Ava Gardner

8,4 44 oy

Ava Gardner Biyografi

Ava Lavinia Gardner (1922-1990) Amerikalı aktris.

Grabtown, North Carolina'da fakir bir çiftçi ailesi olan Mary Elizabeth ve Jonas Bailey Gardner çiftinin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Raymond, Melvin, Beatrice, Elsie Mae, Inez ve Myra adlarında 6 kardeşi vardı. Çocukları küçük yaştayken aile, pamuk ve tütün ektikleri topraklarını kaybetti. Baba Jonas değirmenlerde çalışmaya, anne Molly de aşçılık ve hizmetçilik yapmaya başladı. Zorluklar içinde geçen çocukluk ve gençlik yıllarının ardından şansı 1941'de döndü. Kız kardeşi Beatrice'i New York'ta ziyaret ederken fotoğrafçı eşinin fotoğrafını çekip dükkanının penceresine koyması, penceredeki fotoğrafı bir yetenek avcısının görmesi üzerine MGM'le kontrat imzalayarak okulu bıraktı. İlk yıllarda küçük roller alan Gardner, savaş sonrası Hollywood'da en popüler kadın oyuncular arasına girdi ve birçok önemli filmde oynadı. 1953 yapımı Mogambo filmiyle Akademi Ödülü'ne aday oldu. 1964 yapımı The Night of the Iguana filmiyle bu kez Altın Küre'ye, En İyi Kadın Oyuncu (Dram) dalında aday oldu. 1968'de Londra'ya yerleşti ve ömrünün geri kalanını burada geçirdi. 1970'lerde aralıklarla filmlerde oynadı, 1980'lerde daha çok dizilerde yer aldı.

Hayatının büyük kısmında sigara bağımlısı olan Gardner, yaşadığı ciddi sağlık sorunları geçirdiği felçlerin ardından, 1990'da Londra'da zatürree nedeniyle öldü. Smithfield, North Carolina'daki Sunset Memorial Park'a anne babası ve kardeşlerinin yanına gömüldü.

1942'de dönemin ünlü oyuncusu Mickey Rooney ile kısa bir evlilik yaşadı. 1945'te Artie Shaw'la yaptığı evlilik de çok kısa sürdü. 1951'de şarkıcı Frank Sinatra ile evlendi. 1957'de ayrılsalar da ömür boyu arkadaş olarak kaldılar.

Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı AFI's 100 Years... 100 Stars listesine girmeyi başarmıştır.

Devamını Oku