Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ulvi Uraz

Ulvi Uraz profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0/ 10
5 oy
2 kullanıcının favorisi

Ulvi Uraz

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

25 Mayıs 1974

Biyografisi

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü\'nü 1943\'te bitirdi. Aynı yıl Tatbikat Sahnesi\'nde Shakespeare\'in Julius Caesar oyununda sahneye çıktı. 1948\'de Ahmet Kutsi Tecer\'in Köşebaşı oyunundaki Beybaba yorumuyla dikkati çekti. 1949\'a değin Tatbikat Sahnesi\'nde, daha sonra da Ankara Devlet Tiyatrosu\'nda çalışırken bir yandan da konservatuvar da ders verdi. 1953\'te karısı piyanist Selçuk Uraz\'la birlikte devlet tarafından Fransa\'ya gönderildi. Geri dönüşlerinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandılar. Uraz serbest kaldıktan sonra, 1958\'de Dormen Tiyatrosu\'nda André Roussin\'in Ninasında yeniden sahneye çıktı ve bu oyundaki yorumuyla İlhan İskender Armağanı\'nı kazandı. 1959\'da İstanbul Şehir Tiyatroları\'na geçti ve Muhsin Ertuğrul\'un sahneye koyduğu Hamlet\'te Polonius rolünü oynadı. Daha sonra Dost Oyuncular adını verdiği kendi topluluğunu kurdu ve 1961\'de Haldun Taner\'den Günün Adamı ve Eugène Marin Labiche\'ten Para İsteme Benden oyunlarıyla perdelerini açtı. Topluluk etkinliklerini daha sonra Ulvi Uraz Tiyatrosu adıyla sürdürdü. Uraz 1965\'te, Haldun Taner\'in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyunundaki Vicdani rolüyle ikinci kez İlhan İskender Armağanı\'nı kazandı. Site Tiyatrosu ve Küçük Sahne\'de oyunlar sahneleyen topluluğun, Uraz\'ın sahneye çıktığı öteki oyunları arasında Oktay Rifat\'tan Zabit Fatma\'nın Kuzusu (1965) ve Rıfat Ilgaz\'dan Hababam Sınıfı (1966) sayılabilir. Topluluk Uraz\'ın ölümünden kısa bir süre önce dağıldı.

Özellikle Türk yazarlarının oyunlarının sahnelenmesini destekleyen Uraz, ayrıntılara yönelik oyun tarzıyla hem karakter rollerinde, hem de komedi rollerinde başarılı olmuştu.Başlangıçta Devlet Tiyatrosu\'nda karakter rolleriyle tanınmış, İstanbul\'a gittikten sonra da yumuşak ve ölçülü oyunuyla iyi bir komedi sanatçısı olduğunu kanıtlamıştı.

Uraz, tiyatro sanatçılığının yanı sıra sinema oyuncusu olarak da çalışmıştı.1960\'ta Denize İnen Sokak filmindeki rolüyle İzmir Belediyesi\'nin Fuar Ödülü\'nü kazanmış, Yarın Bizimdir filmindeki rolüyle 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali\'nde \'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu\' seçilmişti. Rol aldığı öteki filmler arasında Dişi Kurt (1961), Yarın Bizimdir (1963) ve Murtaza (1966) sayılabilir.

Uraz\'ın ölümünden sonra karısı tarafından her yıl en iyi yönetmene ve oyuncuya verilmek üzere Ulvi Uraz Tiyatro Ödülleri konmuştur

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (1)
Avatar
zalgan (Profesyonel) | 21 Mart 2008, 09:43

Tiyatro kökenli,değerli bir sanatçımız.Hocalık yapmış,yurt dışında eğitim görmüş,hapis yatmış,ödül almış,karakter rollerinde üstün başarı göstermiş,komedilerdeki rolleriylede ününü perçinlemiştir.Bir özelliğide hep Türk yazarlarının oyunlarını oynamaya ağırlık vermesidir.21.3.08 Zafer ALGAN

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz