Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Hadi Çaman

Hadi Çaman profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0/ 10
22 oy
7 kullanıcının favorisi

Hadi Çaman

Türkiye

13 Ocak 1943

22 Eylül 2008

Biyografisi

İlk ve orta öğrenimini Abdurrahman Paşa Lisesi\'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi\'nde eğitim aldı. Sonrasında Belediye Konservatuvarı\'nda okudu. Amatörce ilgilendiği tiyatro sanatında 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve ardından Kent Oyuncuları\'nın açtığı bir sınavı kazanarak Altın Yumruk adlı oyunda profesyonelliğe adım attı. Daha sonra Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen), Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda da onlarca oyunda oynadı. 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları\'nı kurdu. O zamandan beri aralıksız olarak Nişantaşı\'ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmektedir. Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları vardır: Çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap yazdı (Can Yayınları). Birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller aldı. Bengi Şen ile olan evliğinden Efe adlı bir oğlu vardır. 15 Aralık 2007 günü, ALS hastalığı saptamasıyla oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman\'ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesinde, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi\'nde yoğun bakıma alınmıştır. Türk tiyatrosunun nitelikli ve sevilen bir oyuncusudur ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları\'nda pek çok tanınan oyuncu yetişmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (12)
Avatar
crituques (Efsane) | 28 Mart 2011, 15:22

Nur içinde yatsın Allah rahmet eylesin, çok büyük bir tiyatro oyuncusuydu, günümüzdeki pek çok başarılı tiyatrocunun yetişmesinde ya tamamen ya da ucundan kıyısından mutlaka bir emeği vardır. Diğer taraftan dönemiminin çok önemli bir sosyal boşluğunu kapatmıştır bence, Yeşilçam erotik filmlerinin baş erkek oyuncusu olarak. Zaten sinemaya gitmek istiyorsanız ve 1970'li yıllardaysanız maalesef ülkemizde fazla bir şansınız yoktu, hoş doğru düzgün sinema salonu da yoktu ya, genellikle iki seçeneğiniz olurdu, Kung Fu filmlerinin her türlü versiyonu veya Erotik Yeşilçam filmleri. Bugün bu bağlamda çok şanslıyız ama yine de o günlerin nostaljisi de bir ayrı güzeldi, özellikle elimizdekilerin değerini iyi bilme ve bugün ile geçmişin kıyaslamasını yapabilme anlamında bu yorumumu sanatçıdan sanatçıya değişebilecek ufak değişikliklerle pek çok eski dönem starları için yapacağım ki genç arkadaşlarımızın farkındalığı artsın.

Cevap Yaz
0
0
thebestt (Profesyonel) | 2 Mart 2010, 01:25

80 li yılların erotik filmlerinde çokça gördüğümüz oyunculardan ...

Cevap Yaz
0
0
FenomeN-84 (Efsane) | 29 Aralık 2009, 02:09

Türk tiyatrosu için azımsanamayacak işler yapan fakat 1970-1980 dönemi seks filmleri furyasına kapılmış biri olarak genç beyinlerde yer edinen büyük tiyatro ustalarından. Nur içinde yatsın.

Cevap Yaz
0
0
DNA-RNA (Jön) | 16 Ekim 2009, 16:01

Herşeyden önce Allah Rahmet Eğlesin,seks filmleri furyasında oynamasının kendine göre belki bir izahı vardır..Dönem şartları,yaşam koşulları vs vs ama ben bir izleyici olarak bunu tasvip etmiyorum,yeşilçam da rol aldığı filmlerde kendisini severek izlerdim o ayrı,toprağı bol olsun..

Cevap Yaz
0
0
alexseeler (Profesyonel) | 4 Haziran 2009, 16:52

Türk Tiyatrosu ve Sineması' nın emektar oyuncularındandır. Kendisini rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz