Bill Clinton

4,3 23 oy

Bill Clinton Biyografi

William \"Bill\" Jefferson Clinton (d. Hope, Arkansas 19 Ağustos 1946), Amerika Birleşik Devletleri\'nin 42. başkanı.

1993 ile 2001 yılları arasında başkanlık görevini sürdürdü. ABD Başkanı seçilmeden önce Arkansas\'ın 50. ve 52. valisi olarak yaklaşık 12 yıl görev yaptı. Bill Clinton şu anda kurucusu olduğu William J. Clinton Foundation (William J. Clinton Vakfı) başkanlığını yapmaktadır.

Bill Clinton\'un başkan olduğu dönemde, ülkesi tüm tarihinin en barışçı ve en parlak ekonomik dönemlerinden birini yaşadı. Franklin Roosevelt\'den bu yana ilk defa bir demokrat parti adayı ikinci kez başkan seçildi.

Tarihin en düşük işsizlik oranlarından birine, 30 yılın en az enflasyonuna, halkın en fazla ev sahibi olduğu, suç oranının en fazla düştüğü, ve insanların ekonomik olarak en güçlü olduğu dönemlerden birine imzasını attı. Uzun yıllardır ilk defa bütçe’nin denklendiği ve hatta bütçe fazlası yaşandığı günler getirdi.

2000 yılı kutlamalarını, Clinton ırk farklılıklarını yoketme yolunda önemli gelişmeler katedilen bir dönem olarak tarihe geçirdi. Başkanlığının ikinci yılında halka sağlık reformu başarısızlığa ulaşınca, Clinton bir dönemi değiştererek ; “büyük devlet dönemi sona ermiştir” diyerek; kanunları insanların işlerini koruyabileceği, ailelerin hasta çocuklarına ücretsiz olarak bakabileceği, silah satışlarının sınırlandırıldığı , eğitime yeni katkılar sağlayarak ve doğa koruma planlarına adım attı.

Bill 19 Ağustos 1946 yılında Arkansas’in Hope şehrinde dünyaya geldi. Doğumundan 3 ay sonra babası bir trafik kazasında öldü. 4 yaşındayken annesi üvey babası Roger Clinton ile evlendi. Lise döneminde, William Jeferson kendi isteğiyle üvey babasının soyadını aldı. Okulu birçok defa profesyonel bir müzisyen olmak için bırakmayı düşündü; ancak Boys Nation üyesiyken, beyaz saray da başkan John F. Kennedy ile tanıştı. Bu da onun halk hizmetine ilk adım atmasını sağlayan yıllara adımını attırdı.

1968 yılında Georgetown Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra; burslu olarak Oxford Üniversitesi\'sinde okudu. 1973 yılında Yale Üniversitesi\'sinden hukuk eğitimi aldıktan sonra politikaya atıldı. İlk kez seçimlere 1974’de Arkansas’da girdi ve başarılı olamadı. Bir sonraki sene Hillary Rodham ile evlendi. Chelsea isimli bir kızları oldu.

1976 yılında Arkansas’da bölge savcısı olduktan sonra; 1978 yılında vali seçildi. 1980\'de dönemi bittiğinde tekrar aday olmasına rağmen seçilemedi. Fakat , 2 yıl sonra 1982\'de tekrar vali oldu ve 1992 yılında başkan seçilene kadar valilik görevine devam etti. 1992’de başkanlık dönemi bitmek üzere olan George Bush\'u yenerek Amerika Birleşik Devletleri\'nin 42. başkanı oldu.

1998 yılında, Monica Lewinsky ile olan ilişkisini yalan söyleyerek gizlemekten dolayı Beyaz Saray tarihinde ikinci kez resmen suçlanan (İngl. impeach) başkan oldu. ABD senatosunda yapılan yargılama sonucunda aklandı. Tüm halktan bu ilişki yüzünden özür diledi ve işine devam etti.

Dünyada ; Bosna’da zor da olsa barışı sağladı, Saddam Hüseyin\'in Birleşmiş Milletler karşısında aldığı kararlar karşısında Irak’i bombaladı. (Yine de asker göndermeye ihtiyaç duymadı). NATO’nun gelişmesini sağlayarak, daha açık bir uluslararası ticaret sağladı, uyuşturucu karşısında uluslararası anlamda savaştı. Güney Amerika, Avrupa, Rusya, Afrika ve Çin Halk Cumhuriyeti\'ne yaptığı gezilerle, Amerika’nın dış dünya ile ilişkilerinin en iyi olduğu döneme imzasını attı.

Halen liderlik ve yöneticilik üzerine seminerler vermekte, birçok insan tarafından Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük başkanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Başkan Clinton Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra da William J. Clinton Vakfı’nı kurarak ABD ve dünya halklarının küresel karşılıklı-bağımlılık çağının zorluklarına karşı güçlenmesini sağlama misyonunu üstlendi. Bugün Vakıf, dünya çapında acil çözümler ve ölçülebilir sonuçlar bekleyen sorunları gündemine almaktadır; bunların arasında iklim değişimi, gelişmekte olan dünyada HIV/AIDS, ABD’de çocuk obezitesi ve ekonomik fırsat eşitliği ve Afrika ve Latin Amerika’da ekonomik yer almaktadır. Başkan Clinton bunlara ek olarak, Clinton Küresel İnisiyatif Üniversitesi yoluyla üniversite öğrencilerini bu çabaya dahil etmeye ve Clinton Vakfı ve Amerika Kalp Cemiyeti arasında bir ortaklık olan Daha Sağlıklı Bir Kuşak için İttifak yoluyla da öğrenciler ve eğiticiler için daha sağlıklı eğitim ortamları yaratmak amacıyla okulları desteklemeye de çalışmaktadır.

2009 yılında Haiti Cumhurbaşkanı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından BM Haiti Özel Elçisi olarak görevlendirilmiştir. Ocak 2010’daki Haiti depreminden sonra Başkan Obama’nın isteğiyle, eski Başkan George W. Bush ile birlikte Haiti’ye acil insani yardım ve uzun vadeli yeniden yapılandırma amacıyla Clinton-Bush Haiti Fonu’nu kurmuştur. Mart ayında Başkan Clinton Haiti hükümetinin ricasıyla, ülkenin yeniden yapılanmasını yönetecek olan Geçici Haiti İyileşme Komisyonu eşbaşkanlığı görevini üstlenmiştir.

Bill Clinton, Nisan 2010\'da Laureate International Universities ağının Onursal Başkanlığı görevini kabul etmiştir. Türkiye\'den İstanbul Bilgi Üniversitesi\'nin de dahil olduğu bu üniversiteler ağı içinde 50\'den fazla üniversite yer almaktadır. Clinton Laureate International Universities network\'ün Onursal Başkanı olarak, farklı ülkelerdeki üniversiteleri ziyaret etmekte, öğrencilerle buluşmakta ve farklı

Devamını Oku

Foto Galeri

Tümünü Gör