Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dilaver Uyanık

Dilaver Uyanık profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
11 oy

Dilaver Uyanık

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

27 Ağustos 2004

Biyografisi

Dilaver Uyanık (1938 - 27 Ağustos 2004) Türk oyuncu. Özellikle Şaşıfelek Çıkmazı dizisindeki baba (Kemal) karakteri ve Zerda dizisindeki rolüyle tanınır.

Ortaöğrenimini Malatya’da tamamladı. 1958’de Malatya Fikir ve Sanat Derneği’ni kuranlar arasında yer aldı. Doğu Anadolu’da ilk kez bir bölge tiyatrosunun kurulmasına önemli katkılarda bulundu. Kurduğu tiyatroda hem oyuncu hem yönetmen olarak görev aldı. Gayret gazetesinde günlük yazılar yazmasının yanı sıra, \'İğnedenlik\' adlı fıkra köşesinde yazdı.

1962-1965 yılları arasında yayın yapan Malatya Eğitim Radyosu’nda yöneticilik yaptı. Bu dönemde Radyo Halk Müziği Korosu, Klasik Türk Müziği Saz Gurubu’nu kurdu. \'İzahlı Türk Müziği\', \'Edebiyatçılardan seçmeler\' ve \'Radyo Tiyatrosu\' programlarını yaparak Malatya\'da kültür sanatın gelişimine katkıda bulundu.

Ankara Üniversitesi DTCF Felsefe bölümünde okurken, buradan ayrılarak çalışmaya başladı. TRT’nin spikerlik sınavını kazandı ve burada çalışmaya başladı. 1968-1973 yıları arasında bu kurumda çalıştı. Daha sonra İstanbul’a gelerek tiyatro oyunculuğu yapmayı sürdürdü. Çeşitli sinema filmleri ve dizilerde de rol aldı.

Kanser nedeniyle bir süre tedavi gören Uyanık, 27 Ağustos 2004\'te İstanbul\'da öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (1)
Avatar
oflas (Jön) | 26 Ağustos 2011, 14:11

yeşil çamın çok da önemli olmayan oyuncularından bir tanesiydi

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz