Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Mahinur Ergun

Sıdıka Tanıtım
Mahinur Ergun profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
29 oy
8 kullanıcının favorisi

Mahinur Ergun

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Mahinur Ergun 1956\'da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi\'nde eğitim gören Ergun, İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu\'nu bitirdi. 1978-1980 yılları arasında Pars Mc Cann reklam ajansında ajans prodüktörü olarak çalışan Ergun, 1980 yılında Kurgu Reklam ve Interlens Film Ltd\'yi kurdu ve reklam yönetmenliğinin yanısıra kısa filmler ve belgeseller yaptı.

1987\'de \'Yabancı Bir Sevgi\' adlı video filmiyle sinemaya atıldı. 1988\'de de kendi yönettiği ilk filmini çekti. 1989 tarihli filmi \'Med Cezir Manzaraları\' ile Ankara Film Festivali\'nde beş ana kategoride ödüller kazandı.

Mahinur Ergun, 54 bölümlük TV dizisi \'Asmalı Konak\', \'Ezo Gelin\', \'Kampüsistan\' ve \'Geniş Zamanlar\' gibi pek çok başarılı TV yapımının senaryo yazarı, \'Şaşıfelek Çıkmazı\', \'Artist Palas\' ve \'Şans Blokları\' gibi dizilerin yazar-yönetmeni ve \'Baba Evi\'nin yönetmeni olarak bilinmektedir.

Filmlerinde ve yazdığı senaryolarda kadınların sorunları ve kadın psikolojisini ön plana çıkardı. Feminist yaklaşımları olan filmlere önem verdi. 1980-1990 yılları arasında film çekebilmiş kadın yönetmenlerimizden biri olan Ergun, halen televizyon dizileri yönetmekte ve senaryo yazmaktadır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
ulduzeyvazli1 (Amatör) | 25 Şubat 2013, 15:32

Kes ke benimle iletisime gire bilseniz Mahinur Ergun! Elimde oyle bir senaryo var ki,bu senaryo yonetilerse izlenme rekorlari kirilir.senaryomun ismi Karabag(ermeni vahsiliyi).bu filmi yoneten yonetici azerbaycanlilarin kahramani olucak....ulduzeyvazli@hotmail.com

Cevap Yaz
0
0
L5L (Artist) | 14 Ekim 2010, 15:40

SENARYO DEĞİNCE İLK AKLIMA GELEN İNSAN ELİNE,BEYNİNE KURBAN

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz