Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Tevfik İnceoğlu

Sağ Salim fragmanı
Tevfik İnceoğlu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.7/ 10
33 oy
5 kullanıcının favorisi

Tevfik İnceoğlu

Türkiye

29 Ocak 1967

Biyografisi

Tevfik Cemal İnceoğlu, tiyatro ve sinema oyuncusu.

1967'de İstanbul'da doğdu, kısa süre sonra ailesiyle İzmir'e taşındı. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir'de, yüksek okulu Aydın'da (Turizm Otelcilik) okulu. Bir yandan otellerde çalışırken, bir yandan da tiyatrocu olabilmek için çalışmalarını sürdürdü, kurslara katıldı. Halk Eğitim Merkezi'nin Sahne Sanatları kursuna devam etti. Yerel tiyatrolarda çalıştı. İstanbul'a gitti, geçimini sağlayabilmek için bir süre daha otelciliğe devam etti. Sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu'na katıldı. İlk kez televizyonda Kaygısızlar dizisiyle göründü ve 4 sezon bu dizide oynadı. Bu dizinin ardından Tatlı Kaçıklar'da 5 sezon boy gösterdi. Daha sonra birkaç arkadaşıyla Tevfik İnceoğlu Çocuk Tiyatrosu'nu kurdu.

Bu sırada birçok televizyon dizisi ve sinema filminde de rol aldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
FbSinanSarp (Fenomen) | 12 Kasım 2013, 23:28

Kaygısızlar dizisinde Kültegin'in adamını oynamıştı ilk orada tanıdım en son olaral Sağ Salim filminde karşıma çıktı on numara oyuncudur daha ötesi yok

Cevap Yaz
0
0
titiyatrosu (Amatör) | 1 Şubat 2008, 18:33

TEVFİK İNCEOĞLU

Hayata 29 Ocak 1967 de İstanbul'da başlamama rağmen babam ''anlaşılan ben buralarda yapamayacağım''demesiyle ata toprakları olan İzmir'e geri dönmüşüz, bu tarihten sonra uzunca bir süre doğduğum toprakları görme imkânım olmadı.

İlk, orta ve liseyi İzmir'de yüksek okulu Aydın'da (Turizm Otelcilik) bitirdim. Çeşitli otellerde kademe kademe mesleğimde ilerlerken aynı zamanda çocukluktan beri tek hayalim olan tiyatro oyuncusu olabilmek için açılan bütün kurslara gitmeye çalışıyordum. Son olarak Halk Eğitim Merkezinin Sahne Sanatları kursuna başladım. Orada tanıştığım hocalar sayesinde yerel tiyatrolarda çalışma şansı buluyordum.

O dönem hocalarımdan bir tanesi "senin mesleğin var niye devam etmiyorsun?" diye sorduğunda düşündüm çünkü daha önce bana bu soruyu kimse sormamıştı ve bende bu konuya hiç kafamı takmamıştım, ama bu soru gelince cevap vermek durumunda kaldım cevabım çok basitti "sevgi" gerçekten oyunculuğun hamurunda sevgi yatıyor. Diğer meslek dallarını bilemiyorum ama bu mesleğin hamurunda sevgi var. Bu yüzden sahne tozunu yutunca kolay kolay o tozdan kurtulunamıyor, gerçi benim kurtulma çabamda yok.

Peki, bu sevgiye nasıl bulaştım, geriye dönüp bakınca ailem hep gösteri sanatlarıyla uğraşmış. Ananem Türkiye de ip üzerinde yürüyen ilk kadın cambaz, dedemle meslektaşlar bu yetenek çocuklarında da var ama annem onlardan ayrı olarak oyunculuğa yönlenmiş. 1960'lı yıllar da sinema filmlerinde oynamış, lakin babamla evlenince bir süre sonra bırakmış İzmir'e de dönünce tamamen uzak kalmış herhalde benimde bu yüzden oyunculuğa karşı bir ilgim oluştu.

Fakat bu sevgim oyuncu olmamak gerektiği tenkitleriyle törpülendi ama insan hislerine hükmedemiyor. İyi ki de hükmedememişim ki bu sebepten dolayı sevdiğim işte çalışıyorum. Bu işi profesyonel olarak yapabilmem içinde doğduğum şehre geri dönmem gerekiyordu.

Geri döndüğümde çevre edinene kadar geçimimi sağlayabilmek için okuduğum meslek dalını sürdürdüm. Bu sıralarda tanıştığım arkadaşların yönlendirmesiyle İstanbul Devlet Tiyatrosuna sözleşmeli oyuncu olarak işe başladım. Bu arada kayıtlı olduğum CAST ajans sayesinde ilk dizim olan kaygısızlara başladım, bu dizi dört yıl sürdükten sonra TATLI KAÇIKLAR dizisinde beş sezon rol aldım. Bu arada üç yıl çalıştığım İSTANBUL DEVLET TİYATROLARI ve çeşitli özel tiyatrolarda rol almaya başladım.

Şu sıralarda birkaç cesur arkadaşımla TEVFİK İNCEOĞLU ÇOCUK TİYATROSU' nu kurduk. Bu cesareti bana veren Burcu İNCEOĞLU, Gökhan DALDIK, Saliha KOMUK 'la halen yolumuza devam etmekteyiz.

Cevap Yaz
0
2
KediKadin (Jön) | 1 Şubat 2008, 19:53

insan kendi kendisine yorum yazarmı!! :) bence bu yorumu sinepediden "biyografi ekle" seçeneği ile, altına imzanızı atarak biyografi olarak ekleyin. daha şık durur. ayrıca hep görünür, eski yorumlar arasında kaybolmaz. yeni üye olduğunuz için biyografi ekleyemiyorsanız ben sizin yerinize kopyala-yapıştır yaparak ekleyebilirim :)

0
1
Görüşleriniz