamıştır ve okuyucu aslında yazarın iyimser bile yaklaştığını farketmiştir.

kısacası hijyenik batının 20 sene kadar unuttuğu bir yeri hikaye edip ruhsuz beyaz adamı ağlatarak onların vicdanlarını rahatlatmaktadır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (19)

Avatar
MinorityReport6 (Dublör) | 23 Mayıs 2015, 20:04

uçurtma avcısı gibi güzel bir kitabı yazmış büyük yazar

Cevap Yaz
0
0
dr.jacksheparddd (Efsane) | 18 Aralık 2013, 21:25

Hayatımda tanıdığım en muhteşem yazardır, 'Uçurtma Avcısı' kitabını okurken gözyaşlarımı tutamadığımı hatırlıyorum...

Cevap Yaz
0
2
kaan_dgkn (Amatör) | 12 Ocak 2013, 12:39

Hem tarihsel gerçeklikle,hemde kurgulanmış hikayeyle iki kitabını da mükemmel bir akıcılıkla okudum,inşallah yazmaya devam eder...

Cevap Yaz
0
0
fatmanursenar (Amatör) | 7 Aralık 2012, 19:38

kesinlikle iki kitaptanda ayrılamadım her an okumak istedim çok çok başarılı bence yazarlık yoluna devam etmeli ben herkese öneriyorum herbir kitabı 2 günda bitirdim kesinlikle bir solukta okunacak kitaplar duygu yüklüüüü

Cevap Yaz
0
0
Jennyssb (Profesyonel) | 30 Eylül 2011, 17:35

"Uçurtma Avcısı" adlı filmini izlemiştim. "Bin muhteşem güneş" adlı kitabını da okumaya başladım ve ikisi de çok güzel bir eser diye düşünüyorum. İyi bir yazarın elinden çıktığı anlaşılan bu iki eser; kesinlikle okunmaya ve seyredilmeye değerr! Uçurtma Avcısı adlı filmi izlerken başlarda filmi anlamamıştım ama daha sonra o kadar farklı bir yere doğru sürüklendi ki film.. Acaba sonunda ne olacak, sonu nereye bağlancak diye sizi  meraklandırmayı başarıyorlar. Muhteşem bir yazar diye düşünüyorum.. Bin Muhteşem Güneş adlı kitabında filmini umarım ki yaparlar..Gerçekten çok başarılı bir yazar. :) :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz