Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Engin Cezzar

Engin Cezzar profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
7 oy

Engin Cezzar

Türkiye

25 Eylül 1935

28 Ocak 2017

Biyografisi

Engin Cezzar (1935-2017) tiyatro oyuncusu ve yönetmen.

Cezzar İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'de okurken başlayan tiyatro ilgisi üzerine, Amerika'da Yale Drama School\da ve Actors Studio'da eğitim alarak tiyatro sanatçısı oldu.

24 yaşında canlandırdığı 'Hamlet' rolü ile İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oyunculuğa başladı. Bu rolle dünyanın en genç 'Hamlet'i oldu. Daha sonra Gülriz Sururi'yle kurdukları Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nda yıllarca oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Antalya Devlet Tiyatrosu'nda görev yaptı. Sinema ve dizi filmlerde de rol alan sanatçı, 'Kaldırım Serçesi' adlı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlendi. Sağır Oda, Abdülhamit Düşerken gibi filmlerde oynadı. Eşi Gülriz Sururi'nin yazdığı 'Ayşe Opereti'ni yönetti. Hakkında yazılmış "Engin Cezzar'ı Takdimimdir" adlı biyografik bir kitap bulunmaktadır.

2011 yılında geçirdiği felcin ardından yatağa bağlı bir hayat yaşayan Cezzar, 27 Ocak 2017'de hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine kendisi için bir cenaze töreni düzenlenmedi ve ölümü, gömülmesinden sonra kamuoyuna duyuruldu.

1968'de tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ile evlenen Cezzar, aradaki 2 kısa süreli boşanmanın haricinde Sururi'yle ölümüne dek evli kaldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (1)
Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 30 Ocak 2017, 23:26

Tiyatronun önemli oyuncu ve yönetmenlerinden , özellikle Keşanlı Ali Destanı çok başarılıydı

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz