Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ahmet özhan

Ahmet özhan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.6/ 10
31 oy
12 kullanıcının favorisi

Ahmet özhan

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

1960’lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamlamıştır. İlk profesyonel sahne deneyimi 1968 yılında Bebek Belediye Gazinosundadır. Genç yaşta başlayan sahne performanslarıyla Ahmet Özhan 70’li ve 80’li yılların popüler Türk Müziği yorumcusu olarak tanınmıştır. İlerleyen yıllarda zamanın çeşitli üstadlarından birebir istifadeleri olmuş, bu arada plak çalışmalarının yanı sıra, sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında yorumcu, programcı ve yönetmen olarak da görev üstlenmiştir. Bu zaman zarfında onlarca 45’lik plak ve longplay doldurmuş, daha sonra çok sayıda kaset, CD çalışmaları bugüne kadar süregelmiştir.

Ahmet Özhan, popüler ve klasik Türk müziğinin yanı sıra, 80’li yılların başından itibaren tasavvuf müziği çalışmaları ile ülkesinde yeni bir akımın da öncüsü olmuş, bu alanda da üretim ve araştırmaları devam etmektedir.Sanat hayatı boyunca, Türk Müziğinin popüler ve diğer alanlarında birçok ödül kazanmış, yurt içinde yüzlerce konserle ülke sanatına katkıda bulunmuş ve yine çeşitli ülkelerde katıldığı festivaller ve beş kıtada verdiği konserlerle, ulusal kültürünü başarıyla temsil etmiştir.

1998 Yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı almıştır.

1981- 1991 yılları arasında TRT İstanbul Radyosunda ses sanatçısı olarak görev yapan Ahmet Özhan, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer almış ve o tarihten beri bu topluluğun Kurucu Genel Sanat yönetmenliği görevini sürdürmektedir.

Ahmet Özhan, Hatice Özhan ile evli olup Özgül ve Özcan isimlerinde iki çocuk babasıdır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Tüm yorumlar (5)
Avatar
BaRDaS (Profesyonel) | 22 Ağustos 2013, 23:29

Efendi,kibar,başarılı bir sanat adamıdır kendisi.

Cevap Yaz
0
0
sinemacadysii (Figuran) | 9 Eylül 2011, 21:23

önceden beri çokk sevdiğim sanatçılardan biri türk filmlerine ayrıo bir renk katıyor ayrıca çok yakışıklı ve tatlı onun o gözleri varya harika yaşlansada tarık akan gibi oda hala yakışıklı yani tarık akan ve ahmet özhan vazgeçilmezim ikiside çokk yakışıklı ya ölüyorum bunlara  :DDD

Cevap Yaz
0
0
alexseeler (Profesyonel) | 24 Haziran 2009, 17:41

Çok başarılı müzik çalışmalarına imza atmıştı zamanında ama maalesef tasavvuf müziğine yöneldi kendini unutturdu. Halbuki 70' li yıllarda Türk Sanat Müziği' nin veliahtıydı hem sesiyle hem yüzüyle.

Cevap Yaz
0
0
okyanusun-kalbi (Profesyonel) | 14 Haziran 2008, 08:07

onun yesıl gözlerı bı zamanlar genç kızların tek hayalıydı ama o kendı yolunu tasavvuf dogru sectı ve sne yazıkkı sınıldı benim en cok sevdıgım fılmlerı küçük bey ıle çaresiz allah yolunu acık etsın ınsallah

Cevap Yaz
0
0
kucukCAYkasiklari (Dublör) | 9 Şubat 2008, 19:49

kapat gözlerini bak yeşil yeşil... dindar olunca seni sildi yeşilcam... ayıp ettiler... sanat hayatında başarılar...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz