Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Sam Peckinpah

Straw Dogs Fragman
Sam Peckinpah profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0/ 10
17 oy
19 kullanıcının favorisi

Sam Peckinpah

ABD

21 Şubat 1925

28 Aralık 1984

Biyografisi

David Samuel \"Sam\" Peckinpah (d. 21 Şubat 1925 – ö. 28 Aralık 1984) Amerikalı film yönetmenidir. Western türüne yaklaşımı ve şiddeti anlatmadaki açık ve yenilikçi tarzıyla 1970\'lerin önde gelen yönetmenlerinden biridir.

Biyografi
Frenso, Kaliforniya\'da dünyaya gelmiş, ilk ve orta öğretimini burada tamamlamıştır. 1943 yılında deniz kuvvetlerine katılmış ve birliği 1945 yılında Japonların silahsızlandırılması için Çin\'e gönderilmiştir. 1946 yılında Çin\'den ayrılmşıtır. Çin\'deki görevi herhangi bir şavaş durumunu içermemekle birlikte, Çin ve Japon askerleri arasındaki savaşa şahit olmuştur. Arkadaşlarına göre bunlar, Amerikalıların müdahale etmesine izin verilmeyen işkence ve şiddet eylemleridir. Bu görüntüler Peckinpah\'ı derinden etkilemiş ve daha sonra filmlerinde şiddeti anlatma tarzı üzerinde etkili olmuştur. Savaş sonrası Peckinpah koleje gitmiş ve 1950 yılında University of Southern California\'da mastırını tamamlamıştır.
Tüm hayatı boyunca Peckinpah, alkolizm, uyuşturcu bağımlılığı ve bazılarına göre ruhsal hastalıklarla (olasılıkla manik depresyon veya paranoya) boğuşmuştur. Üç kez evlenmiştir. Silahlara hayran olan Peckinpah\'ın, evinde düzenlediği içkili partilerde aynalara ateş ettiği söylenmektedir. Bu sahne filmlerinde de birkaç kez yer almıştır.
Peckinpah, özellikle Meksikalı bir kadınla evlendikten ve orada mülk edindikten sonra hayatının önemli bir bölümünü de Meksika\'da geçirmiştir. Meksika hayat biçiminden ve kültüründen büyülendiği belirtilen Peckinpah, bu temaları filmlerinde de işlemiştir.
Peckinpah hayatının son yıllarının ciddi hastalıklarla geçirmiş, ancak son ana kadar çalışmaya devam etmiştir. Aralık 1984 yılında ölmüştür. Öldüğünde Stephan King\'in Gunslinger serisinin sinemaya uyarlanması için çalışıyordu.

Kariyeri
Başlangıçta, Gunsmoke ve The Rifleman gibi Western türü televizyon dizilerinde senaryo yazarı ve yönetmen olarak çalışmıştır. 1960 yılında, The Westerner isimli bir televizyon dizisi yaratmış, ancak bu dizi sadece 13 bölüm sürmüştür.
1960\'ların başında film sektörüne geçmiş ve Hollywood\'da sinema dünyasının yaramaz çocuğu olarak ünlenmiştir.
İlk filmi The Deadly Companions herhangi bir ilgi uyandırmamıştır. Başrollerini Joel McCrea ve Randolph Scoott\'un paylaştığı ikinci filmi Ride the High Country\'de Amerika\'da ilgi görmemiş ancak dışarıda büyük başarı elde etmiştir. Belçika Film Festivali\'nde Federico Fellini\'nin 8½\'unu geride bırakan film, yabancı eleştrimenlerce geleneksel Western türünün parlak bir yeniden çalışması olarak görülmüştür.
Peckinpah\'ın sonraki filmi Major Dundee, yönetmenin filmlerini finanse eden büyük stüdyolarla yaşadığı talihsizliklerin ilkidir. Film Peckihpah\'tan alımnış ve esaslı bir şekilde yeniden düzenlenmiştir.
Bu olaydan bir kaç yıl sonra Peckinpah Hollywood\'da çalışamamıştır.1969 yılında, The Wild Bunch ile film tarihindeki en görkemli geri dönüşü yapmıştır. Açık şiddetindeki saygısız, gaddar ve benzersiz yapısına rağmen film, taştışmalı bir klasiktir. Bir çok eleştiri filmin şiddetini sadistçe bulsa da, diğer eleştiriler ve Peckinpah\'ın akranı çoğu yönetmen, filmin hızlı düzenleme biçimindeki orijinalliği selamlamış ve Peckinpah\'ın geleneksel Western konularını yeniden canlandırmasına övgü düzmüşlerdir. Bu Peckinpah efsanesinin başlangıcı olmuş, o ve eserleri ölümüne kadar ve ölümünden sonra dahi tartışmalı kalmışlardır.
The Wild Bunch\'ın ardından Peckinpah, izleyici beklentilerinin aksine, ağıtsal, eğlenceli ve şiddetsiz Western filmi The Ballad of Cable Hogue\'u yapmıştır.
Daha sonra tekrar bir 180 derecelik dönüşle Peckinpah, en şiddet dolu ve psikolojik olarak rahatsızlık verici filmi (Straw Dogs)\'u yönetmiştir.
1972 yılında Peckinpah iki film daha yayınladı. Bir rodeocunun hikayesini anlatan Junior Bonner, Peckinpah\'ın şiddet içermeyen filmlerinin sonuncusu oldu. Filmin başarısızlığı üzerine Peckinpah \"Kimsenin vurulmadığı bir film yaptım, ve kimse filmi izlemeye gitmedi\" demiştir. Aynı yıl Peckinpah, Juniar Bonner\'daki Steve McQueen ile birlikte The Getawayfilmini de yayınlamış ve bu film Peckinpah\'ın en büyük gişe başarılarından biri olmuştur.
1973 Peckinpah\'ın hayatının ve kariyerinin en zor döneminin başlangıçı olarak görülebilir. Peckinpah, MGM ile Pat Garrett and Billy the Kid\'in yapımı için anlaşmıştır. Ancak, MGM ile arasında çıkan anlaşmazlıklar, artan alkol problemleri ile birleşince, Pat Garrett and Billy the Kid Peckinpah tarafından sahiplenmemiş ve makaslanmış bir şekilde yayınlanmıştır. Bu deneyim Peckinpah\'ı Hollywood\'dan sonsuza denk soğutmuştur. Bir çokları bu anı Peckinpah\'ın düşüşünün başlangıcı olarak işaret etmektedir. 1988 yılında, filmin yönetmen kurgusu video olarak yayınlandığında, bir çok eleştiri filmi anlaşılamamış klasik ve en büyük modern Western olarak övmüşlerdir.
Bring Me the Head of Alfredo Garcia, hayranlarının gözünde son gerçek \"Peckinpah\" filmi olarak nitelendirilmiş, ayrıca yönetmenin kendisi de filmi, istediği gibi yayınlayabildiği tek film olarak tanımlamıştır.
Alfredo Garcia genellikle Peckinpah\'ın son büyük filmi olarak nitelendirilir.

Filmleri 1961 The Deadly Companions 1962 Ride the High Country 1965 Major Dundee 1969 The Wild Bunch 1970 The Ballad of Cable Hogue 1971 Straw Dogs 1972 The Getaway 1972 Junior Bonner 1973 Pat Garrett and Billy the Kid 1974 Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1975 The Killer Elite 1977 Cross of Iron 1978 Convoy 1979 The Visitor (actor) 1982 Jinxed! (uncredited) 1983 The Osterman Weekend Televizyon Kariyeri 1956-58 Broken Arrow
Episode 29 - The Assassin (Writer) Episode 41 - The Teacher (Writer) Episode 72 - The Transfer (Writer

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (7)
Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 20:14

Sam Peckinpah (1925-1984) , Amerikan sinemasında özellikle 1969 - 1979 arası 10 yıllık dönemde , filmlerinde şiddeti ve özellikle erkek gücünü kendine has tarzı ile işleme şekli ve öne çıkardığı karakterlerin toplumda bir bakıma yalnız ve kaybeden olması gibi özellikleri ile önemli bir yer edinmiş idi..
Yönetmen tv dizileri haricinde , kariyerinde sadece 14 adet film yönetse de , bir takım kült filmi, yedinci sanata armağan etmiştir.. Western türünü filmlerinde en sık kullanan yönetmenin filmlerinde orta ve güney Amerika'nın etrafı çöl ile kaplı izole kasabalarında yaşanan hesaplaşmaları , takibi, çatışmaları izlerken Peckinpah'ın üst düzey sinema dili vasıtası ile adeta sahnelerin geçtiği ortamların yakıcı sıcaklığını, kasaba sokaklarındaki rüzgarın uğultusunu, barut kokusunu ve atların kişnemesini ekran önünde hisseder ve duyar gibi oluruz...
The Deadly Companions (1961) , ilk filmi ve western türündeki ilk filmi olurken , Ride the High Country (1962) ilk ciddi başarı elde ettiği film olur ve 5 filmde birlikte çalıştığı usta görüntü yönetmeni Lucien Ballard ile olan ilk çalışmasıdır.. Major Dundee (1965) gene Ride the High Country gibi nitelikli bir western çalışmasıdır.. Charlton Heston ve Richard Harris gibi iki usta oyuncunun performansları ile Sam Leavitt'in görüntü çalışması ile Western hayranları tarafından zamanında popüler bir yapım olmuştur..
The Wild Bunch (1969) , Peckinpah'ın en iyi filmidir.. Son yarım saatinde meydana gelen yoğun şiddet içeren çatışma içermesine rağmen film etkileyicidir çünkü hızlı ve yavaşlatılmış (slow motion) çekimler ustalıkla birleştirilmiş olup ayrıca hızlıdan yavaşa, kı­sadan uzuna, zoom in'den zoom out'a birçok değişik zoom türünün kullanılması Vahşi Belde'yi teknik yönden 1969 yılının ötesine taşıyabilmiştir.. William Holden ve Ernest Borgnine gibi usta oyuncuları barındıran film, Lucien Ballard'ın muhteşem görüntü çalışması destekli , en iyi uyarlama senaryo ve müzik dallarında akademi adaylığı elde eder, Empire sinema dergisinin 2008 yılında düzenlediği en iyi 500 film konulu ankette 94.sırada, Amerikan Film Enstitüsü'nün 1998 tarihli en iyi 100 ABD filmi anketinde 80.sırada,2007 yılındaki ankette ise 79.sırada yer almıştır.. Ayrıca Vahşi Belde, Sight & Sound sinema dergisinin 2012 yılında tüm zamanların en iyi filmleri anketinde eleştirmenlerin oyu ile en iyi 84.film , yönetmenlerin oyu ile en iyi 75.film olarak seçilmiştir..
Jason Robards'ın başrolde olduğu western The Ballad of Cable Hogue (1970) ardından 1970'ler dönemindeki ilk kült filmi Straw Dogs'u (1971) çeker..
Gordon Williams'ın 1969 tarihli romanı The Siege of Trencher's Farm'dan , Peckinpah ve David Zelag Goodman'ın senaryolaştırdığı filmde Amerikalı içe dönük bir matematikçi olan David Sumner (Dustin Hoffman) , eşi Amy'nin (Susan George) İngiltere'de yaşadığı kasabada yaşamaya karar verirler fakat eşinin eski erkek arkadaşı ve onun grubu Amy'i rahatsız etmeye başlarlar, finalde tansiyon gittikçe yükselir, Amy'nin eski erkek arkadaşı ve grubu, David ve Amy çiftinin yaşadığı evi kuşatır içeri girmeye çalışsa da David farklı yollarla onları geri püskürtmeyi başarır.. Bu filmin barındırdığı Amy'e tecavüz sahnesi adeta bu davranıştan Amy'nin haz duyduğu ileri sürülerek ciddi tartışmalara yol açmıştır.. Görüntü yönetmeni John Coquillon'un özellikle filmin ikinci yarısında iç mekanları görüntülemedeki ustalığı ve Jerry Fielding'in gergin müzikleri ile Straw Dogs , Peckinpah denildiğinde ilk akla gelen filmlerden biri haline gelmiştir..
Junior Bonner (1972) Steve McQueen'in baş rolde olduğu Peckinpah'ın önceki filmlerine kıyasla daha rahat izlenilebilir , mütevazi bir yapım olurken , Jim Thompson'un 1958 tarihli aynı adla romandan uyarlanan The Getaway (1972) dönemin süper starlarından Steve McQueen ve popüler kadın oyuncularından Ali MacGraw'ı buluşturan aksiyon-suç türünde bir film olmuştur..Peckinpah gene özlerine yani westerne sıkı bir dönüş yapacaktır : Pat Garrett and Billy the Kid (1973) iki karakteri James Coburn ve Kris Kristofferson gibi yetenekli aktörleri buluştururken , Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974) ilk dönemlerin olumsuz eleştiriler almış olsa da günümüzde yönetmenin 1970'lerdeki kült eserlerinden biri sayılmaktadır.. James Caan ve Robert Duvall gibi iki usta oyuncunun yer aldığı The Killer Elite (1975) , yönetmenin western türünden ayrılarak aksiyon macera türünde yönettiği bir diğer film olmuştu.. Cross of Iron (1977) , yönetmenin savaş türündeki ilk ve tek filmidir.. 2.Dünya Savaşı döneminde geçen filmde Maximilian Schell , James Coburn , James Mason dahil olmak üzere usta bir oyuncu kadrosu vardır..

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 18 Ocak 2015, 11:11

Şiddetin ozanı lakabını sonuna kadar hakeden usta Amerikalı yönetmen.Başyapıtı olan Vahşi Belde filmine hayranım.

Cevap Yaz
0
1
Stiks (Profesyonel) | 5 Aralık 2014, 14:51

“Marjinal kişilikleri seviyorum. Eğer bir sürüye dahil değilseniz, kaderiniz hep yalnız ve ayrıksı olmaktır. Eğer herkese uyar ve sürüye katılırsanız, kişisel özgürlüğünüz yitip gider -ki bu özgürlük aslında insan olmanın koşuludur. Ben hep kaybetmeye mahkum olduklarını bildikleri halde, kişisel kaderlerini tek başlarına izleyenlere böylesine ilgi duyduğum için, herhalde onulmaz bir romantik olmalıyım.” - Sam PECKİNPAH

Cevap Yaz
0
1
FORHAN (Profesyonel) | 1 Aralık 2014, 22:38

Şiddetin senfonisini yazmış bir yönetmen

Cevap Yaz
0
0
mestame (Profesyonel) | 5 Ekim 2013, 03:48

straw dogs 1671 der susarım.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz