Sidney Poitier

8,2 42 oy

Sidney Poitier Biyografi

Sidney Poitier, Bahamalı-Amerikalı aktör. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanan ilk siyahi aktör olarak tarihte yerini almıştır.

Miami'de doğan, çocukluğunu 4000 nüfuslu Cat Island adasında geçiren Poitier'in babası Reginald James Poitier, gezici bir domates satıcısıydı. Poitier 10 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte gittiği Nassau'da kiliseyle tanıştı. Genç yaşlardaNew York'ta bulaşıkçılık gibi sıradan işlerde çalıştı. Askerlik görevinden sonra Broadway'de Lysistrata müzikalinde küçük bir rol aldı. 1950 yılında No Way Out filminde önemli bir rolde oynadıktan sonra, çeşitli filmlerde değişik roller aldı. 1957 yılında Edge of the City filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında BAFTA adaylığı elde etti. 1958'de The Defiant Ones'daki rolüyle ilk kez Oscar adayı olurken, En İyi Erkek Oyuncu dalında BAFTA Ödülü ve Gümüş Ayı kazandı. 1963 yapımı Lilies of the Field filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar, Altın Küre ve tekrar Gümüş Ayı alan Poitier, böylece adını sinema tarihine yazdırdı. Sonraki yıllarda A Patch of Blue, In the Heat of the Night gibi yapımlarda yer aldı.

Son sinema filmi rolü, 1997 yapımı Çakal filmindeki FBI yöneticisi Carter Preston olan Poitier, daha sonra birkaç tane televizyon filminde oynayıp sinemadan koptu. 1997'den 2007'ye kadar Bahamalar'ın Japonya büyükelçisi olarak görev yaptı. Ayrıca ülkesinin UNESCO nezdinde elçiliğini üstlendi. 2001'de Akademi'nin Onur Ödülü'ne layık görüldü. Poitier'nin sıradışı meslek hayatını anlatan belgeseller, 2008 Haziranı'nda Alman-Fransız kültür televizyonu ARTE'de yayınlandı. Sidney Poitier, 1950 - 2001 yılları arasında 51 yapımda oyunculuk, 9 filmde yonetmenlik, 1 filmde yapımcılık ve 1 filmde de senaristlik yaptı.

1950'den 1965'e kadar Juanita Hardy ile evli kalan aktörün Beverly, Pamela, Sherri ve Gina adlarında 4 kızı dünyaya geldi. Evliliği resmen devam ederken aktris Diahann Carroll ile uzun süreli bir birliktelik yaşadı. 1976'da Kanadalı aktris Joanna Shimkus ile evlendi ve Anika ile Sydney Tamiia adlarında 2 kızı daha dünyaya geldi.

Devamını Oku