Hüseyin Köroğlu

7,8 50 oy

Hüseyin Köroğlu Biyografi

Hüseyin Köroğlu, Kıbrıs doğumlu oyuncu.

1964 yılında Kıbrıs Gönendere'de dünyaya geldi. Annesinin adı Mukaddes'tir. Salih ve Koray adlı 2 erkek kardeşi vardır. Ailesi çiftlik sahibi olduğundan liseyi bitirene kadar çiftlikte birçok farklı işte çalıştı. İlkokulu ve ortaokulu Gönendere'de okudu. Lefkoşa Türk Lisesi'ne gitti. Lisenin birinci sınıfındayken okulun müsamerelerinde sahneye çıkmaya başladı. Çocukluk hayali olan oyunculuğa daha fazla yönelmeye başladı.

1982'de liseyi bitirdi. Konservatuar sınavını kazandıktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı'nda eğitim almaya başladı. Cüneyt Gökçer, Bozkurt Kuruç, Asuman Korat, Lemi Bilgin gibi usta isimlerden ders aldı. 4 yıl sonunda konservatuardan mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra 1 yılı kendisi için ayırdı. 1987 yılında askerlik görevini yerine getirmek için KKTC'ye döndü. Lokmacı Barikatı'nda askerliğini yaparken Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu'ndan gelen bir teklif ile Tuzak adlı bir oyunda oynadı.

Askerlikten sonra Şehir Tiyatroları'nda oynamaya başladı. 1990'da Kemal Sunal'ın Koltuk Belası filminde oynadı. Şaban Askerde dizisinde 'Yakışıklı' karakterini canlandırdı. Sonrasında çok sayıda dizi ve filmde oynadı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda oyuncu olarak birçok oyunda oynadı.

1991'de Şenay Köroğlu ile evlenen oyuncunun 11 Haziran 1999 doğumlu Alara adlı bir kızı bulunmaktadır.

Devamını Oku